مدیریت ریسک

با سلام و عرض ادب خدمت همراهان گرامی اگر به دنبال این هستید که بدانید مدیریت ریسک چیست و چه استانداردها و فرایندهایی دارد ما در این مقاله به بررسی مدیریت ریسک و انواع آن خواهیم پرداخت بنابر این تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

در شروع این مقاله، به تعریف سریع مدیریت ریسک توسط یک نهاد معتبر بین المللی استاندارد می‌ پردازیم: استفاده ی سیستماتیک از سیاست‌ ها، رویه ‌ها برای فعالیت ‌های برقراری ارتباط و مشاوره، ایجاد زمینه و ارزیابی، معالجه، نظارت، بررسی، ضبط و گزارش ریسک مدیریت ریسک می گویند.

بنابراین، مدیریت ریسک فقط تأیید کرده است که خطر اتفاق می ‌افتد، و اقدامات لازم را برای اطمینان از آمادگی کامل برای آن انجام می ‌دهد. عملا، این یک استراتژی مدیریتی مشابه مدیریت فرایندهای کسب و کار یا سایر سیستم‌های مدیریتی مانند کیفیت می باشد.

متد های بسیار متنوعی برای اجرای موفقیت آمیز مدیریت ریسک موجود است. اهداف هر برنامه ی مدیریت ریسک، پیرامون ایده ی شناسایی، درک و آماده‌ سازی برای انواع خطرات‌، و خطرات احتمالی که از ثمره یا نتیجه ی مورد انتظار عملیات تجاری منحرف می‌ شوند، می‌ باشد. به عبارتی دیگر، این شامل هر چیزی است که جزئی از روش عملی استاندارد نباشد.

مدیریت فعال در ریسک یکی از مهم ترین ایده های کاری مدیریت ریسک می باشد که ما باید آن را از بر باشیم.

این نوع از مدیریت ریسک تنها در پی کم کردن خطرات مشخص و کشف شده نیست. این یک سیستم آینده نگر می باشد که به دنبال اعمال یک مدل از انواع مدیریت کیفیت به منظور کم تر کردن خطرات شناخته شده و ناشناخته می باشد، و این نوید را می‌ دهد که تا آنجا که امکان دارد تلاش زیادی برای پیشگیری هر نوع مشکلی است.

مدیریت ریسک واکنشی بر عهده ی ناشناخته‌ ها است. مشاغلی که شامل مدیریت ریسک فعال نیستند در مبارزه ی همیشگی با خطراتی که هنوز به اندازه ی کافی خود را برای آن ها مجهز نکرده اند از میان خواهند رفت. مدیریت ریسک فعال برای هر برنامه مدیریت ریسک موفق مورد نیاز است.

مدیریت ریسک سازمانی چیست

مدیریت ریسک سازمانی نوعی از مدیریت ریسک است که در چند اصل مهم آن متفاوت است. در عمل بسیاری از ایده‌ها مشابه هستند؛ تفاوت اصلی در تمرکز ERM در چگونگی تأثیر ریسک بر اهداف و نتایج کسب و کار نهفته است. این شبیه به رویکرد استاندارد ISO 31000 برای رهنمودهای مدیریت ریسک است. مدیریت ریسک کلاسیک در حد کمتری به ایده‌ های سطح بالا مانند اهداف و پیامدهای مشاغل توجه دارد و صرفاً با جستجو در مقادیر عددی محاسبه شده برای احتمال بروز ریسک و شدت آن به دنبال شناسایی، کمیت و رتبه بندی خطرات به ترتیب اولویت عمل می‌ کند.

تصورات اشتباه در مورد مدیریت ریسک

با وجود پیشرفت مدیریت ریسک در نگرش مدیریت فرآیند کسب و کار، نیاز به مشاهده مدیریت ریسک به عنوان تمرکز بر روی نتیجه و یا پتانسیل منفی یک تجارت وجود دارد. در حقیقت، به این شکل نیست که مدیریت ریسک کاملا عملی باشد باید بدانید که به یک اندازه به توانایی تشخیص و استفاده بیشتر از نتایج مثبت، و فرصت طلب ریسک بستگی دارد.

