روانشناسی رنگ در تبلیغات

رواشناسی رنگ شاخه‌ای از روانشناسی است که هدف آن نشان دادن تاثیر رنگ ها بر تصمیم‌گیری‌های روزانه است مانند روانشناسی شکل و در حقیقت رنگ‌ها دارای قدرت هستند. شما می ‌توانید از قدرت رنگ‌ ها در برند سازی خود یا کسب ‌و کار استفاده کنید. لوگو و هویت بصری یک برند شامل چندین نشانگر تصویری مانند شکل ‌ها، نماد ها، شماره و کلمات است. اما جزء بصری اصلی که مردم بیشتر از همه به خاطر می ‌سپارند، رنگ است. در حقیقت، رنگ شناخت برند را تا ۸۰٪ افزایش می‌ دهد.

رنگ ‌ها می ‌توانند بر احساس مشتری در هنگام نگاه کردن به هویت بصری یک برند تأثیرگذار باشد و باعث شود در بین گروه بزرگی از برندها به یاد ماندنی باشد. چه طراح باشید و چه صاحب یک کسب ‌و کار، دانستن معانی رنگ و نمادها مفید است تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. اگر رنگی را به معنای “آرامش” برای لوگوی تجاری یک کسب ‌و کار با موضوع ورزش‌ های سخت و شدید انتخاب کنید، ممکن است پیام اشتباهی را به مخاطب خودالقا کنید.

به چه طریق از روانشناسی رنگ در تبلیغات استفاده کنیم؟

مغز ما از رنگ‌ ها برای شناسایی ویژگی‌های محصولات و برندهای تولید کننده محصولات استفاده می ‌کند. به همین دلیل است که رنگ زرد فسفری برای کامپیوتر مناسب ولی برای کاپ‌ کیک تهوع ‌آور است. به طور خلاصه می ‌توان گفت که این تصورات ذهنی همان روان ‌شناسی رنگ‌ ها در کار است. در این ‌جا راهنمایی کاملی راجع به نحوه استفاده از رنگ‌ ها در تبلیغات و بازاریابی ارائه شده است. ارتباطاتی که مغزهای ما با رنگ ‌های خاصی برقرار می ‌کند راه ‌حل مناسبی برای ایجاد ارتباط میان بازاریابی مواد مختلف و مخاطبان هدف آن‌هاست. اگر به دقت رنگ‌ های مورد استفاده در تبلیغات صنعت خود را بررسی کنید متوجه خواهید شد که رنگ‌ های یکسانی به طور مکرر ظاهر می ‌شوند. این مشاهده اتفاقی و این رنگ‌ ها مورد علاقه رقیبان شما نیست. مطابق روانشناسی رنگ این رنگ ‌ها موجب ارتباط نیازها و انتظارات مخاطبان شما با برند صنعتتان می ‌شود. انتخاب رنگ ایده‌ آل برای بازاریابی و تبلیغات تا حدودی بر اساس زیبایی شناسی، آزمودن و علمی است. البته تأثیر این سه مورد بیشتر از آن چیزی است که متوجه شوید. روانشناسی رنگ‌ ها در بازاریابی آن‌ چیزی است که به بررسی آن خواهیم پرداخت تا به شما برای بهتر و موثرتر رساندن پیامتان کمک کنیم.

