آدام مرادیآدام مرادیآدام مرادی
094-22010011
info@Adammoradi.com

اسیلاتور (نوسان ارز) چیست؟

اسیلاتور چیست

اسیلاتور (نوسان گیر) ابزاری برای تجزیه و تحلیل فنی است که به ما کمک می‌کنند تا مقدار درست داده‌ها را پیدا کنیم. اسیلاتورها جزوی از اندیکاتورها هستند که معامله گران از آن ها برای مشخص کردن وضعیت کوتاه مدت “خرید بیش از حد” (وضعیتی که در آن مبادله بیش از ارزش واقعی آن در جریان است) یا “فروش بیش از حد” (وضعیتی که بازار اشباع شده و معامله زیر قیمت واقعی آن انجام می‌شود) استفاده می‌کنند.

هنگامی که مقدار اندیکاتور ظرف مدت زمان کمی، فوق العاده زیاد شود، تحلیلگران فنی این اطلاعات را به معنای “خرید بیش از حد” دارایی تفسیر می‌کنند و با نزدیک شدن آن به حد پایینتر، تحلیلگران وضعیت “فروش بیش از حد” را در نظر می‌گیرند.

 

بیایید کمی بیشتر درباره این ابزار تحلیلی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

اسیلاتورها چگونه کار می‌کنند؟

به طور معمول، اسیلاتورها به همراه سایر اندیکاتورها، در تجزیه و تحلیل فنی برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات استفاده می‌شوند. زمانی که تحلیلگران ‌نتوانند روند مشخصی را در قیمت سهام شرکت پیدا کنند، به سراغ اسیلاتورها می‌روند. عنوان مثال وقتی نمودار بیت کوین به صورت افقی یا خنثی (sideways) معامله می‌شود، عملا نمی توان درباره روند بازار نظری داد.

 

اسیلاتورهای متداول عبارتند از اسیلاتور تصادفی، مقاومت نسبی (RSI)، نرخ قیمت تغییر(ROC) و شاخص جریان نقدینگی (MFI)هستند. سرمایه‌گذاران در تجزیه و تحلیل فنی، اسیلاتور های را یکی از مهمترین ابزارهای فنی برای درک و فهم بازار می‌دانند.

 

خاصیت یک اسیلاتور

در تجزیه و تحلیل فنی، یک سرمایه‌گذار اسلاتور ها را در مقیاس درصدی از ۰ تا ۱۰۰ اندازه‌گیری می‌کند. در این ابزار تحلیلی، قیمت پایانی(Close Price) نسبت به کل قیمت برای تعداد مشخصی از میله‌ها در یک نمودار میله‌ای مشخص شده است.

برای رسیدن بهترین تجزیه و تحلیل‌ها، معامله گر از تکنیک‌های مختلف مدیریتی و هموارسازی چند مورد از میانگین‌های متحرک استفاده می‌کند.

زمانی که بازار در یک محدوده خاص جریان دارد، اسیلاتور نوسانات قیمت را دنبال می‌کند و وقتی بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد از محدوده قیمت کل رسید، وضعیت “خرید بیش از حد” را نشان می‌دهد که نشان دهنده یک فرصت خوب برای فروش است. 

اسیلاتور در تحلیل تکنیکال

وقتی که اسیلاتور به زیر ۳۰ تا ۲۰ درصد برسد، وضعیت “فروش بیش از حد” را نشان می‌دهد که به این معنی است که یک فرصت خوب برای خرید محیا شده است.

 

تحلیلگران فنی، اسیلاتورها را برای بازارهای جانبی مناسب‌تر می‌دانند و معمولا در کنار آن، از یک اندیکاتور فنی برای مشخص کردن روند یا محدوده بازار، استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، می‌توان از یک شاخص متقاطع متحرک برای تعیین اینکه آیا یک بازار روند خوبی دارد یا نه استفاده کرد.

هنگامی که تحلیلگران تشخیص بدهند بازار روند خوبی ندارد و نمی‌توان بدون ابزار خاصی آن را پیش بینی کرد، سیگنال‌های اسیلاتور به کمک آن‌ها می‌آیند.

 

 امیدواریم با مطالعه مقاله ” اسیلاتور چیست؟ ” از اپلیکیشن آدام مرادی، به خوبی با اسیلاتور آشنا شده باشید…

 

پیام بگذارید