راز مدیتیشن

زندگی به سبک مدرن، انواع مشکلات اجتماعی و اقتصادی را برای انسان مدرن، به همراه داشته و همواره انسان به دنبال راهی برای آرامش روح و خلاصی از این فشارها بوده است. یکی از این روش ‌های خلاصی از فشار و رهایی از استرس، مدیتیشن است. باید پرسید مدیتیشن چیست و دقیقا چه فوایدی برای ما دارد؟ مدیتیشن یا همان مراقبه را می‌ توان مجموعه‌ ای از مهارت ها دانست که هدف آن رسیدن به افزایش سطح آگاهی و توجه به تمرکز است. مدیتیشن همچنین یک راه تغییر خودآگاه است که فواید بسیاری بر بهتر زندگی کردن از نظر روانشناختی انسان دارد. سرآغاز به وجود آمدن این تکنیک‌ ها به چند هزار سال قبل باز می ‌گردد. مراقبه در سنت ‌های مذهبی بعضی ادیان، مثل بودایی ها دیده می شود. در مورد مراقبه همیشه سوالات بسیار زیادی به وجود می آید از جمله اینکه: آیا مدیتیشن انواع متنوعی دارد یا فقط یک روش خاص دارد؟ تفاوت ورزش یوگا با مدیتیشن چیست؟ انجام مراقبه چه فوایدی برای انسان دارد؟ چگونه خودم می ‌توانم مدیتیشن انجام بدهم؟ در ادامه ‌ی این مقاله، سوالات مطرح شده را پاسخ خواهیم داد و جزییات آن‌ ها را بررسی خواهیم کرد.

معرفی انواع مدیتیشن

در ادامه و برای جواب دادن به سوال اینکه انواع مدیتیشن چیست، چندین روش محبوب انجام این مهارت را به شما معرفی می ‌کنیم. شما می‌ توانید بر اساس زندگی شخصی و نیاز خود، یک یا چندین روش را برای انجام مراقبه انتخاب کنید.

• مدیتیشن ذهن آگاهی

• مدیتیشن معنوی

• مدیتیشن متمرکز

• مدیتیشن حرکتی

• مدیتیشن مانترا

• مدیتیشن متعالی

• مدیتیشن آرامش تدریجی

• مدیتیشن مهربانی

• مدیتیشن تجسم

در این مقاله به دلیل تخصصی بودن بحث سعی نداریم یکایک این روش ها را برای شما شرح دهیم اما هر روشی که برای شما جذاب تر بود را می توانید از طریق مقالات تخصصی تر پیدا کرده و مطالعه کنید.

قبل از شروع کردن به انجام هر کار جدیدی حتما باید موارد خوب و بد منحصر به فردی را که در آن کار وجود دارد در نظر بگیرید. اگر به فکر یادگیری مراقبه هستید، باید همه ی جنبه های آن را بررسی کنید و تصمیم بگیرید که آیا مدیتیشن کار درستی برای شماست یا خیر.

مزیت های مراقبه

فایدهی اصلی استفاده کردن از یک روش مدیتیشن به طور پیوسته در زندگی، افزایش مقاومت و تحمل در مقابل استرس و اضطراب است که لطمه ی زیادی به زندگی شما وارد می کند. مدیتیشن به شما امکان این را می ‌دهد که مهارت انطباق با شرایط را پیدا کنید و در صورت لزوم از آن ‌ها استفاده کنید. زیرا با سماجت در این تمرینات، ذهن شما در همان آغاز، قدرت شناسایی تجربیات مشکل ساز را خواهد داشت. مدیتیشن مثل یک آیتم برای تنظیم مجدد در ذهن عمل می ‌کند. دانشمندان با استفاده از یک روش مدرن مانند اسکن، فعل و انفعالات مغز را در حال انجام مدیتیشن بررسی کرده اند و به نتایج جالبی دست یافته اند. حتی در مورد اشخاصی که تا به حال مدیتیشن انجام نداده بودند، در یک جلسه ی نیم ساعته ی مدیتیشن، کاهش امواج بتا دیده شد. این به معنی آن است که مغز ما در حال انجام مدیتیشن، به پردازش اطلاعات مشغول است. مزایای دیگر مدیتیشن را در ادامه ی مقاله بیان می‌ کنیم:

کاهش حواس پرتی

همانند عضلات بدن یک انسان، که احتیاج به تمرین برای تقویت دارند، بهبود تمرکز و کم شدن حواس پرتی ذهن نیز نیاز به تمرین مداوم دارد. با توجه به این که مدیتیشن، تمرینی برای افزایش تمرکز و توجه ذهنی است، حتی در هنگامی که ما مدیتیشن انجام نمی ‌دهیم نیز، تمرکز ما در حال بهبود و پیشرفت است. دوره‌ های مداوم مدیتیشن باعث ایجاد یک اثر همیشگی در ذهن و افزایش تمرکز دائمی انسان می‌ شوند.

افزایش خلاقیت

اساتید دانشگاه لیدن در هلند، تاثیر دو نوع مدیتیشن توجه متمرکز و مدیتیشن باز را بر روی خلاقیت بررسی کرده اند. در این تحقیق دیده شد که افرادی که مراقبه ی باز انجام می ‌دادند، پس از مدیتیشن ایده های جدیدی داشتند و خلاقیت زیادی از خود خلق کردند.

