آرامش درونی

آرامش درونی در انسان شرایطی است که روح و جسم، استرس و اضطراب بسیار پایینی را تجربه می‌ کند. مردم اغلب از روش‌ های خاصی که تکنیک های آرامش بخش نامیده می ‌شوند، برای رسیدن به آرامش در زندگی استفاده می‌ کنند در حالی که در کنار این تکنیک ها لازم است که شما روح و اندیشه ی خود را قوی تر بکنید که در هنگام مشکلات قرص و محکم بمانید.

استرس و تنش حالتی از گرفتگی عضلانی در بدن است که می‌تواند منجر به درد و حتی واکنش‌های عاطفی مانند اضطراب شود. هدف از آرامش جسمی، بی‌اثر کردن این تنش و آرام کردن عضلات است. آرامش روحی زمانی رخ می‌دهد که ذهن تا حد امکان از استرس و حواس‌پرتی به دور باشد. مردم ممکن است زمانی که ازنظر روانی آرام هستند نیز در زندگی یا کارهای خود استرس داشته باشند، اما استرس و تنش در پس ذهن افراد آرام قرار ندارد. آرامش روانی می‌تواند بر آرامش جسمی تأثیر بگذارد. افرادی که استرس دارند غالباً دردهای جسمی و تنش عضلانی را تجربه می ‌کنند. برخی از افراد، بیشتر از دیگران برای رسیدن به آرامش درونی مشکل دارند. افرادی که بیشتر مضطرب می‌شوند، ممکن است نسبت به دیگران احساس آرامش درونی کمتری را تجربه کنند. علایم افسردگی، اضطراب و عوامل استرس‌زای بیرونی مانند بیکاری، سبک تغذیه و سوء مصرف مواد مخدر می‌توانند همگی بر وضعیت آرامش درونی فرد تأثیرگذار باشد.

روش ها ی رسیدن به آرامش درونی

تکنیک های رسیدن به آرامش متنوعی وجود دارد و برخی از مردم به‌ منظور رسیدن به آرامش روان از مشاوره روانشناسی یا مربی رشد فردی کمک می‌گیرند. برخی از روش‌ های دستیابی به آرامش درون عبارت‌اند از:

رایحه درمانی

این روش رسیدن به آرامش در زندگی شامل استفاده از روغن‌های عصاره‌ای و عطرهای گیاهی برای مقابله با استرس و ایجاد حس آرامش در زندگی است. پژوهش‌ ها نشان داده است که رایحه درمانی می ‌تواند یک روش آرامش اعصاب مؤثر باشد. برخی از گیاهان معطر اثبات‌ شده برای مقابله با استرس عبارت‌اند از مریم‌ گلی، گل شمعدانی، اسطوخودوس و گل درخت ایلنگ.

تمرین تنفس

تمرین آرامش که بر تنفس آرام و عمیق تمرکز دارند (به‌عنوان تنفس دیافراگمی نیز شناخته می ‌شود)، می‌توانند به آرام شدن افرادی که اضطراب، استرس و ترس را تجربه می‌ کنند، کمک کنند. تحقیقات نشان می ‌دهد، تنفس دیافراگمی، حتی اگر به تنهایی بکار گرفته شود، در کاهش سطوح کورتیزول(هورمون استرس) و آرام کردن واکنش‌ های شدید نسبت به استرس، تأثیر قابل‌ توجهی دارد.

تمرینات ورزشی

در تعداد زیادی از مطالعات نشان داده‌ شده که فعالیت جسمی به شکل یوگا، آهسته دویدن و ورزش‌های دیگر موجب کاهش استرس و اضطراب می ‌شود. حتی پیاده ‌روی‌های کوتاه و روزانه می ‌تواند به رسیدن افراد به حس آرامش درونی کمک کند.

مصرف کردن گیاهان دارویی

برخی افراد از مکمل‌های گیاهی برای کمک به آرامش در زندگی و کاهش اضطراب خود استفاده می‌کنند. مطالعه منتشرشده در مجله تغذیه نشان داد که عصاره گل ساعت و کاوا می ‌تواند موجب کاهش علائم اضطراب در %71 از افراد مورد آزمایش قرارگرفته، شود. درحالی‌ که برخی از کارشناسان توصیه می ‌کنند که آرامش نسبت داده‌شده به درمان‌ های گیاهی ممکن است به خاطر تأثیر تسکین دهنده آن‌ ها باشد، اما برخی دیگر یافته ‌اند که استفاده از مکمل‌ های خاص برای دستیابی به آرامش روحی مؤثر و کارآمد است.

