انواع ارز دیجیتال

انواع ارز دیجیتال را می‌شناسید یا شما هم فقط کلمۀ “ارز” را شنیده‌اید؟ بارها و بارها از میان اخبار تلویزیون و رادیو، واژۀ “ارز” شنیده می‌شود. معمولاً هم، ارز را به‌صورت عنوانی برای پول‌های خارجی که در کشورمان تعویض و تبدیل می‌شود، می‌شناسیم. از این پول‌های خارجی، می‌توان به دلار، پوند، یورو، و نمونه‌های مشابه این‌ها اشاره کرد.

در این میان، صدهایی از انواع ارز دیجیتال معتبر به گوش می‌رسد، که هر شنونده‌ای را به این سوال وامی‌دارد که آیا این‌ها هم از انواع ارز هستند؟ اصلاً این ارزهای دیجیتال معتبر چه  هستند که بوی سود از آن‌ها می‌آید؟ اگر شما هم مایلید از انواع ارز، به‌خصوص انواع ارز دیجیتال معتبر بدانید، این مقاله برای شماست.

ارز چیست؟

به زبان ساده، ارز به‌عنوان شکلی از پول در حال استفاده تعریف می‌شود. انواع مختلف ارز وجود دارد! 180 ارز اصلی جهان، به‌وسیلۀ سازمان ملل متحد (UN) به‌عنوان ارز قانونی شناخته شده‌است.

در واقع، هر نوع پول مورد قبول، اعم از سکه، و هم‌چنین، اسکناس‌های کاغذی که در اقتصاد کشورها در حال گردش هستند، و کارکرد دارند، در زمرۀ ارز محسوب می‌شوند. به‌عنوان مثال، در کشور ما ایران، از “ریال” به‌عنوان ارز رایج برای مبادلات استفاده می‌شود.

ارز، همان اسکناسی هست که از سوی دولت‌ها ارزش‌گذاری شده و به دست مردم داده می‌شود. انواع ارز، به‌خودی‌خود هیچ‌گونه ارزشی ندارند. ما هم بر اساس قوانین، این اسکناس‌ها را به‌عنوان واسطۀ مبادلاتی قبول کرده‌ایم. در ایران، انواع ارز وجود دارد که هر کدام از آن‌ها، با توجه‌به ویژگی‌هایی که دارند، نام خاصی را به‌همراه خود دارند.

مبحث ارز، وسیع‌تر از این شناخت سطحی هست که از آن گفتیم. در بخش آخر این مقالۀ “آشنایی با انواع ارز دیجیتال”، به انواع ارز در ایران می‌پردازیم و ویژگی‌های هر کدام را بررسی خواهیم کرد. اما حالا می‌خواهیم از انواع ارز دیجیتال بگوییم.

ارز دیجیتال چیست؟ | What is cryptocurrency

ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی، ارزهایی را را می‌گویند که با استفاده از پروتکل‌های رمزگذاری‌شده طراحی شده‌اند و هدف به‌خصوصی را دنبال می‌کنند. ارزهای دیجیتال، نوعی پول دیجیتال هستند که با توجه‌به خصوصیات شگفت‌انگیزی که دارند، می‌توانند جای‌گزین مناسبی برای ارزهای رایج کشور باشند.

برای همین، بهتر هست انواع ارز دیجیتال معتبر را بدانیم، که هر کدام‌شان کاربردهای خاص خودشان را دارند و هدفی خاص را دنبال می‌کنند. ولی قبل از آن، بهتر است با بعضی از ویژگی‌های انواع ارز دیجیتال آشنا شویم.