چرا رنگ در تبلیغات مهم است؟

رنگ‌ ها به زبانی سخن می‌گویند که قابل تکرار نیست. به این معنا که به کمک احساسات با ما ارتباط برقرار می‌ کنند و به همین دلیل تأثیر بیشتری در ترغیب دارند. رنگ محصول ما را متقاعد می ‌کند که جنس فعلی تازه‌تر از جنس مشابه با رنگ دیگری است. انتخاب رنگ می ‌تواند بر احساس مؤثر بودن دارو (حتی در حد دلخوش کردن و بی اثر بودن) نیز اثر بگذارد. تولید کنندگان دارو برای تأثیر بیشتر قرص ‌های خواب‌ آور از رنگ ‌های آبی و محرک‌ های زرد و قرمز استفاده می ‌کنند زیرا این مصرف کنندگان متأثر از تأثیر این رنگ ‌ها هستند. با این ‌که ممکن است جادو به نظر برسد ولی اطلاعاتی برای حمایت از این مطالب وجود دارد. ۸۵ درصد از مصرف کنندگان رنگ را به عنوان اولین دلیل انتخاب یک محصول برای خرید عنوان کرده‌اند. علاوه بر این، تا ۹۰ درصد از تصمیمات راجع به محصولات تنها بر اساس رنگ محصولات است. به گفته محققان روان ‌شناسی رنگ، ۴۲ درصد از مصرف کننده‌ها بر اساس رنگ و طراحی وبسایت، ایده خود را نسبت به آن شکل می ‌دهند و رنگ آن‌ ها بیش از هر عامل دیگری بر نظرشان تاثیرگذار است. در ۵۲ درصد مواقع انتخاب رنگ ضعیف و سایر موارد طراحی دارای جذابیت کمتر به کاربران این پیام را می ‌دهد که هرگز برنگردید.

اهمیت رنگ‌ ها در بازاریابی و تبلیغات واضح است اما چالش اصلی مربوط به روان‌ شناسی رنگ‌ هایی است که به شما کمک کند با خریداران صحبت کنید. ممکن است اصول اولیه روان ‌شناسی رنگ‌ مانند قرمز=شور و شوق و سفید=پاکیزگی را بدانید، اما این آگاهی تنها آغاز راه پیچیده ‌ای است که تأثیر رنگ بر نحوه تفکر و احساس خریدار نسبت به یک محصول را نشان می ‌دهد.

به عنوان مثال محققان ارتباطاتی بین رنگ‌ های خاصی مانند قرمز، آبی سلطنتی، مشکی و نارنجی را با رفتارها شناسایی کرده‌اند که به سادگی بر انگیزه خریداران تأثیر می‌ گذارد. انتخاب رنگ کسانی که به دنبال شکار مشتریان هستند، کله غازی و آبی سیر است. برخی از رنگ‌ های کمرنگ مانند صورتی، آبی آسمانی و سایر رنگ‌های روشن احساسات زیادی را برمی‌انگیزد و احساس ارتباط با خریداران لباس‌های سنتی را به فرد منتقل می‌ کند. به همین ترتیب می ‌توان گفت که مطابق روانشناسی رنگ ، قهوه‌ای انتخاب خوبی برای بسته ‌بندی نیست زیرا این حس را منتقل می ‌کند که به سبزیجات و میوه‌های پوسیده و ترشیده فکر کنیم.

هر رنگی برای یک کار خاص مناسب می باشد

روان ‌شناسی رنگ‌ ها تنها به معنای برانگیختن احساسات نیست. این روان ‌شناسی راجع به استفاده از رنگ‌ها برای محصولات و برندها با هدف برآورده کردن انتظارات مصرف‌ کننده‌ها است. تمام رنگ ‌هایی که برای یک محصول خاص یا نوعی از خدمات غیر مناسب هستند مانند لوگوی زرد روشن و نارنجی برای بانک یا قهوه‌ای یا طوسی برای محصولات بهداشتی زنانه را تصور کنید. این رنگ ‌ها از نظر ما انتخاب اشتباهی هستند زیرا مطابق انتظاراتمان نیستند. انتظارات ما از رنگ‌ ها تا حدی زیادی ریشه بیولوژیکی دارد. قرمز، رنگ محبوبی برای برندهای مواد غذایی است زیرا میوه‌های قرمز روشن رسیده و آماده خوردن هستند و گوشت تازه برش خورده نیز به این رنگ است. طبیعت به ما آموخته است که معنای برخی از رنگ های خاص چیست و بهترین روش انتخاب رنگ در طراحی ، توجه به طبیعت است. افراد تصمیم های خرید خود را بر اساس آنچه از دیدن رنگ ها حس می کنند، نهایی می سازند.

