حقایق زندگی را بشناسید

سلام دوستان عزیز امروز قصد داریم تا برخی از حقایق زندگی را برای شما بازگو کنیم تا دست از رویا بافی های کودکانه نسبت به زندگی بردارید و بیشتر برای خواسته های خودتان تلاش کنید. همه ی ما در دوره ای از زندگیمان فکر می کنیم که قرار است در آینده اتفاقات خوب و دور از انتظاری برای ما به وجود آید. سوال اینجاست که بدون دخالت و تلاش خودمان آیا چنین چیزی امکان پذیر است؟ آیا سرنوشت و دست تقدیر قرار است ما را غافل گیر کند و ما را در مدار موفقیت قرار بدهد؟ یا اینکه بدون کوشش این موارد میسر نیست؟ بعضی از انسان ها بر این اعتقادند که زندگی مجموعه ای از الگوهای سازگار است و هر چیزی به دلیلی رخ می دهد. برخی دیگر می گویند زندگی چیزی جز مجموعه ای از اتفاقات تصادفی نیست. شما هر دیدگاهی که داشته باشید، قوانین جهان شمولی در زندگی وجود دارد که در مورد همگان جواب می دهد مثل معادلات ریاضی که قوانین منطقی و اثبات شده ی خودشان را دارند و برای مثال اگر عدد دو را با عدد پنج جمع کنید هرگز جواب شما عدد هشت نخواهد بود. امروز نمیخواهیم درباره موضوعاتی چون قوانین کارما صحبت کنیم به دلیل اینکه ما در این جا فقط با مواردی که از نظر علمی ثابت شده اند سر و کار خواهیم داشت و کاری به اعتقادات شخصی شما نداریم شما کاملا آزاد هستید که چگونه فکر کنید اما باید حقایق زندگی را بدانید که خدایی نکرده در آینده با شوک مواجحه با آن ها روبرو نشوید و بتوانید زندگی خودتان را به روش منطقی و اثبات شده از نظر تجربی به خوبی مدیریت و برنامه ریزی کنید. ما در این مقاله لیستی از قوانینی را عنوان می کنیم که ممکن است سخت و مایوس کننده به نظر برسند اما چشمان شما را به حقیقت خالص زندگی ، صرف نظر از عقاید شخصی شما، باز می کنند.پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

هیچ چیز مطلقی در زندگی وجود ندارد

بسیاری از افراد دچار تفکر صفر و یکی یا همان سیاه و سفید می شوند. این زمانی است که می خواهید همه چیز را به شکل مطلق ببینید- مثلا فرد/ چیزی خوب است یا بد، مهربان است یا شرور، موفق است یا بازنده. ما به شکل مطلق فکر می کنیم چون این شیوه تفکر راحتتر است . مطلق فکر کردن به ما کمک می کند تا آشفتگی های دنیای اطرافمان را درک کنیم. در واقع این شیوه تفکر به شکل ماهرانه ای توسط متخصصان بازاریابی دستکاری شده است. برای همین است که بسیاری از افراد امروز به ذهنیت ما در برابر دیگران، پناه می آورند بدون آنکه متوجه آن باشند. اما زندگی واقعی این گونه نیست. زندگی پر از سایه ها، حقایق نصفه و ظرافتهاست. هیچ چیز سیاه و سفید نیست. شما نمیتوانید نسبت به هیچ چیزی یقین داشته باشید. درست است که همه ما دارای عقاید و نظرات ثابتی هستیم اما بهترین استراتژی آن است که همیشه جایی برای شک باقی بگذاریم. منظور این نیست که بلافاصله عقاید شخصی،مذهبی و سیاسی خود را کنار بگذارید. فقط نسبت به آن الگوهای فکری که جلوی شما را از دیدن تصویر بزرگتر و استفاده از تفکر انتقادی می گیرند مراقب باشید. در هر شرایطی کوته بین نباشید و کورکورانه عقیده ای را دنبال نکنید.

