مدیریت زمان برای نوجوانان

بیشتر افراد بزرگسال برای انجام دادن کارهای خود وقت کم می ‌آورند و نمی ‌دانند برای مدیریت زمان کارهای خود چه کاری باید انجام دهند. در دنیای مدرن مدیریت زمان برای نوجوان ها نیز اهمیت پیدا کرده است. فعالیت ها ی گوناگون بسیاری در زندگی آن ها وجود دارد که اختصاص زمان برای یکایک آن ها دقت و برنامه ی خاصی نیاز دارد.در این مقاله قصد داریم مصاعب و مشکلات برنامه ریزی روزانه ی نوجوانان و مدیریت زمان برای آن ها را توضیح داده و برای رفع این مشکلات راه حل های مناسبی معرفی کنیم.

در واقع نوجوانان امروز در دنیایی سخت تر و پر استرس تر از دنیای دوران نوجوانی پدر و مادر هایشان زندگی می کنند. مدیریت زمان برای نوجوان ها دغدغه ی همیشگی و مهمی شده است و فقط با توجه به قابلیت های آن ها ممکن است ب مشکلات بزرگی که برای آن ها ایجاد شده و تا بزرگسالی ادامه خواهد داشت غلبه کنند. در دورانی که پیشرفت انسان در تکنولوژی بسیار سریع تر از زمان قدیم شده است و همه ی ما با مشکل های جدید ی رو به رو هستیم؛ مدیریت زمان برای هر نوجوان و پدر و مادری مهم است و باید فعالیت‌ هایی در جهت انجام آن ها صورت گیرد.

به جهت رشد و پیشرفت نوجوانان خود و تشویق آنها به سمت برنامه ریزی روزانه برای آن ها جملات انگیزشی مناسب انتخاب کرده و بر روی دیوار اتاقشان بچسبانید. نوجوان شما با دیدن این جملات هر روز صبح روحیه می گیرید و برای رسیدن به اهداف خود سخت کار می کند.

تمرین داشتن تمرکز بر روی یک مسئله مهمترین کاری است که در نوجوانی باید از بر شد. کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، گوشی همراه و هر نوع تکنولوژی مدرن در حالی که میتواند کمک های شایانی به ما کنند بزرگترین فاکتور های از دست دادن زمان نیز می باشند. روش های زیر همراه با مطالعه ی کتاب مدیریت زمان برایان تریسی به شما کمک خواهند کرد بتوانید زمان را بیش از پیش مدیریت کنید.

برنامه ریزی روزانه یا هفتگی

هر آخر هفته ساعاتی را به تعیین کلی کارهایی که در هفته ی رو به رو در پیش دارید اختصاص دهید. این کارها می توانند جزو موارد زیر باشند:

برای مثال درس خواندن برای امتحان وسط هفته یا تمرین برای کلاس موزیک

یا مثلا خریدن یک هدیه ی زیبا برای تولد اعضای خانواده یا مرتب کردن کمد لباس ها

یا حتی تماشا کردن فیلم مورد علاقه یا بازی های کامپیوتری و خیلی کارهای شخصی دیگر……

در نظر داشته باشید که کارهای هرروز را به صورت جداگانه مشخص کنید و برای جلوگیری از تلف شدن زمان ، حدود زمانی که باید برای هرکدام صرف کنید را تخمین بزنید. کار مدیریت زمان برای نوجوانان به دلیل تنوع فعالیت ها بهتر است که در اولویت کارها قرار گیرد و بر طبق اولویت بندی ها کارها را انجام دهید.

وسایل مدرسه از قبل آماده شوند

اگر وسایل هرروز مدرسه را در شب قبل یعنی قبل از خوابیدن آماده نکنید ممکن است مجبور شوید از صبحانه ی خود بزنید یا دیر تر به مدرسه بروید. همچنین آماده کردن وسایل از شب قبل به شما کمک خواهد کرد که اگر چیزی را فراموش کرده باشید به سرعت به یاد آورید. قطعا انجام دادن این ها از شب قبل بهتر از صبح دیر رفتن به مدرسه است.

