راه کارهایی برای افزایش تمرکز

کمبود تمرکز یکی از بزرگترین مسائل رایج بین ما انسان ها می باشد. اشخاص زیادی آن را در دوران کودکی خود تجربه کرده اند و برخی از ما در دوران تحصیل و بزرگسالی خود با این مشکل رو به رو به رو بوده ایم. اگر دوست دارید تمرکز خودتان را افزایش بدهید و این قضیه برای شما تبدیل به یک دغدغه شده است و دلتان میخواهد با بهترین روش های بالا بردن تمرکز آشنا شوید؛ با ما در این مقاله همراه باشید. در ادامه به همه ی سوالات شما در مورد تمرکز پاسخ داده می شود. تمرکز به صورت کلی به توانایی توجه کامل و آگاهانه ی یک فرد به یک مسئله ی خاص گفته می شود. در واقع هنگامی که شما قابلیت کنترل توجه خود را داشته باشید یعنی متمرکز هستید.

اگر شما تمرکز بالایی را تجربه کنید؛ بدون این که حواستان به چیزی پرت شود به یک چیز توجه می کنید و نتیجه ی بهتری از تلاش های خود می گیرید. به همراه بالا رفتن تمرکز می توانیم از پریدن ذهن به مسائل نامربوط جلوگیری به عمل آوریم و تمام انرژی خود را بر روی کار دلخواهمان بگذاریم. کار اصلی ذهن ما تحلیل کردن مسائل و اتفاقات مختلف می باشد. یکی از کارهایی که به هیچ عنوان مغز از آن دست نمی کشد فکر کردن است. هنگامی که مغز شما تمامی تمرکز خود را برای فکر کردن و تحلیل کردن روی یک موضوع، شی، فرد یا هر چیز دیگری قرار بدهد؛ این به این معناست که شما در حال تمرکز کردن می باشید. در این صورت تمام چیز های دیگر نادیده گرفته می شوند و مغز شما هیچ تمرکز و توجه ای بر روی مسائل دیگر نخواهد داشت.

موارد زیادی می تواند دلیلی بر عدم تمرکز در افراد محسوب شود. این دلایل در سنین مختلف می تواند متفاوت از هم باشند. اگر که از مشکلات تمرکزی شدید رنج می برید قطعا باید برای پیدا کردن دلیل آن جستجوهای بیشتری انجام بدهید و از کارشناسان مشاوره بگیرید.

برای این که ببینید آیا برای شخص شما احتیاج هست که راه های افزایش تمرکز را یاد بگیرید یا نه، باید با علامت های عدم تمرکز آشنا شوید. امکان دارد هر کدام از ما گاهی این علامت ها را تجربه کنیم. اما به هیچ عنوان جای نگرانی نیست و نداشتن تمرکز کافی مشکل بسیاری از ما می باشد. یادتان باشد از دست دادن تمرکز در اکثر اوقات یک مشکل طبیعی و عادی است و می توان با چند تمرین ساده آن را افزایش داد.

نشانه های عدم تمرکز

فراموش کردن اتفاقاتی که به تازگی اتفاق افتاده اند آن هم به صورت مکرر.
اگر نشستن در یک مکان خاص برای شما کاری بسیار دشوار می باشد این می تواند یک علامت باشد.
اگر فکر کردن در مرد یک موضوع سخت باشد.
تکرار در گم کردن اشیا و فراموش کردن مکان آن ها.
اگر همیشه مشکل در تصمیم گیری دارید این یک علامت است.
ناتوانی در انجام دادن کارهای پیچیده.
نداشتن انرژی ذهنی و بدنی کافی برای تمرکز کردن.
داشتن اشتباهات ناشی از بی دقتی.

چگونه تمرکز خود را افزایش دهیم؟

همه ی انسان ها علاقه دارند تمرکز خود را در زندگی بالا ببرند تا از فواید بالا بردن تمرکز بهره مند گردند. برای این که بتوانید روی مسئله هایی که می خواهید تمرکز داشته باشید روش های متنوعی وجود دارد. باید روش های افزایش تمرکز را یاد بگیرید و با تکرار و ممارست این راه ها به مرور زمان تمرکز خود را بالا ببرید. به یاد داشته باشید برای این کار نیاز به ممارست دارید و نباید از به دست آوردن نتیجه مایوس شوید.

شکل و میزان عدم تمرکز فردی با شخص دیگر متفاوت است. بهتر است همواره دلیل اصلی نداشتن تمرکز خود را پیدا کنید. روش هایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم برای هر شخصی که از کم دقتی و تمرکز ناکافی رنج می برد مفید است. در موارد شدید توصیه می شود به متخصصان علوم روانشناسی برای تشخیص و درمان مراجعه شود. با روش های بیشتر کردن تمرکز آشنا شده و آن ها را در زندگی خود به کار ببرید.