تکنیک مدیتیشن

انواع و روش ‌های مختلفی برای مدیتیشن وجود دارد، اما اکثر آن ‌ها شامل استفاده از یک مکان ساکت و آرام و تمرکز به ‌منظور آرامش ذهن و بدن است. مطالعات بسیاری نشان داده ‌اند که مدیتیشن به‌ خصوص مدیتیشن ذهن آگاهی، می ‌تواند به بهبود علائم اضطراب کمک کند.

ماساژ

انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد. تمرین ماساژ اغلب به افراد در کاهش انواع مختلف تنش عضلانی ازجمله تنش ناشی از استرس یا اضطراب تمرکز دارد. درحالی ‌که به پژوهش ‌های بیشتری برای نشان دادن تأثیر ماساژ بر کاهش بلند مدت استرس نیاز است اما حداقل در مطالعاتی نشان داده‌شده که سطوح کورتیزول پس از یک جلسه ماساژ کمتر می ‌شود.

دارو های آرام بخش

داروهای ضد اضطراب ممکن است یکی از مؤلفه ‌های درمان ذهنی برای اختلال اضطراب باشند. درصورتی ‌که به ‌درستی مصرف شوند، این داروها می‌ توانند به آرامش بسیاری از افراد و رهایی آن ‌ها از تنش کمک کند. انواع مختلفی از داروهای ضد اضطراب وجود دارند، بنابراین مشاوره با یک فرد حرفه‌ ای دارای مجوز درزمینهٔ ی سلامت روان به ‌منظور مطلع شدن از اینکه کدام دارو برای بیمار تأثیر گذارتر است، مهم و ضروری است.

موسیقی

برخی از افراد به ‌منظور دستیابی به حس آرامش درونی ، کاهش تنش و تسکین ناراحتی و اضطراب خود، به موسیقی که به نظرشان آرامش بخش است، گوش می ‌دهند. نشان داده ‌شده که گوش دادن به موسیقی موجب کاهش استرس و بهبود دستگاه عصبی خودکار می‌ شود، بدان معنا که موسیقی در کاهش استرس وقتی بیشترین تأثیر را دارد که این استرس بر ضربان قلب، فشارخون و دیگر واکنش‌ های جسمی بدن فرد که اغلب به استرس و اضطراب مرتبط هستند ( مانند تعرق یا لرزش) اثرگذار باشد.

آرام کردن عضلات

آرامش پیشرونده عضلات عموماً برای مقابله با تنش عضلانی که ممکن است درنتیجه‌ی استرس یا اضطراب رخ دهد، مورداستفاده قرار می‌ گیرد. این ورزش شامل انجام حرکات کششی و سپس استراحت دادن به بخشی از بدن است. مطالعه منتشرشده در مجله روانشناسی بیولوژیکی نشان داد که آرامش پیشرونده ی عضلات موجب کاهش پیدا کردن استرس، اضطراب و سطوح کورتیزول در افراد مورد آزمایش قرارگرفته، می ‌شود.

روش بیوفیدبک

در روش بیوفیدبک از حسگرهای الکتریکی برای کمک به فرد در درک واکنش بدن نسبت به افکار مختلف، کمک می ‌کند. این روش ممکن است به افراد کمک کند تا مکانیزم های مقابله کارآمد یا افکار سالم و ارتقادهنده ی آرامش را با کاهش تنش در بدن که توسط نشان دادن واکنش‌های مختلف بدن با استفاده از تجهیزات بیوفیدبک مرتبط سازند.

رفتار درمانی

همان‌ طور که CBT اغلب برای کمک به افراد در تشخیص و مقابله با الگوهای فکری ناسالم و جایگزینی آن‌ ها با الگوهای عملکردی، مورداستفاده قرار می ‌گیرد، این روش ممکن است به افراد در ریشه ‌کن کردن عادت ‌های فکری که به استرس مرتبط هستند، نیز کمک کند. درمان شناختی رفتاری مبتنی بر ذهن آگاهی نیز می‌ تواند به کاهش اضطراب و استرس کمک کند.

