راهکار هایی برای شناخت بیشتر خود

اجازه دهید از همین ابتدای مقاله با هم روراست باشیم. اکثر ما آدم ها نمی دانیم شناختن خود اصلا یعنی چه؟؟؟؟ و خودمان را نمی شناسیم. بیشتر ما انسان ها امکان دارد تصور کنیم همه چیز را درمورد خودمان می دانیم اما گاهی وقت ها رفتارهایی از طرف ما اتفاق می افتد که علتش را نمیفهمیم. اگر قرار باشد خودتان را برای کسی تعریف کنید چه چیزی به او می گویید؟ خود من اگر خیلی تلاش کنم و انرژی بگذارم؛ شاید بتوانم چند سطری در مورد خودم مطلب بنویسم. ممکن است شما هم مثل من باشید. دلیل یک سری از کار های خود را در حالت های خاص متوجه نشوید یا زمانی کسی از شما سوالی درباره کاراکتر خود می پرسید؛ جواب سوال را ندانید. در این مقاله از جذابیت خودشناسی با هم صحبت میکنیم و راه های شناخت خود را یاد می گیریم.

خودشناسی از آن قبیل مفاهیمی است که برای همه ی آدم های کره ی زمین در مراحل مختلف زندگی مورد توجه قرار می گیرد. اکثر انسان ها فکر می ‌کنند که به صورت کامل خودشان را می ‌شناسند. اما زمانی که از آن‌ها درباره اهداف، ارزش‌های زندگی‌شان و دیگر مسائل پرسیده می‌شود، به خود نیز نمی‌توانند پاسخی مناسب دهند. باورها، علایق، احساسات، نیازها و بسیاری از چیزهای دیگر در طول زندگی تغییر می‌کند. اما آیا این تغییرات همیشه باعث شادکامی و رشد افراد می‌شوند؟ چگونه می‌توانیم مسیر زندگی خود را به سمت ترقی و پیشرفت و رسیدن به خوشحالی پیش ببرم؟ در این مقاله درباره خودشناسی، مزایا و معایب خودشناسی صحبت خواهیم کرد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله خودآگاهی را نیز مطالعه کنید.

خودشناسی یک مطلب روانشناسی می باشد که پیشینه ی بسیار بالایی در جهان دارد. از زمان های گذشته فیلسوفان و اندیشمندان مختلفی به علم شناخت خود اشاره کرده اند و در کتاب های زیادی درباره ی آن می خوانیم. در واقع خود شناسی به مفهوم شناخت رفتارها، افکار ، احساسات و ویژگی های شخصیتی خود تان است. چند دقیقه زمان بگذارید و جواب این سوال را به خودتان بدهید:

از خودتان بپرسید من چه کسی هستم؟

جوابی که به پرسش بالا دادید نشان می دهد که شما چه میزانی از خودتان شناخت دارید. تجسمی که شما از خودتان دارید به نوع نگرش شما بستگی دارد. جوری که شما خودتان را تعریف می کنید؛ به وجود آورنده ی سبک زندگی مخصوص به شماست. اگر به اندازه ی زیادی از ارزش ها، ضعف‌ها، نیازها و خواسته های خودتان در زندگی آگاهی داشته باشید یعنی خودتان را به زیبایی هر چه تمام تر می شناسید. اما اگر بعضی وقت ها از رفتارهایتان سر در نمی آورید یا کنترلی روی خودتان ندارید؛ باید خودشناسی را در لیست مهم ترین کارهایتان قرار دهید. شناخت خود، ارزش زیادی در زندگی هر انسانی دارد.

هدف خودشناسی

اگر از ما سوال کنید که هدف خودشناسی چیست؛ می توانیم در یک جمله آن را خلاصه کنیم: هدف از خود شناسی داشتن زندگی بهتر است. همه ی ما انسان‌ ها دوست داریم زندگی بهتر و موفق تری را تجربه کنیم. برای آغاز هر هدفی و برای رسیدن به هر هدفی که داشته باشیم توانایی ها و ضعف های خود در زندگی را پیدا کنیم. در حقیقت شما با خودشناسی است که می توانید راه زندگی خودتان را مشخص کرده و خوشبخت باشید. بخاطر این است که موفق ترین انسان های دنیا در زمینه های مختلف از گذشته تا به امروز، ما را به تحقیق در مورد خودشناسی دعوت کرده اند.