مدیتیشن

حتما اسم مدیتیشن به گوشتان خورده است. مدیتیشن یک درمان بسیار کاربردی برای افزایش آرامش و تمرکز شما می باشد. محققان نشان داده اند که مدیتیشن به غیر از کاهش استرس، تعداد سلول های خاکستری مغز را که در قدرت تمرکز و یادگیری بسیار تاثیرگذار هستند افزایش می دهد. هرروز صبح یک برنامه ی مدیتیشن چند دقیقه ای را برای خودتان برنامه ریزی کنید و به مرور زمان آن را افزایش دهید.

ورزش کنید

ورزش و تمرینات هوازی به کم شدن حواس پرتی و بی دقتی ذهن شما کمک می کنند. علاوه بر این، تناسب اندام و تبدیل کردن وزن بدن به حد مناسب یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی قدرت یاد گیری و تمرکز شما است. با استفاده از ورزش می توانید بدن و ذهن خود را در مقابل مشکلات مختلف ایزوله کنید. در هنگام ورزش هورمون های مختلفی در بدن ترشح می شوند که می توانند استرس ها را کم کنند و روی بهره وری مغز ما تاثیر مثبتی بگذارند.

اهداف خود را مشخص کنید

تعیین اهداف زندگی هر فردی می تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. با این وجود که ممکن است تعیین هدف کاری زمان بر باشد اما به طور کلی روی زندگی شما تاثیر می گذارد و باعث می شود در جاده ی موفقیت و خوشبختی حرکت کنید . زمان بگذارید و روی یک کاغذ اهداف هفته آینده، ماه آینده، یا حتی پنج سال آینده ی خودتان را بنویسید و اطمینان حاصل کنید که تمام آن را نوشته اید. برای رسیدن به هر هدفی محدودیت زمانی مشخص کنید. با نوشتن این اهداف افکار ذهنتان را به روی کاغذ می آورید و مانع از پرت شدن حواستان به این مسائل خواهید شد.

برنامه ریزی را جدی بگیرید

برای کارهای مختلفی که در طول روز انجام می دهید برنامه داشته باشید. حد تعادل برنامه ریزی را رعایت کرده و اجازه ندهید این کار استرس و اضطراب شما را افزایش بدهد. طبق اهداف، ویژگی های خاص خود و مسئولیت هایتان برنامه ریزی کنید. می توانید تعطیلات آخر هر هفته یا هرشب در طول هفته این کار را انجام دهید. تمام کارهای لازم را یادداشت کرده و برای انجامشان زمان مشخصی داشته باشید تا نگران تمام شدن هیچکدامشان نباشید.

تقویت حافظه

حافظه و تمرکز دو فاکتور اساسی و تاثیرگذار در عملکرد ذهن شما هستند. هر دوی آن ها به قدرت یادگیری ما کمک می کنند و باعث می شوند نتایج بهتری در زندگی به دست بیاوریم. حافظه ی خودتان را با انجام تمرینات مختلف و آموزش مهارت های متفاوت به چالش بکشید. سعی کنید به سختی و مداوم برای یادآوری موارد کوچک مغز خودتان را تمرین دهید تا به مرور زمان هم حافظه ی بهتری داشته باشید و هم به راحتی روی همه چیز بتوانید تمرکز کنید.

تغذیه سالم

غذا و خوراکی منابع دریافت ویتامین ها و مواد مقوی لازم برای ذهن ما هستند. اگر بخواهید عماکرد مغز خودتان را افزایش دهید باید حتما به تغذیه و چیزهایی که در طول روز می خورید توجه کافی داشته باشید. سوال خیلی از افراد این است که برای افزایش تمرکز چه چیزی باید خورد ؟ باید جواب داد که قبل از هر چیزی نیاز است خوردن مواد غذایی فرآوری شده مانند کالباس و سوسیس، شکر، و چربی های مضر را کم کنید. برای بالا بردن تمرکز سعی کنید ماهی، تخم مرغ و سبزیجات را در برنامه ی غذایی خود بگنجانید و حتما به اندازه ی کافی در طول روز آب بخورید.

استراحت کافی

کمبود خواب و استراحت باعث خواهد شد که در تمام روز بی حواس و کم تمرکز بمانید. حتما به میزان کافی استراحت کنید و قبل از ساعت ۱۲ شب به تخت خواب خود بروید. بدن حداقل به ۸ ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارد تا بهترین عملکرد خود را در طول روز حفظ کند.

نظم دادن به فضای اطراف

مکان های شلوغ، پر از دکور و وسایل حواس پرتی، محل هایی پر سر و صدا و نامنظم، روی میزان تمرکز ما در هنگام انجام کارها تاثیر می گذارند. اگر می خواهید کاری را آغاز کنید که به تمرکز بالایی احتیاج دارد؛ گوشی و وسایل الکترونیکی را از خودتان دور نگه دارید و محیط کار خود را نظم دهید. اگر در اتاق شلوغ یا پر سر و صدایی قرار دارید؛ آن جا را ترک کرده و به تنهایی کار خود را ادامه دهید تا تمرکز داشته باشید.

امیدواریم این مقاله برای شما کاربردی و مفید واقع شده باشد. تیم آدام مرادی همواره منتظر انتقادات و پیشنهادات شما دوستان عزیز می باشد.