ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟ از رمز ارز چه می‌دانید؟ اسم کریپتو به گوش‌تان خورده است؟ این‌ها از جمله اصطلاحات رایجی است که در این روزها، زیاد شنیده می‌شود. واژه‌هایی که برای معاملات و کسب‌ درآمد استفاده می‌شوند. بازار ارزهای دیجیتال و درآمدزایی از خرید و فروش آن، بسیار داغ است.

اگر به حوزۀ ارزهای دیجیتال علاقه دارید و می‌خواهید از طریق معاملات این حوزه، به سود برسید، این مقاله برای شماست. چون قرار است بگوییم ارز دیجیتال چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. و اطلاعاتی از این دست که علاقه‌مندان آموزش فارکس و ارز دیجیتال، همراه ما خواهند بود.

حتما تا به حال اسم ارز دیجیتال را شنیده‌اید. ارز دیجیتال، پولی است که فقط به صورت دیجیتال یا الکترونیکی در دسترس است و شکل و وجود فیزیکی ندارد. این ارز با نام های پول دیجیتال، پول الکترونیکی، ارز الکترونیکی یا پول نقد اینترنتی نیز شناخته می شود.

مفهوم ارزدیجیتال

ارزهای دیجیتال شکل فیزیکی ندارند و تنها با استفاده از رایانه یا کیف پول های الکترونیکی متصل به اینترنت

یا شبکه های خاص، می توانید آن ها را بخرید یا با آن ها معاملاتتان را انجام دهید.

در مقابل، ارزهای فیزیکی مانند اسکناس و سکه های ضرب شده، قابل لمس هستند و فقط در معاملات حضوری می توانید از آن ها استفاده کنید. می توانید از ارزهای دیجیتال، برای خرید کالا و پرداخت هزینه خدمات استفاده کنید.

البته این ارز ها در برخی از انجمن های آنلاین مانند سایت های بازی، درگاه های قمار یا شبکه های اجتماعی نیز به صورت محدود، قابل استفاده هستند.

ارز دیجیتال از نظر ارزش، هیچ فرقی با پول نقد ندارد. یکی از نقاط قوت این نوع ارزها، این است که با در اختیار داشتن دستگاه ها و شبکه های پشتیبانی شده، می توانید تمام معاملات و پرداخت های خارج از کشورتان را با آن انجام دهید.

ارز دیجیتال چیست؟ | رمزارز چیست؟

کریپتوکارنسی، یک سیستم پرداخت دیجیتال است که برای تایید تراکنش‌ها، به بانک‌ها متکی نیست. این، یک سیستم همتابه‌همتا است که می‌تواند هر کسی را در هر جایی، قادر به ارسال و دریافت پرداخت کند.

به‌جای اینکه پول فیزیکی، حمل‌ونقل و در دنیای واقعی ردّوبدل شود، پرداخت‌های رمزنگاری صرفاً به‌عنوان ورودی‌های دیجیتالی به یک پایگاه دادۀ آنلاین وجود دارد که تراکنش‌های خاص را توصیف می‌کند. هنگامی که وجوه ارز دیجیتال را انتقال می‌دهید، تراکنش‌ها در یک دفتر کل ثبت می‌شوند. ارزهای دیجیتال، در کیف پول‌های دیجیتال ذخیره می‌شوند.

برای این‌که بدانید ارز دیجیتال چیست، باید گفت کریپتوکارنسی، نام خود را به این دلیل دریافت کرد که از رمزگذاری برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. این بدان معناست که کدنویسی پیشرفته در ذخیره و انتقال داده‌های ارزهای دیجیتال، بین کیف پول‌ها و به دفتر کل عمومی نقش دارد. هدف از رمزگذاری، ایجاد امنیت و ایمنی است.

اولین ارز رمزنگاری‌شده، بیت‌کوین بود که در سال 2009 تاسیس شد و تا به امروز شناخته‌شده‌ترین آن باقی مانده‌است. بیشتر، علاقه به ارزهای رمزپایه تجارت برای کسب سود است و دلالان، گاهی‌اوقات قیمت‌ها را به سمت بالا می‌برند.

نکات کلیدی درباره ارز دیجیتال

  • از آن جایی که ارز دیجیتال به صورت الکترونیکی است، فقط با رایانه یا تلفن همراه قابل دسترسی و استفاده است.
  • ارزهای دیجیتال به هیچ واسطه ای نیاز ندارند. به همین دلیل، اغلب ارزانترین روش برای انجام معاملات بزرگ به شمار می روند.
  • همه ارزهای رمزنگاری شده، (رمزارز) ارز دیجیتالی هستند، اما همه ارزهای دیجیتال، رمزنگاری شده نیستند.
  • ارزهای دیجیتال ثابت هستند و قیمت آن ها، از طریق بازار مشترک معین می شود
  • در حالی که ارزهای رمزنگاری شده، بر اساس توافق طرفین قیمت گذاری می شوند و نرخ ثابتی ندارند.