افزایش احساس همدلی

پژوهش ها در زمینه ی مدیتیشن مشخص کرده است که افرادی که به طور مداوم مدیتیشن انجام می ‌دهند، همدلی و دلسوزی بیشتری در برابر دیگر انسان ها از خودشان نشان می ‌دهند. این اشخاص در مقابل عکس های غم انگیز، احساسات بیشتری داشتند و تمایل به کمک و بشر دوستی در آن‌ها بیشتر بوده است. در حقیقت قسمتی از مغز که برای پردازش محرک‌ های احساسی ساخته شده است، در این افراد فعال ‌تر بوده است.

عملکرد بهتر حافظه

در جواب به این پرسش که فواید دیگر مدیتیشن چیست؟ بدین شکل پاسخ می ‌دهیم که مدیتیشن باعث افزایش قدرت حافظه نیز خواهد شد. مدیتیشن موج های مغزی که باعث از بین رفتن حواس پرتی می ‌شوند را بیشتر می کند. اشخاصی که به طور مداوم مدیتیشن انجام می ‌دهند، قدرت حافظه ی بیشتری نسبت به دیگران از خود نشان می دهند. این اشخاص قدرت بیشتری در به خاطر سپردن اتفاقات در موقعیت‌ های مختلف را دارند و می‌ توانند دلایلی را که سبب ایجاد حواس پرتی می ‌شوند را نادیده بگیرند.

کاهش میزان استرس

مراقبه ی خود آگاه به شخص کمک می ‌کند تا زمانی که تحت فشار زیادی هستید، استرس کمتری را تحمل کنید. در یک آزمایش، روشن شد که افرادی که دو ماه به صورت مستمر مدیتیشن خود آگاه انجام دادند، در مقایسه با افرادی که تحت این تمرینات نبودند، در شرایط استرس زا، میزان استرس کمتری را احساس می کنند.

افزایش ماده خاکستری مغز

مراقبه در عین حال سبب بیشتر شدن ماده ی خاکستری در مغز می ‌شود. افزایش ماده ی خاکستری می ‌تواند منجر به تمایلات و عادات مثبت‌ بیشتر، ثبات عاطفی طولانی مدت و تمرکز بیشتر در زندگی شود. همچنین افزایش این ماده، باعث کاهش اثرات منفی بالا رفتن سن نیز می‌شود.

یوگا بهتر است یا مدیتیشن

در قیاس با اینکه یوگا بهتر است یا مدیتیشن؟ باید جواب داد که همه‌ چیز به خواسته ‌ها و انتظارات شما و نیاز هایتان بستگی دارد. اگر به دنبال آرامش ذهنی خود و تخلیه ی تمام افکار منفی هستید، مدیتیشن بهترین تکنیک برای شما می باشد. هیچ چیز بهتر از مدیتیشن نمی ‌تواند به شما در کنترل افکار و احساساتتان کمک کند. در عین حال اگر به دنبال بدنی متناسب و دستیابی به سلامتی جسمانی هستید، یوگا انتخاب‌ بهتری برای شماست. به طور کلی هر دوی این تمرینات اثرات فوق ‌العاده ‌ای روی زندگی و سلامت جسم و روان شما خواهند داشت. آسانا های متنوع یوگا باعث بهبود هماهنگی عضلات از نظر قدرت و افزایش انعطاف‌ پذیری بدن می ‌شوند و باعث درمان بیماری‌ های قلبی عروقی و فشار خون بالا می ‌شوند. یوگا و مدیتیشن، هر دو باعث بالاتر رفتن سطح کیفی خواب می ‌شوند. اگر به دلیل استرس، مشکلات مربوط به بی‌ خوابی یا دیر به خواب رفتن را تجربه می‌ کنید، یوگا و مدیتیشقین می‌ توانند در حل این مشکل به شما کمک کنند.

آموزش انجام مدیتیشن

مکانی آرام را برای نشستن انتخاب کنید که برای شما احساس آرامش را به همراه آورد و محلی دنج باشد. اگر به تازگی در حال انجام مدیتیشن هستید، برای خود یک مدت کوتاه زمانی، مثلا ۵ یا ۱۰ دقیقه در نظر بگیرید. می‌ توانید روی مبل بنشینید، روی زمین به حالت چهارزانو بنشینید یا روی زمین زانو بزنید. تمامی این حالت‌ ها قابل قبول هستند. فقط پوزیشنی را انتخاب کنید که در آن راحت باشید و مطمئن باشید که می ‌توانید مدتی را در آن حالت بمانید. با هر دم و بازدمی که انجام می ‌دهید، رفت و آمد نفس خود را احساس کنید. زمانی که ذهنتان بهم ریخت، خودتان را قضاوت نکنید. به مفهوم افکاری که ذهنتان را درگیر کرده، مشغول نشوید. فقط سعی کنید به زمان حال فکر کنید. زمانی که مراقبه تمام شد، اگر چشمانتان بسته است، به آرامی آن‌ ها را باز کرده و لحظه‌ ای زمان به خود اختصاص داده و به صداهای محیط اطرافتان توجه کنید. به احساس بدنتان و افکار و احساساتی که در ذهنتان می ‌گذرد توجه کنید. به این فکر کنید که احساستان پس از انجام مراقبه چه تغییری داشته است؟

مراقبه روشی برای به دست آوردن تمرکز، آرامش و احساسات سالم می باشد. در این مقاله سعی کردیم تا به تمام سوالات شما درباره مدیتیشن و فواید آن پاسخ بدهیم. اگر در رابطه با این موضوغ نظر یا پیشنهادی دارید؛ حتما آن را با تیم آدام مرادی به اشتراک بگذارید. ما در اسرع وقت به انتقادات و پیشنهادات شما، پاسخ خواهیم داد.