روش های تحلیل تکنیکال برای بورس

هر یک از متد های تحلیل تکنیکال برای سرمایه گذاری در بازار بورس فواید خاص خود را دارد. بیش از 100 روش مختلف تحلیل تکنیکال برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد. باید به این نکته توجه کرد که اشخاص سرمایه گذار باید با توجه به استراتژی خود از یک یا چندین روش تحلیلی استفاده کنند. به هیچ عنوان نباید استفاده از متد های تحلیل تکنیکال در بورس را نادیده گرفت چرا که تاثیرات بسیار مثبت روش های مختلف تحلیل تکنیکال در گذر زمان به اثبات رسیده اند.باید این نکته ی مهم را در نظر گرفت که برای سرمایه گذاری در بورس از هر روشی در تحلیل تکنیکال نباید استفاده کرد. برای نتیجه گیری بهتر باید از روش های ثابت شده که در طول سالها مورد استفاده قرار گرفته و ثمره ی خوبی داشته است استفاده گردد.البته نباید نادیده گرفت که خیلی از روش های تکنیکالی هم هستند که نتایج بسیار خوبی در بورس دارند اما هنور به اندازه ی کافی شناخته شده نیستند. بهتر است در ابتدا برای اطمینان حاصل کردن از هر روش تحلیلی ابتدا خودتان متد های مورد نظر را امتحان کنید.

با توجه به نیاز و درخواست کاربران عزیز و استفاده ی کاربردی از روش های تحلیلی در ادامه ی این مقاله در مورد بهترین روش های تحلیل تکنیکال توضیح داده ایم. پیشنهاد می کنیم حتما تا آخرین کلمه ی مقاله را مطالعه کنید.

فیبوناچی

فیبوناچی دانشمندی بود که در قرن 13 میلادی در کشور ایتالیا زندگی میکرد او برای توجیه مشکلات ریاضی همواره به دنبال ریشه های عددی بود و حتی توانست منطق بسیاری از روابط ریاضی و سری های مختلف عددی را بدست آورد.همچنین فیبوناچی عدد 618/1 را ریشه خیلی از روابط و نظام طبیعت می دانست. روش فیبوناچی برای تحلیل تکنیکال و بازار بورس عبارت است از خطوط حمایت و مقاومت یک نمودار به این صورت که قیمت سهم بین این سطوح در حرکت است. این سطوح توسط عدد ریشه طلایی شکل می گیرند و بر پایه آن می توان قیمت آن سهم در روزها و ماه های آینده را پیش بینی کرد. اگر شما هم به روش های فیبوناچی در تحلیل تکنیکی علاقه مند شده اید و دوست دارید این روش ها را یاد بگیرید مقاله های آموزشی بسیار زیادی در اینترنت وجود دارد که به شما کمک خواهند کرد.

کندل استیک

این روش برای بار اول در قرن هفدهم میلادی توسط تجار و معامله گران برنج در ژاپن اختراع شد. از مزیت های استفاده از نمودار کندل استیک میتوان به قابلیت پیش بینی روند صعودی یا نزولی یک سهم اشاره کرد.

نمودار کندل استیک از چهار قسمت اصلی و بسیار مهم تشکیل شده است که عبارتند از قیمت آغازین-قیمت پایانی-پایین ترین قیمت و بالا ترین قیمت. جالب این که باید بدانید اندازه ی بدنه و سایه ی پایین و بالا در کندل استیک اهمیت بسیار زیادی در تحلیل تکنیکال دارد. در زمانی که شمع تو خالی یا سفید می باشد و دارای سایه کوتاه است، به معنی این است که قیمت پایانی سهم بالاتر از قیمت آغازین است. و در هنگامی که قیمت پایانی سهم کمتر از قیمت آغازین آن باشد شمع به صورت تو پر یا با رنگ مشکی نمایان می شود.

امواج الیوت

فردی به نام رالف نلسون الیوت صاحب نظریه ی قانون امواج الیوت می باشد. این نظریه ی معروف در تحلیل تکنیکال بر اساس چرخه ای دایره وار و حرکات تکرار شونده استوار می باشد و در اصل حرف کلی نظریه ی امواج الیوت این است که هرکجا که جنب‌ و جوش و خرید و فروش در یک سهم زیاد شود قیمت یک سهم بر اساس اصول و قاعده ی مشخصی شکل می‌گیرد که به آن موج گفته می گوید.الگوی پنج موجی از مهم ترین بخش های این نظریه است که بسیار کاربردی می باشد و در بازار به صورت تجربی ثابت شده است.

ابر ایچیموکو

این اندیکاتور یکی از اندیکاتورهای پرطرف دار و بسیار سودمند تحلیلی می باشد و تریدر های بورس با نگاهی به نمودار ابر ایچیموکو می توانند ترند یا همان روند قیمت یک سهم را پیش بینی کنند. جالب است بدانید ژاپنی ها سابقه خیلی ماهرانه ای در حرفه معامله گری یا تریدینگ دارند و می توان گفت که ژاپنی ها از تاسیس کنندگان اصلی آموزشگاه های تحلیل تکنیکال در دنیا هستند.باید به این نکنه توجه داشته باشید که ایچیموکو بیشتر یک نمودار است تا اینکه یک اندیکاتور باشد .

خطوط حمایت و مقاومت

قطعا شناخت خطوط حمایت و مقاومت اصلی ترین و مهم ترین کاریست که یک تحلیل گر باید بلد باشد.این خطوط در محدوده های عرضه و تقاضا به هم می رسند. بر اساس تحلیل تکنیکالی این خطوط هر موقع که تقاضا برای یک سهم بیشتر شود قیمت‌ها بالا می‌ روند و هرگاه عرضه یک سهم بیشتر شود قیمت‌ های سهم پایین می‌آیند.