 • رمز ارزها، به‌طور غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند. به این معنی که تحت نظارت هیچ‌نوع نهاد یا سازمانی نیستند.
 • انواع ارز دیجیتال، امنیت خیلی بالایی دارند و شما می‌توانید با خاطری آسوده، به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شوید.
 • ارزهای دیجیتال، در بستر یک شبکۀ گسترده و قدرتمند، به‌نام بلاک‌چین تبادل می‌شوند.
 • چند نوع ارز دیجیتال وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تراکنش‌های مالی مختلفی را در نقاط گوناگون مختلف دنیا داشته باشید.
 • با استفاده از تجهیزات مناسب و علم و آگاهی کافی، می‌توانید در حوزۀ استخراج ارزهای دیجیتال هم فعالیت داشته‌باشید و ارزهای مد نظرتان را استخراج نمایید.
 • تبادل‌های گوناگون مالی و تراکنش‌ها با استفاده از انواع ارز دیجیتال معتبر، هزینۀ کمی هم دارد و می‌توانید به‌آسانی تراکنش‌های مالی داشته باشید.
 • خیلی از افراد، در زمینۀ خریدوفروش انواع ارزهای دیجیتال فعال هستند و سود خوبی هم به‌دست می‌آورند. البته، توجه به این نکته اهمیت دارد که گاهی‌وقت‌ها، این معاملات، سودده نخواهند بود.

 

دنیای انواع ارز دیجیتال معتبر، دنیای پیچیدگی‌های خاص است. بنابراین، بهتر است با علم و آگاهی، وارد این حوزه شوید و اطلاعات خودتان را افزایش دهید. به‌ این صورت، موفق می‌شوید و سود خوبی به‌دست می‌آورید.

انواع ارز دیجیتال چیست؟

 

1. پول دیجیتال

یکی از انواع ارز دیجیتال ، پول دیجیتال است. این نوع از ارز دیجیتال، شباهت بسیاری به پول‌های واقعی دارد و شما می‌توانید آن‌ها را به‌آسانی ذخیره یا منتقل کنید. این نوع از انواع ارز را می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های ماینر، استخراج نمایید. چون این ارزها، قابلیت استخراج‌شدن دارند.

انواع پول دیجیتال

پول دیجیتال، مزایای زیادی نسبت‌به پول واقعی دارد که بعضی از آن‌ها به شرح زیر است:

4 مزیت مهم پول دیجیتال

 1. هیچ واسطه‌ای در کار نیست.
 2. به جابه‌جایی، احتیاجی ندارد.
 3. ارزش پول دیجیتال، به‌خوبی حفظ می‌شود.
 4. امنیت آن، بالا بوده و امکان هک‌شدن در پول دیجیتال وجود ندارد.

بیت کوین، لایت کوین، بیت کوین کش، و دوج کوین، نمونه‌هایی از ارزهای دیجیتال هستند که در دستۀ پول دیجیتال قرار می‌گیرند. در بین این‌ها، مهم‌ترین پول دیجیتالی، BitCoin است، که طرفدارهای زیادی هم دارد. و یکی از گران‌ترین و محبوب‌ترین انواع ارز دیجیتال معتبر در دنیای ارزهای دیجیتال است. در واقع، با نگاهی به بازار ارزهای دیجیتال، می‌بینیم که بیش‌ترین سرمایه‌ای که در این بازار وجود دارد، مربوط‌به این ارز محبوب است.

برای اینکه از انواع ارز دیجیتال که در گروه پول دیجیتال قرار گرفته‌اند، اطلاع پیدا کنید، باید بگوییم که پول‌های دیجیتال، به دو دسته، تقسیم‌بندی می‌شوند. که در ادامۀ این بخش از مقاله، آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

ارز دیجیتال ثابت

ارز دیجیتال ثابت (Stable Coin)، پشتوانه دارد. مقصود از پشتوانه، این‌ها هستند: طلا، ارزهای فیزیکی، و یا دارایی‌های ارزشمند. توجه‌به این نکته، بسیار مهم است که این نوع ارز از انواع ارز دیجیتال معتبر، از نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال، در امان است. یکی از مهم‌ترین ارزهایی که در این دسته قرار دارد؛ ارز تتر است. فعالیت این نوع محبوب از انواع ارز، با پشتوانۀ دلار آمریکا است.