برای مثال، یک آمریکایی می تواند در کسری از ثانیه، با شخصی که در سنگاپور حضور دارد، معامله کند. البته هر دو طرف معامله، باید همزمان به شبکه مورد نیاز برای معامله در ارز دیجیتال، متصل باشند.

کریپتو کارنسی چیست؟

مزایای استفاده از ارزهای دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال مزایای زیادی دارند. از آنجایی که پرداخت با ارزهای دیجیتال به واسطه نیازی ندارد، سرعت معامله به شدت بالا می رود و هزینه های اضافی نیز کمتر می شود.

مزایای استفاده از ارزهای دیجیتالبا نظر به اینکه معامله با پول نقد، شامل مالیات و تراکنش های بانکی زیادی است و علاوه بر این هزینه حمل و نقل پول و سفر واسطه به کشور مقصد هم به هزینه های کلی اضافه می شود، معامله با ارز دیجیتال بسیار مقرون به صرفه تر است.

علاوه بر این، معاملات الکترونیکی مبتنی بر ارز دیجیتال همواره ثبت می شوند و روند انتقال ارز، برای دو طرف معامله مشخص است.

 

تفاوت بین ارز دیجیتال، ارز مجازی و ارز رمزنگاری شده

انواع مختلفی برای ارز های الکترونیکی وجود دارد اما به طور کلی، می توان این طور گفت که ارز مجازی و ارز رمزنگاری شده، زیر مجموعه ارز دیجیتال هستند. در صورتی که ارز دیجیتال توسط بانک مرکزی یک کشور، تنظیم و صادر شود با نام “ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)” معرفی می شود.

البته تا به حال بانک مرکزی هیچ کشوری این کار را نکرده استداما کشور هایی مانند انگلستان، سوئد و اروگوئه، قصد دارند ارز دیجیتال قانونی خودشان را راه اندازی کنند.

ارز مجازی چیست؟

اگر ارز دیجیتال، توسط هیچ بانکی تنظیم نشود، به آن ارز مجازی گفته می شود. این ارز ها معمولا توسط برنامه های کامپیوتری ساخته می شوند و به جای اینکه توسط یک تنظیم کننده مقررات متمرکز کنترل شوند، معمولا تحت کنترل توسعه دهنده های ارز، سازمان و یا شبکه تعریف شده، قرار دارند.

ارزهای مجازی شامل ارزهای رمزنگاری شده و سیستم های پولی مرتبط با کوپن یا پاداش هستند.

نکته مهم: از آنجایی که ارزهای رمزنگاری شده، قانون گذاری شده نیستند، جزو ارزهای مجازی به حساب می آیند.

ارز رمزنگاری شده

ارز رمزنگاری شده نوع دیگری از ارزدیجیتال است که از الگوریتم های رمزنگاری برای ایمن سازی، تأیید معاملات، مدیریت و کنترل ایجاد واحدهای جدید ارزی استفاده می کند.

بیت کوین و اتریوم ، محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده هستند.

ارزهای رمزنگاری شده، از بلاکچین و دفتر مرکزی غیرمتمرکز استفاده می کنند، این به این معنی است که ارگان های نظارتی زیادی اقدامات موجود در شبکه را کنترل می کنند و هیچ دولت یا سازمانی، نمی تواند اطلاعات درون شبکه را تغییر دهد.

تمام این روابط، بر اساس ریاضیات طراحی شده اند، بنابراین امکان استفاده دوباره از ارز دیجیتال یا هک کردن آن وجود ندارد.

تمرکز زدایی، باعث امنیت و شکوه بیشتر این نوع ارز شده است!

 

تفاوت های اصلی ارزهای دیجیتال و ارزهای رمزنگاری شده

اگرچه ارزهای رمزنگاری شده، زیرمجموعه ارزدیجیتال هستند، اما تفاوت های اساسی بین این دو وجود دارد.

ارزهای دیجیتال متمرکز هستند، این به این معنی که معاملات درون شبکه در یک مکان متمرکز (مانند بانک) تنظیم و کنترل می شود. ارزهای رمزنگاری شده غیرمتمرکز هستند و مقررات داخل شبکه، توسط اکثریت جامعه تنظیم می شود.