چگونه به خود شناسی دست یابیم؟

واقعا حقیقت دارد که خودشناسی راه طولانی و دشواری دارد اما همین که شما در حال خواندن این مقاله هستید یعنی در مسیر رسیدن به خودشناسی قرار دارید. برای این که بتوانید خودتان را بشناسید، باید چند گام اساسی بردارید:

از دید دیگران به خود نگاه کنید

بعضی وقت ها تجسم کنید خودتان نیستید. به عنوان یک شخص دوم به خودتان و رفتارهایتان دقت کنید. تلاش کنید علت رفتارهای مختلف خود را دریابید. به طرزی عمل کنید که انگار مثلا یک انسان دیگر هستید که قرار است خودتان را در مسیر زندگی بررسی کنید. در هنگامی که مرتکب اشتباهی می شوید، به عقب برگردید و ببینید در هر مرحله چه انتخاب هایی کردید و چرا این کار را انجام داده اید.

هدف و رویای خود را در زندگی کشف کنید

این اهداف کشف شده می توانند کوتاه مدت یا میان مدت و یا بلند مدت باشند. هدف ها در حقیقت مسیر های اصلی زندگی ما را مشخص می کنند. رسیدن به هدف به ما در زندگی انگیزه می دهد و ما را به انجام کارهای گوناگونی تشویق می کند.

ارزیابی شخصی داشته باشید

اگر دوست دارید خودتان را بشناسید باید کارهایتان را مورد ارزیابی قرار دهید. پس از تمام شدن کارهای خود تلاش کنید عملکرد و انتخاب هایتان را مورد بررسی قرار دهید. این مهم تاثیر به سزایی در شناخت خود دارد و باعث خواهد شد به شکل عمیقی خودتان را بشناسید. در هنگام سال نو یا روز تولدتان به سالی که گذشته است و عملکرد خودتان در طی آن سال توجه کنید و ببینید در کجا اشتباه داشته اید. در چه انتخابی میتوانستید بهتر عمل کنید. و یا این که اصلا در مسیر رسیدن به هدف های خود قرار دارید یا خیر؟ من در چه چیزی استعداد دارم؟ چیزهایی که از خودتان فهمیدید را یادداشت کنید و سعی کنید خودتان و شرایطی که در آن قرار دارید را مورد ارزیابی قرار دهید.

مسیر زندگی خودتان را ترسیم کنید

به آرزو های خودتان فکر کنیدو ببینید از زندگی چه می خواهید؟ خودشناسی این قابلیت را دارد که به شما در انتخاب هدف زندگی و رسیدن به هدف زندگیتان کمک کند. تلاش کنید بعد از این که هدف زندگی خود را انتخاب کردید، تمام شرایط رسیدن به آن را ارزیابی کنید.

ببینید آیا برای این که به هدفتان برسید توانایی ها یا شرایط خاصی باید داشته باشید؟ آیا این توانایی ها و شرایط را در خود می بینید؟ باید برای داشتن این توانایی ها مهارتی را یاد بگیرید؟ ترسیم مسیر زندگی به شما نشان می دهد که خواسته ها، توانایی ها و ضعف های خود قابل شناسایی می باشد.

مدیتیشن کنید

مدیتیشن یا مراقبه یعنی توجه به خود و اتفاقاتی که در زمان حال در داخل ذهن شما می افتد. با خود آگاهی می توانید در زمان مناسب توجه خودتان را از دنیای خارج به دنیای درون خود انتقال دهید. مراقبه هم چنین ساختاری دارد. با بهره بردن از قدرت تمرکز روی بدن و ذهن خود می توانید ذهنتان را از عوامل بیرونی پاک کرده و بهتر از قبل افکارتان را بشناسید.