ارز دیجیتال امن

یکی از مهم‌ترین خصوصیات ارز دیجیتال امن یا Privacy Coin، ناشناس‌بودن هویت دو طرف معامله است. و شما با استفاده از هیچ راهی نمی‌توانید هویت آن‌ها را شناسایی و مشخص کنید. به همین دلیل، به این دسته از انواع ارز دیجیتال، ارز دیجیتال امن می‌گویند؛ چون با خیالی آسوده، می‌توانید معاملات خودتان را انجام دهید.

این دسته از ارزها، مشمول مالیات نمی‌شوند و شما می‌توانید با خاطری آسوده، معاملات خودتان را انجام دهید و نگران هزینۀ آن نباشید. از جمله ارزهای دیجیتال امن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مون رو (XMR)
 • زی کش (Zcash)
 • نو کوین (Nav Coin)
 • فور (PHR)
 • زن کش (ZEN)

تمام این ارزها، بر پایۀ بلاک‌چین قرار گرفته‌اند و ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص‌به‌خود را دارند.

انواع کریپتو کارنسی

2. ارز دیجیتال مالی

قسمت بزرگی از رمز ارزها را می‌توان، ارز دیجیتال‌های مالی دانست. و فرآیند‌های گوناگون مالی، با حذف‌کردن واسطه‌ها انجام می‌شوند. هدف از ایجاد این مدل ارزها، انجام فعالیت‌های مالی با کمترین هزینه است.

اگر می‌خواهید انواع ارز دیجیتال معتبر را بدانید که در گروه ارز دیجیتال مالی قرار دارند، بهتر است به مواردی که در ادامه می‌گوییم، توجه کنید. این نوع از انواع ارز دیجیتال، در 6 دسته، شامل ارزهای دیجیتالی پرداخت، سرمایه‌گذاری، بیمه، قرض و وام، صرافی، و جذب سرمایه تقسیم‌ می‌شوند.

ارزهای دیجیتالی پرداخت

پلتفرم‌هایی را می‌گویند که با هدف انجام معاملات و تراکنش‌ها، به‌صورت غیر متمرکز و آنلاین، تشکیل شده‌اند. شما با استفاده از این پلتفرم‌ها، می‌توانید تمام واسطه‌ها را از بین برده و هزینه‌های انجام معامله را تا حد زیادی کم کنید. برای این کار، پرداخت را از طریق کیف پول‌هایی که در این پلتفرم‌ها وجود دارد، انجام می‌دهید. در زیر، مواردی از ارزهای دیجیتالی پرداخت آمده است:

 • ارمیسکو (OMG)
 • ریپل (XRP)
 • استلار لومن (XLM)
 • ریکوئست نتورک (REQ)

هر کدام از این انوع ارز، خصوصیات خاص خودشان را دارند و در پرداخت‌های مختلف استفاده می‌شوند.

انواع رمز ارز

ارز دیجیتال سرمایه گذاری

ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری، در بستر بلاک‌چین فعالیت دارند و فعالیت آن‌ها، به‌صورت غیر متمرکز است. اهداف اصلی ایجاد این نوع از انواع ارز، کم‌کردن هزینه‌ها و بالا بردن امنیت رمز ارزها است. با توجه‌به این‌که واسطه‌ها، حذف شده‌اند، به‌آسانی می‌‌توانید به اهداف مد نظر خود برسید. بعضی از انواع ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری، به شرح زیر است:

 • پالی مث (POLY)
 • اکونومی (ICN)
 • کریپتو 20 (C20)

مهم‌ترین ارزهایی که در این دسته وجود دارند، همین ارزها هستند.

ارز دیجیتال بیمه

با استفاده از ارزهای دیجیتال، می‌توان برای بیمه‌کردن اقدام کرد. به این‌شکل که با قراردادهای هوشمندی به‌صورت غیر حضوری در شبکۀ بلاک‌چین ایجاد می‌شود می‌توان فرایند بیمه‌کردن را انجام داد.