ارزهای دیجیتال شفاف نیستند. با ارزهای دیجیتال، نمی توانید آدرس کیف پول را انتخاب کنید و از ابتدای زمان انتقال، همه پول منتقل شده را ببینید. این اطلاعات کاملاً محرمانه و خصوصی است. در مقابل، ارزهای رمزنگاری شده شفاف هستند. هر کسی می تواند همه معاملات انجام شده و دریافت شده توسط کاربران دیگر را ببینند، زیرا تمام جریان های ارزی، در یک زنجیره عمومی قرار دارند : زنجیره بلاکچین.

ارزهای دیجیتال یک نهاد مرکزی دارند که برای حل مشکلات و مسائل مختلف آماده است. برای مثال، نهاد مرکزی می تواند معاملات را به درخواست معامله کنندگان یا مقامات دولتی مسدود یا لغو کند. ارزهای رمزنگاری شده، توسط انجمن های مربوطه تنظیم می شوند و همچین قابلیتی ندارند.

اکثر کشورها دارای چارچوب قانونی پیرامون ارزهای دیجیتال هستند. در حال حاضر، در مورد ارزهای رمزنگاری شده نمی توان همین حرف را زد، زیرا در بیشتر کشورها، وضعیت قانونی این نوع ارزها مشخص نیست.

در حال حاضر، نهاد ها و موسسات زیادی در تلاش هستند تا با شناساندن ماهیت فناوری رمزنگاری و بلاکچین مقررات گسترده و یکپارچه ای برای آن تنظیم کنند.

 

کریپتوکارنسی چیست؟

کریپتوکارنسی یا رمزارز ها هر دو از نمونه‌های ارزهای دیجیتال هستند. اما هر ارزدیجیتالی ارز مجازی یا رمزارز نیست پول‌های دیجیتال همانند پول‌های فیزیکی برای خرید کالاها و خدمات مورد استفاده قرار میگیرند.

پول‌های دیجیتال مانند بیت کوین و آتریوم به عنوان «پول‌های غیرمتمرکز دیجیتال» شناخته میشوند چراکه مرکزی برای تولید یا چاپ پول برای آنها وجود ندارد همچنین از نظر امنیت ، ارزهای دیجیتال از امنیت بالایی برخوردار هستند.

 

10 مورد از شناخته شده ترین ارزهای دیجیتال و نحوه کار آن‌ها

کریپتوکارنسی در این قسمت، می خواهیم به معرفی ۱۰ ارز دیجیتال شناخته شده در دنیا بپردازیم.

شناخت ارزهای دیجیتال و نحوه عملکرد آنها، به راحت شدن زندگی ما کمک می کند. از آن جایی که فناوری، روز به روز در حال پیشرفت است چیزی نمانده به این که پول نقد و اسکناس، جای خودشان را به ارزهای دیجیتال بدهند…

1.  اتریوم

اتریوم یک پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز است که قابلیت اجرای قرارداد های هوشمند را دارد. با استفاده از ماشین مجازی غیر متمرکز اتریوم (EVM)، قراردادهای نظیر به نظیر را توسط ارز رمزنگاری شده (معروف به اتر) اجرا می کنند.

با اتریوم می توانید با خیال راحت با شخصی که نمی شناسید تجارت کنید زیرا تمام ابزار های امنیتی که یک “قرارداد هوشمند” باید داشته باشد، در بلاکچین تعریف شده است.

2.  ریپل

ریپل یک پلتفرم و ارزدیجیتال است که سرعت تبادل بسیار بالا و هزینه بسیار کمی دارد. پلتفرم ریپل، از ارز دیجیتال مخصوص به خود، که XRP نام دارد، استفاده می کند. هدف شرکت ریپل این است که تمام معاملات بین المللی سراسر جهان را پوشش دهد.

به همین منظور، به کاربرانش اجازه می دهد ارز دیجیتال خودشان را در RippleNet ایجاد کنند.

3. لیتکوین

لیتکوین از ارز بیت کوین الهام گرفته و از نظر فنی تقریباً با آن یکسان است. شکل گیری و انتقال لیتکوین، براساس پروتکل منبع باز انجام می شود.

4. دش

دش به طور رسمی با نام دارک کوین شناخته می شود و شکل مخفی تری از بیت کوین است. این ارز، حریم خصوصی بیشتری را فراهم می کند، زیرا در یک شبکه مسترکد توزیع شده فعالیت می کند و معاملات را تقریبا غیرقابل ردیابی می کند.