تأثیر روانشناسی رنگ ها بر درک ما از دنیا همیشه واضح و حتی همیشه عقلانی نیست. ارتباط ما با رنگ ‌ها حتی می تواند تأثیر زیادی از پیش‌ زمینه فرهنگی، پیشینه ی فردی و علایق شخصی ما بگیرد. اما می‌ توانیم بر اساس علم روان شناسی رنگ‌ ها تعمیم کلی دهیم. این تعمیم را با تحقیق مخاطبان ترکیب کنید تا بینش عمیق تری نسبت به ترجیحات یک مصرف‌ کننده‌ی خاص به دست آورید.

معنی هر رنگ در تبلیغات چیست؟

رنگ‌ ها بر خریداران تأثیر می گذارند و هر رنگ فهرستی خاصی از ویژگی ها را دارد که می توانید از آن برای انواع بازاریابی مثل بازاریابی محتوا، چیدن استراتژی محتوا و تبلیغ محصولات خود بهره بگیرید. در این بخش روانشناسی رنگ ها را مورد به مورد بررسی می‌ کنیم تا بهترین گزینه با توجه به شرایط خود و اهداف بازاریابی و تبلیغات خود را انتخاب کنید.

رنگ آبی

معمولاً آبی به عنوان یک رنگ مردانه شناخته می‌ شود ولی این تمام چیزی نیست که راجع به آبی احساس شود. برخی دیگر از معنی‌ های روانشناسی رنگ آبی عبارتند از:

آرامش_آسایش_طراوت_پایداری_مسئولیت پذیری_صلح_استراحت_ناراحتی

آبی رنگ محبوبی برای بانک­‌هاست زیرا حس قدرت و ثبات را منتقل کرده و برای انتظار مشتریان راجع به حفاظت از پولشان ارزش قائل است. استودیوی یوگا از رنگ آبی در تابلوهای خود استفاده می­‌کند تا حس آسایش را به بازدید کنندگان منتقل کند. یک برند حفاظتی مانند کلاه و عینک ایمنی از آبی برای بیان اعتماد خریداران به برند برای حفاظت از آن ها بهره می ‌گیرد.

رنگ سبز

سبز رنگ سردی برای برندهای آرام، بالغ و حرفه‌ ای است. در واقع این رنگ به عنوان کاهش ‌دهنده‌ ی فشار خون و ضربان قلب شناخته ‌شده است. برخی دیگر از معنی ‌های روانشناسی رنگ سبز عبارتند از:

امور مالی_محیط زیست_سلامت_خوش شانسی_رشد_ثروت_توازن

سبز به بسیاری از مردم علامت بازیافت را یاد آوری می‌­کند که آن را بهترین انتخاب برای برندهایی می کند که قصد دارند خود را دوستدار محیط زیست یا ارگانیک معرفی کنند. این رنگ انتخاب خوبی برای چشمه‌ های آب گرم و مرکزهای درمانی است زیرا بر تسکین و تجدید روحیه مشتریان تاکید دارد.

رنگ بنفش

بنفش، رنگ افسانه ای، مرموز و احساسی است. رنگی است که در طبیعت فراوان نیست. برخی دیگر از معنی‌ های روانشناسی رنگ بنفش عبارتند از:

خانواده ی سلطنتی_لوکس بودن_فتنه گری_شعبده بازی_رمز و راز_افتخار نظامی

برای مثال یک موسسه برنامه‌ ریزی مالی را در نظر بگیرید که به طور ویژه در ارتباط با آسیب دیدگان جنگی و خانواده هایشان است تا شرایطی اقتصادی آن ها را مدیریت کند. بروشور بنفش ثروت و تجمل را همراه با قلب بنفش به ذهن خوانندگان می‌ آورد.