تصویر درمانی

در طول تصویر درمانی هدایت ‌شده، درمانگر به فرد کمک می‌کند تا سناریو آرامش را تجسم کند. در مطالعه منتشرشده در مجله مدیریت درد نشان داده شد که تصویر هدایت ‌شده و آرامش به همان اندازه آرامش پیشرونده عضلات، در کاهش درد مؤثر است. مطالعه دیگری نشان داد که تصویر هدایت‌ شده موجب افزایش اعتماد به نفس و کاهش اضطراب در مادران پس از زایمان می ‌شود.

هیپنوتیزم

در طول جلسه ی درمان از طریق هیپنوتیزم، درمانگر معمولاً به فرد کمک می ‌کند تا آرام شود و ممکن است به ‌منظور القای هیپنوتیزم (تلقین به خود) یا حالتی از آرامش هنگام احساس تنش، به فرددست بدهد. پژوهش ‌ها از تأثیر هیپنوتیزم در کاهش اضطراب و آرام کردن علائم جسمی ناشی از استرس پشتیبانی می ‌کنند. دشواری در دستیابی به آرامش در زندگی می ‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامت روانی و جسمی از قبیل اضطراب، خستگی مزمن، سردرد، درد مزمن، اختلالات خواب و فشارخون شود. با کمک یک متخصص دلسوز سلامت روان، شما می ‌توانید تنش خود را ریشه‌ یابی کنید و مهارت‌ های جدید و تکنیک های آرامش که می ‌توان به ‌منظور دستیابی به حس عمیق ‌تر آرامش و سلامت و بهزیستی بکار ببرید را یاد بگیرید.

در آخر باید یاد بگیریم که چگونه ذهن خود را آرام کنیم؟

مشکلات سلامت روان معمولاً منجر به تنش و گرفتگی در بدن می ‌شوند. با این‌ وجود، تنش همچنین می ‌تواند به خاطر عوامل استرس ‌زایی ایجاد شود که ممکن است در زندگی شخصی فرد رخ دهند، از قبیل امتحان دادن، مصاحبه ی شغلی یا تربیت فرزندان. وقتی تنش درنتیجه مشکل سلامت روان یا عوامل استرس زا ایجاد می ‌شود، شاید انتخاب تکنیک های آرامش مناسب و مرتب تمرین کردن آن‌ ها، مؤثر باشد. افراد مضطرب یا مستعد حملات پانیک ممکن است هنگامی ‌که اضطراب آن‌ ها از کنترل خارج می ‌شود، برای آرامش روان به کمک نیاز داشته باشند. یکی از روش‌های ارائه‌ شده به‌عنوان مؤثرترین راه های های آرامش و فرونشاندن حملات عصبی، نفس کشیدن است.

یکی از رایج ‌ترین تمرینات تنفس برای آرامش، کشیدن نفس عمیق از شکم (نه از قفسه سینه) و استنشاق هوا از طریق بینی برای یک نفس کامل است. سپس، هوای استنشاق ‌شده را به ‌آرامی تا پایان نفس از طریق دهان بازدم کنید. این کار تا زمانی که بدن آرام شود، تکرار نمایید. افرادی که اضطراب اجتماعی را تجربه می‌ کنند یا فردی که خود را برای مصاحبه کاری آماده می‌ کند، نیز ممکن است در آرام کردن خود دچار مشکل شود. علاوه بر نفس عمیق کشیدن و تمرینات آرامش عضلانی، تکرار افکار معین و خود پذیری می ‌تواند در دستیابی به حس آرامش ذهنی برخی از افراد کارساز باشد. زمانی که استرس ناشی از ترس یا نگرانی در مورد یک موقعیت خاص باشد، مقابله با افکار مضطرب کننده اولین قدم به ‌سوی آرامش واقعی در زندگی است.

اثبات ‌شده است که تکرار جملات انگیزشی مثبتی از قبیل “همه‌چیز درست خواهد شد” یا “همه‌چیز بر وفق مراد من تغییر خواهد کرد” می ‌تواند به آرام کردن برخی از افراد کمک کند. در مطالعه‌ ای نشان داده شد که برای مادرانی که قصد بازگشت به سرکارشان را دارند، تکرار جملات مثبت تأثیر چشمگیری بر سطح اضطراب آن‌ها دارد و باعث خواهد شد تا با ایجاد انگیزه در سرکار به آرامش بیشتری دست یابند.

ممنون که با ما همراه بودید.