نقاط حمایت

نقاط حمایت برای معامله گران از اهمیت بالایی برخوردار است.با برخورد قیمت سهم به این نقطه شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود و این بیشتر شدن تقاضا باعث بیشتر شدن قیمت سهم می شود.در واقع در نقاط حمایت مقدار تقاضا بر عرضه برتری دارد و نتیجه ی آن افزایش قیمت و رشد صعودی سهم می باشد.

نقاط مقاومت

تحلیل و شناسایی این نقاط هم برای معامله گران بسیار مهم می باشد. با برخورد قیمت سهم به این نقطه معامله گران اقدام به عرضه و فروش سهم می‌کنند. در حقیقت در این نقاط عرضه در یک سهم بیشتر از تقاضا می باشد و این مساله سبب کاهش قیمت سهم می شود.

تحلیل زمانی

مهمترین عاملی که باعث می شود تریدر ها در خرید و فروش های خود موفق نشوند انتخاب تکنیک اشتباه در تحلیل تکنیکال و تایم فریم نامناسب می باشد . در اکثر اوقات افرادی که تازه وارد بازار بورس شده اند می خواهند زود به نتیجه برسند و یک شبه پولدار شوند به همین دلیل تایم فریم های یک دقیقه یا پنج دقیقه را برای معاملات خود باز می کنند و در نتیجه به هدف خود نمی رسند. در تایم فریم هفتگی، هر کندل نشان دهنده ی یک هفته و در تایم فریم ماهانه، هر کندل نمایانگر یک ماه می باشد.

پترن های هارمونیک

الگو های تکرار شونده یا همان پترن های هارمونیک در تحلیل تکنیکال بر اساس نظریه ی فیبوناچی دانشمند ایتالیایی و کاشف نظریه اعداد طلایی که در بالا توضیح دادیم استوار می باشد. جالب است که بدانید با گذر زمان و بررسی ترند های قیمتی معاملات به وسیله ی افراد مختلف قوانینی برای معاملات بازارهای مالی بوجود آمده است که الگوی هارمونیک یکی از موارد آن است. ترکیب پترن هارمونیک با روندهای قیمتی، فیبوناچی تریدینگ را پایه گذاری نمود که این روش ها باعث شد تریدر ها بتوانند نقاط بازگشتی نمودارهای قیمتی را به راحتی پبش بینی کنند و در خرید و فروش های خود بهره ببرند.

نمودارهای نقطه و شکل

بیشتر تریدر های بازار سرمایه که در اروپا و امریکا فعالیت می کنند از نمودارهای نقطه و شکل در بازارهای مالی استفاده می کنند. از شاخص ترین فواید کاربردی تحلیل تکنیکال به روش نقطه و شکل این است که این نمودار به تنهایی سینگال خرید و فروش به شما صادر می کند و جالب این است که اصلا احتیاجی به بررسی دیگر اندیکاتورها برای به دست آوردن خط روندی قیمت ها نیست. تحلیل نقطه و شکل بر عرضه و تقاضا تمرکز می کند و بر این اساس است که بهترین تایم خرید و فروش سهم در زمان برخورد عرضه و تقاضا را معرفی می کند.

واگرایی

واگرایی نیز یکی دیگر از روش های تحلیل تکنیکال است.باید بدانید در اکثر زمان ها برگشت های پر سود یک سهم در هنگانی اتفاق می افتد که یک واگرایی مناسب در آن محدوده داشته باشیم. به عبارت دیگر از واگرایی ها برای شناسایی قیمت یک سهم و نقاط پیش بینی شده ی ورود و خروج می توان استفاده نمود. و البته می توان روندهای کم زور و نامعتبر را که تمایل به بازگشت دارند با این روش تحلیل تکنیکالی مشخص کرد.

در آخر نکاتی مهم برای نتیجه گیری

با به کار گیری روش های تکنیکال گفته شده در این مقاله به راحتی می توانید تحلیل درستی از بازار داشت و همیشه چند قدم جلوتر از دیگران حرکت نمایید.

همیشه سعی کنید با تکیه بر علم خود تحلیل کنید نه با نظر افراد دیگر به خصوص افراد تازه وارد.

اشخاصی که سعی دارند به طور جدی و با مبالغ زیاد در بورس سرمایه گذاری کنند باید روش های تحلیل تکنیکال را در کنار روش های تحلیل فاندامنتال به درستی یاد بگیرید.

همیشه قبل از به کار بردن روش ها در معاملات خود ابتدا آن ها را تست کنید چون

این کار کمک میکند با دید نسبتا باز و دقیق تری در بازار بورس وارد شوید و خرید و فروش های موفقی انجام دهید.

یکی از مهمترین قواعد استفاده کردن از تحلیل های تکنیکال استفاده از تایم فریم ها یا دوره های زمانی مناسب می باشد.

سعی کنید از تایم فریم های طولانی مدت و کوتاه مدت به صورت موازی استفاده کنید.

همیشه بهتر کار این است تایم فریم مناسب را با توجه به استراتژی معاملاتی خودتان در نظر بگیرید.

در این مقاله سعی کردیم انواع روش های تحلیل تکنیکال را که بسیار علمی هستند را بیان کنم.

این روش های تحلیلی توسط ماهر ترین معامله گران در دنیا استفاده می شود.

اگر در زمان مناسب از این روش های تحلیل تکنیکال استفاده کنید نتایج شگفت آوری برای شما به همراه خواهد داشت.