این موضوع کاملا درست است که خطر به تعبیری با نتیجه ی منفی همراه می باشد، اما در واقع رسالت مدیریت ریسک تشخیص فرصت در چنین شرایطی برای سرمایه گذاری بر روی پتانسیل پنهان یا کمتر آشکار شده می باشد. این قضیه احتمال دارد که به معنای انتخاب خطر کمتر، یا به معنای درک این مسئله تفسیر شود که گاهی اوقات خطر برای رسیدن به عملکرد بهتر ضروری می باشد. مطابق با اصول بهبود و پیشرفت مستمر، مدیریت ریسک یک سیستم در حال انجام است که به سادگی متوقف نخواهد شد و با یک تحلیل SWOT یا چند جلسه هیئت مدیره شروع می ‌شود. در عوض، مدیریت ریسک چارچوبی است که به دنبال پیگیری مداوم، پالایش و بهینه سازی یک تجارت و فرآیندهای آن است. وقتی صحبت از مدیریت ریسک باشد، همیشه جایی برای بهبود وجود دارد.

استاندارد های مدیریت ریسک را بشناسیم

تعدادی از استانداردهای مدیریت ریسک وجود دارد که برای ترکیب بهترین روش‌ها و کمک به ساده ‌سازی و بهبود پیاده ‌سازی‌های مدیریت ریسک برای مشاغل ساخته شده اند. یک عامل دیگر که منجر به استاندارد سازی ایدءولوژی های مدیریت ریسک می ‌شود، افزایش دقت و بررسی است که سازمان‌ ها باید با توجه به سیستم‌های مدیریت ریسک خود با آن روبرو شوند. سیستم‌ های مدیریت ریسک اغلب برای اثبات اثربخشی در اجرای آن ها و اینکه مطابق با اهداف شرکت هستند، اغلب موظفند در برابر حسابرسی‌ها و ارزیابی‌های داخلی سختگیرانه بایستند. استانداردهای مدیریت ریسک تعریف شده توسط ایزو ۳۱۰۰۰ نمونه ای از استاندارد‌سازی بین المللی پیشرو در رویکرد مدیریت ریسک است. ‏ISO به سازمان بین المللی استاندارد‌سازی اطلاق می‌ شود. بخش ۳۱۰۰۰ به یک مجموعه استاندارد برای مدیریت ریسک اشاره دارد. علاوه بر اینکه اصطلاح چتر برای مجموعه ‌ای از استانداردهای مختلف به کار می‌رود، ISO 31000 همچنین به یک استاندارد واحد اشاره می کند، که به طور خاص با عنوان ISO 31000: 2018 شناخته می‌شود. این استاندارد مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های مربوط به مدیریت ریسک را تعریف می‌کند، که توسط سازمان‌هایی با هر اندازه، برای کار در هر زمینه‌ای، برای اجرای سیستم‌های مدیریت ریسک مؤثر، طراحی شده است. بر خلاف بسیاری از استانداردهای دیگر ISO مانند ۹۰۰۱ برای مدیریت کیفیت یا ۱۴۰۰۱ برای مدیریت محیط زیست، ISO 31000 مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها است. این بدان معناست که شما نمی‌توانید مجوز ISO 31000 را به همان روشی که برای سایر استانداردها با شرایط خاص اقدام نمودید دریافت کنید.