رنگ قرمز

قرمز یک رنگ جذاب، پر جنب و جوش و گرم است که معمولاً معانی زیر را تداعی می­‌کند:

شور و اشتیاق_انرژی زیاد_عشق_گرمی_آتش_جنگ_خشم_خطر_اعتماد به نفس

برای مثال یک سرویس دوست یابی که قرار با افراد نا شناخته را تنظیم می ‌کند می تواند از رنگ قرمز در صفحه وب گاه خود استفاده کند تا بر خدمات جذاب، وسوسه انگیز و مختص افراد جسور تاکید کند. مشخص شده است که قرمز سوخت و ساز و فشار خون بینندگان را افزایش می‌ دهد که انتخاب مناسبی برای رستوران ‌دارها به نظر می رسد زیرا اشتهای مشتریان را افزایش می دهد.

رنگ نارنجی

نارنجی رنگی صمیمی و شاد است که چند صفت مشترک مانند گرمی و انرژی زیاد با قرمز دارد. سایر معانی که رنگ نارنجی تداعی می‌ کند عبارتند از:

جوانی_ توان مالی_ سرزندگی_ صمیمیت_ شوخ طبعی

نارنجی رنگی است که می توانید برای ترامپولین کودک خود از آن استفاده کنید زیرا آن ها را پر جنب و جوش و پرانرژی می­‌کند. این رنگ انتخاب فوق العاده‌ ای برای برندهای زیبایی است نشان گر مفید بودن محصولات برند برای همه ی افراد است.

رنگ زرد

مشتریانی که با زرد در ارتباط هستند احساس خوش بینی و استطاعت مالی دارند. این رنگ مزیت روشن و چشمگیر بودن را دارد. برخی از معانی تداعی گر این رنگ عبارتند از:

انرژی_ شادی_ خطر_ جوانی_ بازیگوشی_ شادی_ گرمی

خطراتی مانند آتش و جنگ که با زرد و در ترکیب با قرمز نشان داده شوند از همان ابتدا جنبه ی منفی دارند. اما گاهی اوقات این تداعی معنی دقیقاً همان چیزی است که برندهایی مانند ابزارهای قدرت می ‌خواهند تا اعلام کنند که «با احتیاط حمل شود».

رنگ طوسی

طوسی نشان گر حرفه ‌ای بودن و فعالیت است. ممکن است احساس خسته کننده بودن را نسبت به طوسی داشته باشید که در بسیاری از موارد این گونه است. اما طوسی نمی­تواند نشان گر خسته کننده بودن باشد. با استراتژی مناسب بازاریابی طوسی می تواند نشان گر معانی زیر باشد:

خنثی_ حرفه‌ ای بودن_ کارآمد بودن_ رسمی بودن_ شرکت های بزرگ حقوقی

تمامی این موارد عواملی هستند که یک سرویس حقوقی می خواهد بر آن ها تاکید کند. طوسی می‌ تواند دوری برند شما از دودویی بودن را نشان دهد. به این معنا که قابل استفاده برای سایت­‌هایی مانند فروش لباس های کودکانه است که خود را از دریای صورتی و آبی جدا کرده است.

رنگ مشکی

سیاه از نظر فنی به معنای نبود رنگ است اما به معنای قدرت نیز هست. در این جا برخی از تداعی معانی مشکی آورده شده است:

لوکس بودن_ عرفان_ قدرت_ تشریفات_ ظرافت_ تاریکی_ رمز و راز_ تمایلات جنسی_ کنترل_ اسرارآمیز بودن

مشکی تقریباً سرد و مدرن است اما اگر به درستی از آن استفاده نکنید ظاهر زشتی خواهد داشت. این رنگ برای برخی از برندها مانند سمپاش‌ ها، شمع‌ ها و سایر محصولات خوشبو کننده به شدت نامناسب است. مشکی به معنای قدرت است که انتخاب خوبی برای باشگاه‌ هایی است که اعضای خود را به چالش می‌ کشند.

امیدواریم که این مقاله توانسته باشد تا حدی شما را با این علم مدرن آشنا کند در صورت تمایل آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا از ما حمایت کرده باشید.