ذات زندگی بسیار دشوار است

همه ما دوست داریم باور کنیم که آینده پر از حوادث مثبت است. این روشی بسیار عالی برای سوق دادن ما برای تلاش در جهت دستاوردهای جدید است. اما نباید تصور کنیم هیچ گاه دچار سختی نخواهیم شد. برخی از افراد در زندگی چالشهای بیشتری را تجربه می کنند. اما مطمئنا همه ما دوران سختی را در برهه ای از زندگی خود تجربه می کنیم. آمادگی داشتن و منعطف بودن بهتر از افتادن در دام مثبت اندیشی کورکورانه و حذف این احتمال است که رویدادهای منفی پیش نخواهد آمد. چه شما فردی مثبت اندیش باشید یا منفی باف، واقع بین بودن اهمیت زیادی دارد.

همه ی انسان ها خودشان را در اولویت قرار می دهند پس به کسی تکیه نکنید

ممکن است از خودخواهی کسی رنجیده باشید اما باید بدانید که در هر شرایطی، اکثر افراد خودشان را در الویت قرار می دهند و کاری که بیشترین نفع را برایشان دارد انجام می دهند. آن ها این انتخاب را حتی در صورتی که مغایر با منافع دیگران باشد انجام می دهند. شخصیت های ایثارگری که به منافع دیگران یا سلامت آنها بیش از منافع و سلامتی خود اهمیت می دهند، بسیار نادرند. با وجود آنکه انسانها میتوانند با همدیگر همدل و شفیق باشند، خودخواهی در ذات ماست و دست در دست رذایل دیگری چون طمع و حسادت دارد. گاهی اوقات ما اشتباه می کنیم و افراد اشتباهی را به زندگیمان راه می دهیم. ما بیش از حد به آنها تکیه می کنیم و انتظار داریم آنها همیشه کنار ما باشند. اما وقتی بحرانی فرا می رسد و به کمکشان نیاز داریم، چهره واقعی آنها را می بینیم. در این صورت بهتر است به خودتان متکی باشید تا اینکه منتظر حمایت دیگران بمانید. به بیان دیگر، هیچ گاه کمک های دیگران را نادیده نگیرید.

هر انسان به میزان درک خودش با شما رفتار می کند

با حرکت در جریان زندگی ادراکات و انتظارات مختلفی را بدست می آوریم. ما این فرایند را از کودکی و از الگوهای تربیتی مان نظیر والدین و معلمان می آموزیم. با ورود به دوره بزرگسالی، ارزشها، نظرات و انتظارات متفاوتی داریم. این توضیح می دهد که چرا افراد دیگر همیشه آن طور که ما میخواهیم عمل نمی کنند و احساس می کنیم در حق ما بدرفتاری، خیانت یا کوتاهی شده است. برخی از افراد با فریب دادن و سوء استفاده کردن از دیگران کاملا راحتند زیرا کدهای اخلاقیشان اجازه این کار را به آنها می دهد. واقعیت آن است که هر کسی بسته به زاویه دیدش هر کاری که میخواهد را انجام می دهد و هر طور که به نظرش صحیح است رفتار می کند. این انتظارات ما از دیگران است که باعث دل شکستگی مان می شود. بنابراین یکی از مهمترین قوانینی که باید در زندگی رعایت کنیم آن است که انتظاراتمان را به شکل واقع بینانه ای پایین نگه داریم. این بدان معنی نیست که باید بدترین چیزها را از افراد انتظار داشته باشید یا روی رفتارهای منفی اطرافیانتان تمرکز کنید. بلکه به معنای آن است که علت رفتار آنها را بفهمید و اجازه ندهید روی شما تاثیر بگذارند.

برای بدست آوردن باید سخت تلاش کنید

همه ما در زندگی امیال و اهدافی داریم. اما برخی انتظار دارند که بدون تلاش به نتیجه برسند و موفقیت به شکل جادویی در خانه آنها را بزند. همین افراد ترجیح میدهند برای رسیدن به اهدافشان به دیگران وابسته باشند. شما برای بدست آوردن هر چه که آرزویش را دارید باید تلاش کنید. آماده دنبال کردن، شکست خوردن، تلاش سخت و باز هم شکست خوردن و در نهایت پیشرفت کردن باشید. رسیدن به موفقیت بدون تلاش و کوشش ممکن نیست . چنین سناریوهایی تنها در فیلمهای عاشقانه یا کتابهای کودکان وجود دارد.

