دلایل کم حرفی و درمان آن

کم حرفی یا کم حرف زدن ایرادی است که ممکن است در روابط اجتماعی، عاطفی ودر کل زندگی شما تاثیر گذار باشد به طوری که حتی افرادی که با شما رفت وآمد می کنند از بودن شما در جمع ناراضی باشند و ترجیح دهند زمانشان را در مکان دیگری و با فرد دیگری سپری کنند. از نظر اثرات اجتماعی آن نیز می شود به مواردی که در محیط کار امکان به وجود آمدن دارند اشاره کرد. به شکلی که شاید با زدن حرفی شما به ترفیع مقام دست یابید که با نگفتن آن حرف سال ها در همان پست مانده و درجا بزنید. به طور کل نه کم صحبت کردن و نه پر حرفی نخواهند توانست به شما کمک زیادی بکنند و شما باید سعی کنید که در جای مناسب صحبت کنید و در زمان مناسب شنونده ی خوبی باشید.

افراد کم حرف در اکثر مواقع ترجیح می دهند در جمع صحبت نکنند. اکثر آن ها دارای فن بیان خوبی نیستند و در خیالاتشان سیر می کنند در واقع نمی خواهند از غار تنهاییشان خارج شوند، حتی اگر این افراد را مخاطب خودتان قرار دهید از پاسخ دادن به آن چه که می دانند هم شانه خالی خواهند کرد و ترجیح می دهند در هیچ هم صحبتی مشارکت نداشته باشند.

لازم به ذکر است که افراد کم حرف از موقعیت خوب و قابل قبولی در اجتماع برخوردار نمی شوند و باید تلاش کنند نظر و حرفشان را در جای مناسب بیان کرده تا به جایگاهشان برسند در ادامه راهکارهای مقابله با کم حرفی را خدمتتان اعلام خواهیم کرد.

مشکل کم حرف بودن بدین معنا است که در جمعی فرد مورد خطاب قرار بگیرد و نظر او را جویا شوند و او از ابراز نظر شانه خالی کرده و تلاش کند بیشتر شنونده باشد و اصلا صحبت نکند، کم حرفی مشکلی است که می تواند در پی مواردی نظیر اعتماد به نفس، خجالتی بودن و ترس از قضاوت شدن به وجود آید. لازم به ذکر است که کم حرفی می تواند به ضرر زندگی اجتماعی شما باشد و نگذارد هیچوقت در جامعه به آن جایگاهی که مستحقش هستید دست پیدا کنید. در ادامه به برخی از نشانه های کم حرف بودن اشخاص می پردازیم:

دلایل کم حرفی افراد

علل زیادی باعث کم حرف زدن انسان ها می شود. احتمال دارد کم حرفی از ویژگی های شخصیتی کسی باشد اما در بعضی موارد، فرد نیاز زیادی به صحبت کردن دارد اما از قضاوت شدن و نا سنجیده حرف زدن می هراسد.

ترس از قضاوت و تمسخر دیگران

اگر شما شخصی بالغ هستید ولی با مشکل کم حرف زدن دست و پنجه نرم می کنید؛ پیشنهاد می کنیم افراد بهانه جو و قضاوت گر را از زندگی خود کنار بگذارید. با کسانی رفت وآمد کنید که باعث آرامش روح و حال خوب شما هستند نه کسانی که با قضاوت ها وانتظارات بی مورد خود جلوی حرف زدن شما را میگیرند.

کمبود اطلاعات

بسیاری از انسان ها به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، کمتر حرف می زنند. اگر نداشتن اطلاعات همراه با استرس باشد معمولا آن فرد به هیچ عنوان حرفی نمی زند. اما اگر فرد با وجود نداشتن اطلاعات به درستی به حرف های دیگران گوش بدهد و حتی در مورد آن سوال پرسیده و کنجکاو باشد؛ یعنی با داشتن یک مطالعه ی کوتاه می تواند به خوبی درباره ی موضوع مورد نظر صحبت کند.

قرار گرفتن در جمع های گوناگون

اصلا نیاز نیست که ما با همه افراد دنیا ارتباط برقرار کنیم یا با حضور همه ی آن ها احساس راحتی کنیم. زمانی که در جمع های نا مناسب قرار می گیریم علاقه نداریم صحبت کنیم یا معاشرتی با آن ها داشته باشیم پس سکوت می کنیم. اگر با وجود آگاهی به تفاوت شخصیتی خود با گروهی از افراد باز هم در آن گروه ها می مانید؛ یک جای کار مشکل دارد. تلاش کنید تا گروه های دوستی مناسبی داشته باشد و با کسانی همراه باشید که در کنارشان حرفی برای گفتن داشته باشید.

کمبود اعتماد به نفس

داستانی که بیشتر انسان ها با آن مواجه هستند کمبود اعتماد به نفس است، تلاش کنید به خودتان ایمان داشته باشید؛ اولین تمرینی که می تواند به افزایش اعتماد به نفس شما را در مورد مشکل کم حرفی کمک کند، هم صحبتی با دوستان هم سن یا بزرگتر از خودتان می باشد.