دش در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شده است و تا به حال طرفداران زیادی پیدا کرده است؛ اما در حال حاضر، استخراج دش مانند گذشته سود آور نیست.

5. پیرکوین

پیرکوین که با نام PPCoin نیز شناخته می شود، توسط دو توسعه دهنده نرم افزار ایجاد شده است. پیرکوین اولین ارزدیجیتال ی بود که از ترکیبی از “اثبات انجام کار” و “اثبات سهام” استفاده کرد.

در ابتدا، سکه ها با استفاده از الگوریتم هش اثبات کار، استخراج می شدند. با گذشت زمان، با سخت تر شدن فرآیند هش، به کاربران سکه هایی پاداش می دهند که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کند و برای تولید بلاک ها، به حداقل انرژی نیاز دارد.

6. دوج کوین

دوج کوین در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد و اساس آن بر پایه پروتکل بیت کوین است اما کاملا شبه به آن نیست. این ارز، از فناوری scrypt به عنوان یک طرح الگوریتم اثبات انجام کار استفاده می کند و زمان بلوک آن ۶۰ ثانیه است.

می توانید هر مقداری که می خواهید داج کوین تولید کنید. از آن جایی که این ارز قیمت نسبتا پایینی در میان ارز های دیجیتال دیگر دارد یکی از محبوب ترین ارز های دیجیتال به شمار می رود.

7. پریم کوین

همان طور که از نام آن پیداست، اثبات انجام کار این ارز دیجیتال، بر پایه اعداد اول (پریم) بنا شده است. درنتیجه، متفاوت از برخی ارزهای رمزنگاری شده است که از الگوریتم هش کش استفاده می کنند.

این ارزدیجیتال ، شامل یافتن زنجیره های متمایز از اعداد اول است و باعث سهولت استخراج و امنیت بیشتر در شبکه می شود.

8. چایناکوین

این ارز دیجیتال چینی، مبتنی بر لیتکوین است و از تابع مشتق کلیدهای رمزنگاری شده استفاده می کند. در حال حاضر، چایناکوین در بلوک های ۶۰ ثانیه ای تولید می شود (در هر بلوک، حدود ۸۸ سکه وجود دارد).

9. ون (وچین)

ون یک ارز دیجیتال جهانی است که در ابتدا برای رقابت با بیت کوین عرضه شده بود. این عرض در سال ۲۰۰۷ راه اندازی شد و هدف آن کاهش تورم است. ارزش ون کوین در بازار های جهانی، از طریق یک سبد کالا، ارزها و اوراق بهادار کربن تعیین می شود.

10. بیت کوین

حتما تا به حال نام این ارز دیجیتالی را زیاد شنیده اید. بیت کوین یکی از امن ترین ارز های دیجیتال است. می توانید از بیت کوین، مانند سایر ارزها، برای خرید اقلام به صورت محلی و الکترونیکی استفاده کنید.

برای استفاده از آن، حتی لازم نیست که اطلاعات زیادی داشته باشید. زمانی که کیف پول بیت کوین را روی تلفن همراه یا رایانه تان نصب کنید

اولین آدرس بیت کوین را ایجاد می کند و هر زمانی که خواستید می توانید بیت کوین بیشتری داشته باشید. پس از ایجاد بیت کوین، می توانید از آن برای انواع معاملات واقعی استفاده کنید.

کریپتوکارنسی یا رمزارز به دسته‌ای از پول‌های دیجیتال یا مجازی گفته می‌شود. این نوع ارزها توسط مرکز خاصی کنترل نمی‌شوند همچنین سریع و مقرون به صرفه‌اند و محدودیت جغرافیایی را از میان برداشته‌اند ؛ و از همه مهم‌تر با دغدغه‌ی حفظ حریم خصوصی ایجاد شده‌اند.

ترید چیست و به چه کسی تریدر میگویند؟

ترید (trade) یک واژه انگلیسی میباشد که به معنای معامله است و کلمه ایست که وارد بازار های مالی شده و به شخصی اطلاق می‌گردد که ابزارهای مالی مانند بورس  بازار کالاها ، بازار کریپتوکارنسی یا همان ارزدیجیتال ، ابزار مشتقه و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک را به عنوان پوشش ریسک ، آربیتراژ یا سفته‌بازی ، خرید و فروش می‌نماید.

تریدر بازار کریپتو یک معامله گر بازار جهانی کریپتوکارنسی به حساب می آید و در بازار ارزهای دیجیتال خرید و فروش دارد.