توجه‌به این نکته اهمیت دارد که از انواع ارز دیجیتال معتبر، چند تا در این دسته قرار دارند. و بایت‌بال (GBYTE)، مهم‌ترین ارز دیجیتال فعال در این حوزه است که می‌تواند قراردادهای هوشمند بیمه را در بستر بلاک چین انجام دهد.

ارز دیجیتال قرض و وام

این نوع رمز ارزها، می‌توانند به‌طور غیرمتمرکز و بدون‌واسطه، به متقاضیان، وام بپردازند. صرافی‌ها و افراد با استفاده از این روش، سود قابل‌توجهی به‌دست می‌آورند. موارد زیر در این گروه از انواع ارز قرار می‌گیرند:

 • ریپوکر دیک نتورک (RCN)
 • آتالند (LEND)

ارز دیجیتال صرافی

ارز دیجیتال‌های صرافی، رایج‌ترین و بهترین ابزاری است که برای خریدوفروش کریپتوکارنسی‌ها وجود دارد. به‌صورت کلی می‌توان گفت که این ارزها، همان پلتفرم‌هایی هستند که به‌طور آنلاین در بلاک‌چین‌ فعالیت می‌کنند و وظیفه‌ی آن‌ها، خریدوفروش ارزهای مختلف است. دقت داشته باشید که ارز دیجیتال صرافی به سه گروه، دسته‌بندی می‌شود:

 • صرافی متمرکز
 • صرافی غیر متمرکز
 • کنش‌پذیر

هر کدام از این ارزهای دیجیتال، ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص‌به‌خود را دارند.

ارز دیجیتال جذب سرمایه

با بهره‌گیری از این پلتفرم‌ها، امکان جذب سرمایه و پول، با استفاده از شبکۀ بلاک‌چین، و به‌طور غیرمتمرکز وجود دارد. ارز کیک آی سی او (KICK)، در این گروه از انواع ارز دیجیتال معتبر قرار می‌گیرد.

3. ارز دیجیتال پلتفرمی

یکی از انواع ارز، ارز دیجیتال پلتفرمی است، که یک نوع قرارداد هوشمند است که بر پایۀ شبکۀ بلاک‌چین است. در واقع، این دسته از انواع ارز دیجیتال، نرم افزارهایی هستند که برای کاربران، این امکان را فراهم می‌کنند که فعالیت‌های مختلفی را در بستر بلاک‌چین انجام دهند. ارز دیجیتال پلتفرمی، مزیت‌های زیادی دارد که بعضی از آن‌ها به شرح زیر است:

 • واسطه‌ها را حذف می‌کند.
 • هزینه انجام معاملات، کم می‌شود.
 • معاملات، در بالاترین امنیت ممکن انجام می‌شوند. چون در این قراردادها، از کدهای دیجیتال پیچیده‌ای استفاده می‌شود و به واسطۀ چنین کدهایی، امنیت معاملات بالاتر می‌رود.
 • با استفاده از این پلتفرم، می‌توانید اپ‌های غیرمتمرکز را ایجاد کنید.

یکی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال پلتفرمی، اتریوم نام دارد. اتریوم، بعد از BitCoin، محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهانی است که طرف‌داران خیلی زیادی دارد. خوب است بدانید که اتریوم، یک نرم‌افزار قابل‌برنامه‌ریزی هم هست که به‌طور غیرمتمرکز در بستر بلاک‌چین فعالیت می‌کند و به کاربران، امکانِ انجامِ قراردادهای هوشمند را می‌دهد.

خب، حالا که انواع ارزهای دیجیتال را برای شما معرفی کردیم و با مثال، شرح دادیم، باید بگوییم که انواع ارز، با پول تفاوت دارند. در بخش بعد، از تفاوت میان ارز و پول می‌گوییم. قطعاً، این سوالِ عده‌ای از شماست.