از نزدیکان خود بپرسید

یکی از قوی ترین راه های خودشناسی، سوال پرسیدن از افرادی است که شما را می شناسند. از آن ها بپرسید چه ذهنیتی درمورد شما دارند؟ چه خلقیاتی در شما برایشان شناخته شده و بارز است؟ چه چیزی در شما آن ها را متعجب می کند؟ با انسان های مختلف با دیدگاه های متفاوت از هم بحث کنید. نظرات آن ها را بررسی کنید و ببینید بر اساس چه رفتارهایی از طرف شما، چنین دیدگاهی نسبت به شما دارند.

مقاومت در برابر فشار های اجتماعی

همه ی ما، در خانواده و تحت شرایط محیطی به خصوصی متولد می ‌شویم و رشد می ‌کنیم. در واقع انسان در هر کجا که رشد کرده باشد تحت تأثیر مجموعه ای از آموزش‌ های آن محیط بخصوص است. که بر تفکر و رفتار ما تاثیر می‌ گذارد و آن را شکل می‌ دهد. خیلی اوقات تصمیم ‌هایی می ‌گیریم که ناخود آگاه تحت تاثیر محیطی که در آن رشد کرده ایم است. خودشناسی فرایندی ست که به هر انسانی که خواهان دست یافتن به انتخاب آگاهانه است کمک می‌ کند. هنگامی که شما ارزش‌ها و اولویت‌ های خود را در زندگی مشخص کنید برای انجام کاری که تمایلی برای پذیرش آن ندارید کمتر تحت تاثیر فشار‌های اجتماعی قرار می‌ گیرید. خود شناسی در ازدواج نیز اهمیت زیادی دارد، بسیاری از افراد نمی توانند خودشان به چنین آگاهی برسند، به همین دلیل مشاوره ازدواج همیشه توصیه می شود.

هیجانات خود را یادداشت کنید

از دفتر خاطرات استفاده کنید. تلاش کنید که هیجانات مختلف خود را اعم از عصبانیت و دلخوری گرفته تا شادی و عشق را یادداشت کنید. با این عملکرد رفتارها و عکس العمل های خود را خواهید شناخت و می توانید در آینده که از آن هیجانات عبور کردید خودتان را به بهترین شکل ممکن ارزیابی کنید. خودتان را محدود به شکل خاصی از نوشتن نکنید. هر موقع خواستید؛ هر جور که دوست داشتید بنویسید. شعر، جمله، خاطره یا هر چیزی که اسمش را نوشتن می گذارید. نوشتن باعث نظم دهی بیشتر ذهن شماست و توجه شما را به خودتان بیشتر می کند.

اهداف خود را شناخته و مشخص کنید

دلایل بسیار زیادی بر روی انتخاب هدف های ما انسان ها اثر گذار است. برنامه ریزی و مدیریت زمان داشته باشید و با تمرکز حواس مشغول انتخاب هدف شوید. در روند مشخص کردن اهداف خود در زندگی با استعداد های خود و چیزهایی که از زندگی می خواهید آشنا می شوید.

سعی کنید هدف خود را از زوایای مختلفی بررسی کنید و ببینید به چه دلیل دوست دارید به یک جایگاه مشخص برسید. رابطه ی بین انتخاب هدف و خودشناسی یک جاده ی دو طرفه است. به شکلی که هم انتخاب هدف باعث این موضوع خواهد شد که در شناخت خود پیش بروید؛ هم خودشناسی شما را به سمت انتخاب هدف های بهتر خواهد برد.

شناخت ویژگی های شخصیتی

وقتی با خصوصیات فردی خود آشنا باشید حرکت شما به سمت شکوفایی بیشتر استعدادها و توانایی هایتان تسهیل می‌یابد. اگر شخصیت خود را بشناسید، می‌توانید به راحتی نقاط قوت خود را بهبود ببخشید و نقاط ضعف خود را مدیریت کنید. با درک نقاط قوت و استعدادهای خود می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری دست یابید هیچ‌کس کامل و بی‌نقص نیست. همه‌ ما به خوبی از دیگران انتقاد می‌ کنیم، اما نقص‌های خود را نمی‌بینیم. خودشناسی به ما کمک می‌کند تا عیب‌های خود را ببینیم و اشتباهات خود را بپذیریم.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. تیم آدام مرادی همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما می باشد.