 

تاریخچه پول

هزاران سال قبل پس از آنکه انسان‌های غارنشین شروع به کشاورزی و دامداری کردند، با چالش‌های جدیدی روبرو شدند. نیاز به غذا و خوراک برای انسان‌های اولیه که اساسی‌ترین نیاز آن‌ها به شمار می‌رفت اغلب با شکار حیوانات و یا استفاده آن‌ها از میوه‌ها و گیاهان رفع می‌شد.

بی تی سی یو اس دی تیبا شروع دامداری و پرورش حیوانات، و از سوی دیگر کشاورزی و کاشت بذر گیاهان خوراکی محصولاتی که به دست انسان‌ها پرورش و تولید می‌شد نیز افزایش یافت.

با افزایش این محصولات و با توجه به اینکه بسیاری از این مواد غذایی دارای طول عمری بودند که پس از گذشت این زمان فاسد می‌شدند، انسان به مبادله کالا با کالا روی آورد که مقدمه‌ای برای پیدایش پول بود.

مبادله کالا با کالا مشکلاتی داشت که از جمله آن‌ها میشد به سختی حمل کالاهای مورد معاوضه و اختلاف در ارزش آن‌ها اشاره کرد. کشاورزی که می‌خواست از یک دامدار گوسفندی بگیرد، دقیقا نمی‌دانست که در ازای آن باید چند کیسه گندم به او بدهد.

همین مشکلات سبب ایجاد ابزار واسطه‌ای به نام پول شد که شکل آن در طول زمان بارها تغییر یافت.

مردم هر منطقه از کره خاکی از پول‌های مخصوص ناحیه خودشان که اغلب به طور مستقیم از طبیعت به دست آمده بود استفاده می‌کردند. در برهه‌ای از تاریخ، نمک در بسیاری از مناطق به عنوان ابزار واسطه‌ای که ارزش کالا‌های مختلف را مشخص می‌کرد.

در برخی مناطق از صدف‌های دریایی و حتی در یک دوره زمانی از پنبه هم به عنوان پول استفاده شد. اما هر یک از این پول‌ها پس از اینکه منبع سرشاری از آن‌ها کشف می‌شد، بی‌ارزش تلقی شده و کنار گذاشته می‌شدند.

چرخه تکامل پول با روی کار آمدن و کنار رفتن انواع‌ پول‌ها ادامه یافت تا اینکه به سکه‌های فلزی طلا و نقره رسید. این فلزات به دلیل دوام، محدود بودن منابعشان و اینکه جعل‌ کردن آن‌ها سخت بود برای بیش از هزار سال به عنوان پول در امپراتوری‌ها و حکومت‌های مختلفی که روی سکه‌ها عکس پادشاهانشان حک شده بود، استفاده شدند.

اما سکه‌های فلزی هم مشکلات خاص خودشان را داشتند، حمل آن‌ها به دلیل وزن سنگینشان چالش متوجه سکه‌های فلزی بود.

برای حل مشکل حمل کردن سکه‌های فلزی مراکزی به وجود آمدند که با دریافت سکه‌های فلزی، رسیدها و اسناد کاغذی را به تجار می‌دادند که نشان می‌داد در ازای آن می‌توانند سکه‌های فلزی را تنها با دادن این رسیدها در مراکز دیگر دریافت کنند.

تکامل این رسیدهای کاغذی به چیزی که هم‌اکنون به عنوان اسکناس می‌شناسیم ختم شد. در ابتدا ارزش هر اسکناس توسط مقدار خاصی از فلزات گرانبها تعیین می‌شد اما امروزه دیگر اینطور نیست.

بهتر است بدانید که اسکناس‌های امروزی که با آن‌ها خرید می‌کنید و یا در حساب بانکی نگه می‌دارید، پشتوانه‌ای ندارند و به همین دلیل به آن‌ها پول‌های بدون پشتوانه یا فیات گفته می‌شود.

به عبارتی علت اینکه پول‌های کاغذی امروزی یا اعداد و ارقام دیجیتالی حساب‌ بانکی‌تان ارزشمند هستند به اعتبار دولتی که آن‌ها را چاپ و منتشر می‌کند برمی‌گردد.

در واقع ارزش پول‌های امروزی ما با کنترلی که دولت‌ها بر روی آن می‌توانند اعمال کنند تعیین می‌شود. اما عصر حاضر ، دنیای ارزدیجیتال است. طبق پیشبینی کارشناسان مالی کمتر از ۳۰ سال دیگر بسیاری از تراکنش ها با ارزهای دیجیتال انجام میشوند.

امیدواریم توانسته باشیم شما را به خوبی با ارزدیجیتال آشنا کنیم. 

برچسب ها :