زیرا آن ها نیز به اندازه شما اطلاعات دارند و حتی اگر در بعضی موارد برتری نیز داشته باشند به نوعی دوستانه بیان می کنند و شما نیز به دور از ناراحتی و هر چیز دلخور کننده ایی موضوع جدیدی را یاد می گیرند.

درمان کم حرفی

برای این که بتوانید کم حرفی تان را درمان کرده و روی اجتماعی بودنتان بیشتر کار کنید می توانید به مواردی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد بیشتر دقت کنید:

افزایش اعتماد به نفس خودتان

همان گونه که گفتم از دلایل مهم کم حرفی ، کمبود اعتماد به نفس می باشد. تلاش کنید راه های افزایش اعتماد به نفس را یاد بگیرید و با گذشت زمان با آن مبارزه کنید. به یاد داشته باشید که کمبود اعتماد به نفس تاثیرات مخرب دیگری هم روی زندگی شما می گذارد و تنها اثر آن کم حرفی نمی باشد. پس از همین الان انجام تمرینات خود را شروع کنید.

با افراد جدیدی آشنا شوید

تلاش کنید که خودتان را در معرض آشنا شدن با افراد جدیدی قرار بدهید. صحبت کردن با دیگران را ادامه بدهید ( برای مثال اگر موضوع بحث شما و دوستتان در مورد شرکت در یک کلاس آموزشی است بهتر است که از او بپرسید چه علوم پایه ای نیاز دارد، شما قبلا کلاس مشابه آن را شرکت کرده اید یا خیر، علاقه ایی به آن دارید یا خیر و…. در حقیقت تلاش کنید نظر بدهید و ارتباط برقرار کنید)

ارتباط ذهن را با کلام افزایش دهید

آن مطلبی را که در ذهنتان است کامل به زبان بیاورید، گاها افرادی هستند که در ذهنشان جواب تمام سوالات را می دهند و به زبان نمی آورند و فکر می کنند بهتر است هر آنچه می گویند درست یا غلط برای خودشان باقی بماند تا مورد تمسخر واقع نشوند.

به عوض این کار باید به طور مداوم تمرین کنید ذهن و کلامتان را با هم هماهنگ کنید. همواره این مورد را به خودتان یاد آوری کنید تا کم کم در نا خودآگاه شما اثرش را بگذارد.

در آینه با خودتان صحبت کنید

برای آغاز درمان مشکل کم حرفی به طور مدام از آینه استفاده کنید. امکان دارد این تمرین در دقایق اولیه، عجیب به نظر برسد. اما تاثیر بسیار عمیقی بر روی شما خواهد داشت. در زمان های تنهایی به جلوی آینه رفته و به تصویر خود نگاه کنید.

تلاش کنید درمورد موضوعات و اتفاقاتی که تجربه کرده اید با عکس خود در اینه صحبت کنید. احساسات خود را بدون حذف کردن با آن تصویر در میان بگذارید. مطمئن باشید این تمرین به درمان کم حرفی شما کمک خواهد کرد.

با دوستان و آشنایان نزدیک خود بیشتر صحبت کنید

صد در صد شما نیز افرادی را در زندگی خود دارید که احساس راحتی بیشتری با آن ها می کنید. دوستان صمیمی یا خانواده از جمله ی این افراد می باشند. برای این که مشکل خود را سریع تر حل کنید از آن ها کمک بخواهید.

یواش یواش و در گذر زمان سعی کنید که طول صحبت هایتان با آن ها را افزایش بدهید. سوال پرسیده و درمورد اتفاقات مختلف نظر بدهید. شما به این افراد نزدیک هستید و آن ها شما را دوست دارند، پس دیگر جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت فقط خودتان باشید.

تقویت ارتباط اجتماعی

متد های برقراری ارتباطات اجتماعی در مکان های مختلف را یاد بگیرید. ترفند های مختلفی برای این کار وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. درست و به جا صحبت کردن هنری است فراموش نشدنی که هر کسی از آن بهره نخواهد برد. با تقویت قابلیت های اجتماعی خود نه تنها بیشتر حرف خواهید زد، بلکه روابط سالم تر و بهتری را تجربه میکنید.

در آخر باید به این نکته توجه کنید که فیلم دیدن و کتاب خواندن به شما کمک خواهند کرد تا در جمع های مختلف با طرز فکر های مختلف حرف های زیادی برای گفتن داشته باشید و این موضوع به طور مستقیم بر روی روابط شما تاثیر خواهد گذاشت پس سعی کنید دیالوگ ها و داستان های آموزنده ای که در فیلم ها و یا کتاب ها می بینید و می شنوید را به خاطر سپرده و از آن ها در جمع های مختلف با توجه به موضوع مورد بحث آن جمع استفاده کرده و تاثیر آن را احساس کنید.

اگر این مقاله برای شما مفید بوده است لطفا آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.