بین کارها فاصله دهید

استراحت کردن در میان کارها همانند یک پاداش برای کوششی که کرده اید می باشد و تاثیر زیادی روی بهره وری شما خواهد داشت. بهتر است کار هایی را انجام دهید که به بدن و ذهن شما استراحت می دهند و باعث می شوند با روحیه ی بهتری کار بعدی را آغاز کنید.

وسایلی که حواس شما را پرت می کنند کنار بگذارید

همان گونه که اشاره کردیم تکنولوژی یکی از بدترین موارد حواس پرت کن در مسیر مدیریت زمان برای نوجوانان می باشد. گوشی خود را خاموش کرده و سعی کنید در هنگام درس خواندن از اینگونه موارد دور باشید. اگر از گوشی همراه یا کامپیوتر برای درس خواندن استفاده می کند تا جایی که امکان دارد اینترنت خود را قطع کنید. روی میز خود را از وسایل مختلف پاکسازی کرده و سعی کنید ذهنتان را روی یک چیز متمرکز نگاه دارید.

ساعت های خاصی را برای استفاده از تکنولوژی تعیین کنید

سعی کنید ساعات استفاده کردن از تکنولوژی را برای خودتان تعیین کنید. می ‌توانید برای این کار از برنامه ها یا همان نرم افزار های متنوعی که وجود دارند کمک بگیرید. یک خاصیت ویژه ای که تکنولوژی های مدرن دارند این است که استفاده از آن ها راحت و بیرون آمدن از دنیای آن ها دشوار می باشد. بنابراین تلاش کنید روی زمان استفاده از آن ها کنترل داشته باشید.

اهداف خود را بشناسید

انتخاب هدف در مدیریت زمان برای نوجوانان و بزرگسالان اهمیت زیادی دارد. نمره ی خوب در امتحانات میان ترم ، یاد گرفتن مهارت مورد علاقه و پذیرفته شدن در دانشگاه از اهدافی هستند که ممکن است در زندگی داشته باشید. آن ها را برای خود یادداشت کنید و در جایی قرار دهید که می‌بینید. یادآوری این اهداف، به شما انرژی بیشتری برای تلاش کردن میدهد.

محیط درس خواندن باید از دیگر مکان ها جدا باشد

به زبان ساده اگر بگوییم شما نباید در جایی درس بخوانید که در آن بازی می کنید. این که شما محیط مناسب برای درس خواندن را تمیز دهید یک قابلیت بزرگ است. سعی کنید محلی که در آن درس می خوانید از دیگران مکان ها مجزا باشد؛ تا هم تمرکز بیشتری روی درس داشته باشید و هم ذهن شما به سمت انجام کارهای دیگر نرود.

والدین عزیز شما باید نوجوان خود را بشناسید

هر نوجوانی احتمال دارد با توجه به شرایطی که در آن قرار دارد مشکلاتی را تجربه کند. صحبت کردن درمورد استرس و ناراحتی ها، حس بهتری در فرزند ایجاد می کند. شما در همین مواقع است که می توانید او را کمک کنید و روش های کنترل استرس را به او آموزش بدهید.

به نوجوانان خود در کارها کمک کنید

اولویت بندی یک مسئله ی بسیار مهم در مدیریت زمان برای نوجوانان می باشد. با خواندن روش های جدبد مدیریت زمان افراد مشهور می توانید الویت بندی کارها را به نوجوانان خود آموزش دهید .احتمال دارد فراگیری این قضیه کمی زمان بر باشد اما یک مهارت ضروری برای هر انسانی در زندگی، تشخیص اولویت کارها می باشد.

آن ها را تا جایی که می توانید تشویق کنید

نوشتن برنامه ی روزانه به ذهن افراد نظم می دهد و باعث خواهد شد همه ی کارها سر وقت به اتمام برسند. در آغاز ممکن است انجام این کار ها برای نوجوان ها خسته کننده به نظر رسد و به همین دلیل فرزند خود را بای برای انجام این کار تشویق کنید تا بتوانند با گذشت زمان در این کار ها خبره شوند.

به امید اینکه در انجام کارهای خود موفق باشید و در نظر داشته باشید که تیم آدام مرادی همواره پاسخ گوی تمامی پیشنهادات و انتقادات شما می باشد بنا بر این ما را در این مسیر یاری دهید.