اهداف مدیریت ریسک چیست؟

مدیریت ریسک با تعیین اهداف واضح آغاز می‌شود و اطمینان حاصل می‌شود که این اهداف با استراتژی‌های تجاری مطابقت دارند. پس از همه، مدیریت ریسک چیست اگر نتواند به کسب و کارتان در رسیدن به اهداف کمک کند؟تمرکز بر مدیریت ریسک به تنهایی به شما در رسیدن به اهداف تجاری کمک نمی‌کند. در عوض، نتایج یک سیستم مدیریت ریسک که به خوبی اجرا شده برای کمک به شما در درک چگونگی دستیابی به فراتر از اهداف تجاری موجود، ارزشمند خواهد بود. مدیریت ریسک می‌تواند به مشاغل کمک کند تا اهداف خود را با یک بیانیه ماموریت به خوبی تعریف شده، دید رو به جلو و ارزش ها و فرهنگ های اصلی شرکت تراز کنند.

خطرات را ارزیابی کنید

پس از تعیین کردن و شناختن خطرات‌، برای ثبت شدت و اولویت باید مورد ارزیابی واقع بشوند. این امر برای درک تأثیر ریسک در اهداف مشاغل و همچنین اینکه احتمال بروز خطرات در چه مواردی ممکن است و چه زمانی ضرورت دارد انجام می ‌شود. پیش بینی برخی از خطرات، مانند بلایای طبیعی یا نا آرامی‌ های سیاسی، دشوار یا غیرممکن است. این واقعیت را تغییر نمی ‌دهد که ارزیابی ریسک همیشه باید توسط تمام بخش‌های یک سازمان به بهترین شکل ممکن انجام شود. ارزیابی ریسک‌ها همچنین برای اطمینان از اینکه خطرات ثبت شده در واقع معتبر هستند، مهم است. این زمانی است که می‌توان به بررسی دقیق پرداخت و روش‌های آنالیز کیفی و پیش بینی می تواند برای درک بهتر خطرات جدی تر مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، در مرحله ارزیابی ریسک، ممکن است از یک ماتریس برای اولویت بندی موارد مهم استفاده شود. هدف از تجزیه و تحلیل ریسک کمک به مدیریت عالی است تا درک کند که بیشترین توجه خود را به چه مواردی معطوف کند.

مرحله ی بعد نظارت بر خطر می باشد

مرحله ی آخر نشان دهنده ی موجودیت چرخه‌ ای مدیریت ریسک می باشد، چراکه، همانند بهبود مستمر، نظارت بر خطرات فرآیندی مداوم است که هیچ گاه به واقع تمام نمی شود. محتوای سازمان‌ها و خطرات آن ها به طور مستمر در حال دگرگونی می باشد، پس کاملا معقولانه است اگر که خطرات باید به طور مداوم نیاز به نظارت داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که همه چیز تحت کنترل است، و سازمان می‌ تواند اطمینان حاصل کند که اهمیت هر ریسکی به درستی مورد بررسی قرار داده شده است.

مدیریت ریسک بهره وری را افزایش می دهد

اهمیتی ندارد که در چه حوزه ای کسب و کار دارید و یا چه کالایی یا خدماتی عرضه می کنید،شما همیشه قادر خواهید بود که میزان بهره‌ وری خود را تا حد زیادی تبیین کنید. بهره ‌وری همواره به روند شما گره خورده است. مدیریت ریسک به شما امکان می دهد که به روند خود نظارت مداوم داشته باشید و روش هایی را برای بهبود روش انجام کار خود به وجود آورید. نه تنها به شما کمک می ‌کند تا برای بهره ‌وری بالاتر واکسینه شوید، بلکه این بدان معناست که محیط کار شما نیز ایمن ‌تر خواهد بود زیرا میزان خطر را کاهش داده اید.

همراهان عزیز و دوستانی که به تازگی وارد بازار کار شده اند باید بدانند که مدیریت ریسک از مهم ترین و مورد نیاز ترین عوامل دخیل در روند پیشرفت آن ها می باشد بنابر این تمامی موارد گفته شده در این مقاله را به کار بگیرید و اطمینان حاصل کنید که استاندارد های گفته شده را به دست بیاورید چراکه این تنها راه برای قرار گرفتن در مسیر درست می باشد امیدواریم که مقاله ی فوق برای شما دوستان عزیز مفید بوده باشد و در صورت تمایل لطفا این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. با تشکر فراوان.