تفاوت ارز و پول

حال که انواع ارز، مخصوصاً از نوع ارز دیجیتال را شناختیم، بهتر است به این مقوله بپردازیم که “تفاوت ارز و پول چیست؟”. هر دو کلمۀ ارز و پول، در نگاه اول، به یک معنا به‌نظر می‌آیند ولی در ذات خود، به‌طور کامل متفاوت از هم هستند. همۀ ما می‌دانیم که در زمان‌های قدیم، انسان‌ها برای رفع نیازهایشان، از روش مبادلۀ کالابه‌کالا استفاده می‌کردند. ولی این نوع مبادله، یک عیب اساسی داشت.

فرض کنید شما یک نانوا هستید و برای فروش نانی که پخته‌اید، مشتریِ شما یک آهنگر باشد و به شما قطعه‌ای آهنی بدهد. در حالی که شما برای ادامۀ کار، به آرد نیاز دارید. بدون‌شک باید قطعه آهن را بردارید و به‌دنبال کسی بگردید که در مقابل آهن، به شما آرد بدهد. در این مدت، وقت شما هدر می‌رود، کار جدیدی نمی‌توانید انجام دهید، و شاید آهن، زنگ بزند و ارزش خود را از دست بدهد.

دوم این‌که، به کمک پول می‌توان، شمارش و محاسبه کرد و با واحدی که برای آن تشکیل می‌شود، روی کالاها ارزش‌گذاری کرد. به‌عنوان مثال، یک سکه، دو سکه، یا چند سکه. و سوم این‌که، با حضور پول، مبادلات، آسان و راحت می‌شود و به اصطلاح، سکه یا پول، یک واسطه مناسب و کارآمد، برای مبادلات بشر باشد.

به همین علت، انسان‌های چند هزار سال پیش، تصمیم گرفتند از فلزات، سکه تولید کنند، که اتفاقاً هر سه خاصیت را هم داراست. این، به این معناست که پول، ارزش ذاتی دارد. تفاوت پول، با انواع ارز در همین‌جا مشخص می‌شود؛ ارز، همان اسکناسی هست که به‌وسیلۀ دولت‌ها ارزش‌گذاری می‌شود و به‌خودی‌خود، هیچ‌گونه ارزشی ندارد.

حال، ما هم بر اساس قوانین، این اسکناس‌ها را به‌عنوان واسطۀ مبادلاتی قبول کرده‌ایم. اسکناس‌هایی که در زمرۀ انواع ارز قرار می‌گیرند. البته، خیلی از خصوصیات پول را در ارز هم می‌توان دید، ولی همان‌گونه که گفتیم ارزش‌گذاری ارز، قراردادی است.

سوالات متداول

 • انواع ارز دیجیتال کدام‌اند؟

ارزهای دیجیتال به سه گروه اصلیِ پول دیجیتال، ارز دیجیتال مالی و ارز دیجیتال پلتفرمی تقسیم‌بندی می‌شوند که خودشان هم انواعی دارند. در متن این مقاله که از انواع ارز دیجیتال گفتیم، به‌صورت کامل و با بیان مثال، آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

 • مهم‌ترین انواع ارزهای دیجیتال پلتفرمی کدام است؟

یکی از  معروف‌ترین و مهم‌ترین ارزهای دیجیتال پلتفرمی، اتریوم است.

 

در نهایت…

در مطلبی که تا این‌جا خوانده‌اید، از انواع ارز دیجیتال گفته‌ایم. برای شمایی که می‌خواهید وارد دنیای پیچیده اما پر سود رمزارزها شوید، دانستن این مفاهیم و انواع ارز دیجیتال معتبر الزامی است. شما، هر چه آگاه‌تر باشید، بهتر می‌توانید معامله کنید و خود را به سود برسانید. اگر در این زمینه سوالی هم دارید، می‌توانید در بخش نظرات، نظر و سوال خود ار مطرح نمایید.

برچسب ها :