هیچ کس قرار نیست دست شما را بگیرد و تنها کسی که وظیفه ی این کار را دارد خودتان هستید و بس.

زندگی گاهی اوقات بی رحم می شود

مهمترین قانون زندگی آن است که هیچ قانونی وجود ندارد. ما انتظار داریم که زندگی عادلانه باشد و با افراد خوب مهربانانه برخورد کند و افراد شرور را به مجازات اعمالشان برساند. وقتی این اتفاقات را نمی بینیم، دچار ناامیدی می شویم. زندگی همیشه به این شکل عمل نمی کند. اتفاقات بد برای افراد خوب می افتد و رویای شخصیتهای تاریک به حقیقت می پیوندد. بنابراین شاید ناامید کننده ترین قانون زندگی این باشد که زندگی همیشه با عقل جور در نمی آید. گاهی اوقات اتفاقات بد بی هیچ دلیلی می افتند و هیچ توضیح جهان شمولی برای آن وجود ندارد. البته ممکن است به کارما، اراده خداوند یا سرنوشت اعتقاد داشته باشید اما لازمه آن ایمان داشتن است. اگر به شرایط از عدسی منطق و تفکر انتقادی نگاه کنیم، هیچ توضیح واقع گرایانه ای پیدا نمی کنیم. این یکی از سخت ترین قوانین زندگی است زیرا ما به طور ذاتی تمایل به یافتن علت هر چیزی داریم. وقتی نتوانیم آن را پیدا کنیم، احساس سردرگمی می کنیم. اما گاهی اوقات، هیچ چاره دیگری جز پذیرفتن آنچه که زندگی برایمان رقم زده نداریم و باید خود را با تغییرات وفق دهیم.

معنی زندگی شیرین نیست

قوانین زیادی در زندگی وجود دارد که برخی مثبت و امیدوار کننده هستند اما همیشه در دنیای واقعی جواب نمی دهند. از طرفی بیش از حد منفی و بدبین بودن، نتیجه معکوس می دهد. باید همیشه واقع بین باشید – صرف نظر از هر چیزی که به آن اعتقاد دارید یا ندارید. دیدن خوبی افراد و حفظ دیدگاهی مثبت اندیش تا زمانی خوب است که درک عاقلانه ای از زندگی داشته باشید. بنابراین مهارت تفکر انتقادی را در خود پرورش دهید ، جایی برای شک و تردید بگذارید و از زندگی و دیگران انتظارات واقع بینانه داشته باشید. با گذشت زمان مجموعه ای از قوانین منطقی را برای زندگی خود تعیین خواهید کرد.

بسیاری از تفکرات انگیزشی و روانشناسی وجود دارند که در تلاش هستند تا همواره به شما بقبولانند زندگی بسیار زیبا و شیرین است و شما اصلا حق ندارید که ناراحت باشید و از این قبیل صحبت های پوچ که تنها به صورت موقتی می توانند مرحمی بر زخم های شما باشند چراکه این صحبت ها در عمل واقعیت ندارند و باید بدانید که زندگی به هیچ عنوان شیرین نیست مگر اینکه شما با فدا کردن چیزهای دیگر به مواردی که برایتان اهمیت بیشتری دارد دست یابید که در این صورت شما زندگی را شیرین احساس خواهید کرد و این به این معنی نیست که زندگی در کل شیرین باشد.حقیقت زندگی این است که شما بار ها ناراحت خواهید شد و بار ها شکست خواهید خورد و حتی ممکن است تا مرز خودکشی هم پیش بروید درست همانند افرادی که بار ها به این کار دست زده اند اما نکته بسیار مهم و اساسی که تفاوت بین انسان ها را مشخص می کند این است که شما با ناراحتی های خود و با شکست های خود چگونه برخورد خواهید کرد آیا خودتان را غرق در مشکلات و بدبختی ها کرده و به افسردگی تن می دهید یا اینکه بار دیگر بلند شده و دوباره شروع به کار جدیدی می کنید و با زندگی سر سازش برقرار می کنید؟ این تصمیم خود شماست.

ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید.