چگونه زیبا تر صحبت کنیم

سلام و عرض ادب خدمت همراهان عزیز وبسایت آدام مرادی. در راستای تقاضای شما دوستان عزیز تصمیم گرفتیم که یک مقاله در رابطه با عنوان (چگونه زیبا تر صحبت کنیم) که یکی از مهم ترین عوامل پیشرفت و موفقیت در تمام مراحل زندگی محسوب می شود را برای شما دوستان عزیز آماده کنیم و امیدواریم که کاربردی و مفید واقع بشود. بنابراین تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

همانگونه که بارها تجربه کرده اید بعضی از انسان ها آن‌ قدر جذاب صحبت می‌ کنند که امکان ندارد از نشستن پای صحبت‌هایشان خسته شوید. احتمالا شما هم علاقه دارید که توانایی این را داشته باشید مثل این افراد، جوری حرف بزنید که دیگران شیفته‌ ی صحبت‌ کردن شما بشوند. حتما این سوال در ذهن شما به وجود آمده است که چگونه جذاب صحبت کنم تا شنونده متقاعد شود که پای صحبت‌های من بنشیند. جالب است که بدانید خیلی از افرادی که جذاب صحبت می ‌کنند، بخش بسیار زیادی از این جذابیت را مدیون تون صدایشان هستند همانطور که می دانید برای آقان هرچه صدا بم تر و خش دار تر باشد جذاب تر است و برای خانوم ها هم برعکس این قضیه صدق می کند یعنی صدای نازک و صاف. حتما پیش خودتان فکر می کنید که خوب این قضیه ذاتی هست و من نمی توانم هیچ گونه دخل و تصرفی در آن داشته باشم اما این موهبت کاملا می تواند اکتسابی و قابل یادگیری باشد به عبارت دیگر، این اشخاص توانسته‌ اند با آموزش دادن صدایشان، مخاطب را‌ مجذوب صدای خودشان بکنند. هر کسی توانایی این را دارد که با رعایت نکات و انجام تمریناتی که در ادامه اشاره خواهیم کرد، صدایش را در مدتی نسبتا کوتاه، به صدایی دلپذیرتر از آنچه که هست، تبدیل بکند. پس با ما همراه باشید تا با عادات و تمرینات درست صحبت کردن بیشتر آشنا شوید.

رسا صحبت کنید

نه خیلی آرام و نه خیلی با حجم زیاد و آزار دهنده صحبت کنید. حجم صدایتان باید به گونه ای باشد که مخاطب به راحتی آن را بشنود ، اما گوش را از بلندی زیاد آزار ندهد. اگر مِن‌مِن کنید یا اینکه صدایتان فقط در حد در گوشی صحبت کردن به گوش طرف مقابل برسد،حضورتان در گفت ‌و گو نادیده گرفته خواهد شد و چه بسا دیگران مدام وسط صحبت‌ تان بپرند و رشته ‌ی کلام ‌تان را قطع کنند. منظور این نیست که داد بزنید، بلکه تنها سعی کنید بلندی صدایتان را متناسب با موقعیت تغییر بدهید. مثلا اگر مقابل جمعیتی صحبت می‌ کنید که تعدادشان زیاد است، باید رسا تر صحبت کنید تا صدایتان به گوش همه برسد. اما در شرایط عادی و مکالمات روزمره لازم نیست خیلی بلند صحبت کنید؛ چرا که ممکن است با بلند صحبت کردن نا به ‌جا، روی مخاطب ‌تان تأثیر بدی بگذارید این نکته را بدانید که خیلی از انسان روی این موضوع بسیار حساس هستند و بسیار در مورد این قضیه دقت می کنند که مبادا صدای حرف زدن شما آنقدر بلند باشد که آن ها را اذیت بکند پس بسیار دقت کنید که در چه محیطی و با چه کسی در حال صحبت کردن هستید.

شمرده صحبت کنید

تندتند صحبت کردن عادت زیبایی نیست که موجب می‌شود دیگران نتوانند پا‌ به‌ پای صحبت‌های شما پیش بیایند و منظورتان را خوب درک کنند. در مورد افرادی که خیلی تند صحبت می ‌کنند، احتمال بیشتری وجود دارد که مخاطب از یک جایی به بعد دیگر به ادامه‌ ی صحبت‌هایشان گوش ندهد. پس کمی آرام ‌تر کلمات را ادا کنید و بین جملات‌تان یک مکث کوتاه داشته باشید. اما این مکث‌ها نباید زیادی طولانی شوند تا مبادا مخاطب‌ فکر کند که کلمات را گم کرده‌اید و در حال سرهم کردن جمله‌ی بعدی هستید. مکث‌های کوتاه به گوینده فرصت می‌دهند تا روی تکه‌هایی از کلام خود تأکید بگذارد و همچنین نفسی تازه کند. اما حواس‌تان باشد از آن طرف بوم نیفتید. خیلی آهسته صحبت کردن هم عادت پسندیده‌ای نیست. اگر بیش از حد آهسته صحبت کنید، به گوش مخاطب‌تان یکنواخت و خسته ‌کننده خواهید آمد، طوری که احتمال دارد طرف مقابل حوصله‌اش سر برود و دیگر به ادامه ‌ی صحبت ‌تان گوش نکند.

سرعت ایده ‌آل صحبت کردن چیزی بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کلمه در دقیقه است. اما توصیه می ‌شود در سخنرانی‌ها با سرعت متغیر صحبت کنید، یعنی صحبت خود را در هنگام تأکید با سرعت پایین ‌تر و برای ایجاد هیجان با سرعت بالاتری پیش ببرید. در مجموع اگر بتوانید با سرعت مناسب و مکث‌ های سنجیده صحبت کنید، حس کنجکاوی مخاطب را تحریک خواهید کرد تا حواس ‌جمع پای ادامه‌ ی صحبت‌هایتان بنشیند.

واضح صحبت کنید

برای اینکه طرز صحبت کردن‌تان جذاب‌تر‌ به نظر برسد، حتما کلمات را واضح ادا کنید. باید در تلفظ کامل و صحیح تمام کلماتی که بر زبان‌تان جاری می‌شوند، دقت کافی داشته باشید. برای جلوگیری از نوک زبانی تلفظ کردن کلمات باید دهان خود را هنگام صحبت به اندازه‌ی کافی باز و لب‌ها را شل کنید و همچنین اجازه بدهید که زبان و دندان‌ها در وضعیت مناسب قرار بگیرند. گلو نیز باید باز و آزاد باشد تا بتوانید کلمات را با صدای رسا ادا کنید. شاید اولش برای‌تان سخت باشد تمام کلمات را کامل و صحیح تلفظ کنید، اما مطمئن باشید تلفظ واضح کلمات بعد از مدتی تمرین برای‌تان طبیعی خواهد شد.

نفس عمیق فراموش نشود

تنفس عمیق یکی از مهم ‌ترین مهارت‌های جذابیت صدا به شمار می ‌رود. اغلب مردم هنگام صحبت کردن تند و کم‌عمق نفس می‌کشند و به همین علت صدایشان تودماغی و غیرعادی شنیده می‌شود. البته گاهی نفس کشیدن غلط به علت استرس است که موجب می‌شود صدا جیغ‌جیغی و گوش‌آزار شنیده شود و فرد نتواند با اعتماد به نفس جلوه کند. متأسفانه در چنین مواقعی هرچه بیشتر دست‌و‌پا بزنید که خوش‌آهنگ صحبت کنید بدتر خواهد شد، مگر اینکه به جای قفسه‌ی سینه از دیافراگم نفس بکشید. برای تمرین با پنج شماره یک نفس عمیق بکشید، طوری که شکم‌تان از هوا پر شود و سپس با پنج شماره هوای فرو داده شده را خارج کنید. می‌توانید یک دست‌تان را روی شکم‌ خود درست زیر آخرین دنده بگذارید و نفس بکشید؛ اگر شانه‌هایتان همزمان با دم و بازدم به بالا و پایین حرکت کردند و نیز توانستید انبساط شکم‌ تان را حس کنید، یعنی درست نفس می‌کشید. طرز صحیح نفس کشیدن را به همین ترتیب تمرین کنید و بعد از اینکه خوب مسلط شدید، هنگام صحبت کردن نیز همین‌ طور نفس بکشید.

و اما دو نکته:

یادتان باشد وقتی در حالت نشسته یا حتی ایستاده صحبت می ‌کنید، پشت‌ تان صاف باشد و قوز نکنید. سرتان را بالا و شانه ‌هایتان را به سمت عقب بگیرید تا راحت ‌تر بتوانید نفس عمیق بکشید و صدای جذاب‌ تری پیدا کنید. صاف نشستن و بدون قوز ایستادن به افزایش اعتماد به ‌نفس نیز کمک می‌ کند.

دم و بازدم خود را طوری تنظیم کنید که در پایان جملات دم بگیرید و با مکث کوتاهی که ایجاد می‌شود به مخاطب‌ تان فرصت بدهید تا محتوای کلام ‌تان را هضم کند. البته اگر نفس عمیق بکشید، دیگر مجبور به نفس ‌گیری مداوم بین جملات نخواهید بود و می‌ توانید بی ‌درنگ به جمله‌ ی بعدی بروید.

آب کافی بنوشید

سیراب بودن بدن به افزایش کیفیت صدا کمک می‌کند. اگر خودتان را در طول روز به جای آب فقط به نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، نوشابه و امثال اینها ببندید، از رطوبت مورد نیاز تارهای صوتی‌ کاسته خواهد شد و در نتیجه جذابیت صدایتان پایین می‌آید. تارهای صوتی باید انعطاف‌پذیر باقی بمانند تا بتوانند سریعا ارتعاش کنند. میانگین ارتعاش تارهای صوتی در زنان ۲۰۰ بار در ثانیه و در مردان ۱۲۰ بار در ثانیه است.

با گام کنترل شده صحبت کنید

گام صدا (نوسانات صدا به لحاظ کوتاهی و بلندی) تأثیر بسزایی در جذابیت‌ صحبت کردن دارد. اگر روی گام صدای خود کنترل نداشته باشید و با گام لرزان صحبت کنید، مخاطب‌ احساس خواهد کرد که دست‌پاچه هستید و هول کرده‌اید. اما اگر بتوانید بر گام صدای خود مسلط شوید، شنونده از گوش دادن به کلام‌تان احساس آرامش خواهد گرفت و ترغیب می‌شود پای ادامه‌ی صحبت‌تان بنشیند. نباید در تمام مدت با گام یکنواخت صحبت کنید، بلکه گام متغیر اما کنترل‌شده تأثیرگذارتر است. مثلا می‌توانید برای تأکیدگذاری روی برخی کلمات گام صدای خود را بالاتر ببرید تا توجه مخاطب جلب شود.

پر حرارت صحبت کنید

برای اینکه بتوانید پرحرارت و انگیزشی صحبت کنید، باید شخصیت، محتوای کلام و نیت‌تان از پیامی که به مخاطب می‌رسانید همگی در یک راستا باشند. شخصیت یعنی خودِ خودتان با همه‌ی افکار و تجاربی که موجب تمایزهای فردی می‌شوند و به شرایط منحصربه‌فرد زندگی افراد بستگی دارند. محتوای کلام هم که معلوم است، یعنی همان موضوع صحبت، پیامی که در قالب کلمات به مخاطب‌‌تان ارائه می‌دهید. نیت نیز به هدفی گفته می‌شود که انتظار دارید در نتیجه‌ی صحبت‌هایتان کسب کنید. وقتی این سه، شخصیت و محتوای کلام و نیت، بر یکدیگر منطبق باشند، صدایتان سرشار از شور و حرارتی خواهد شد که مخاطب را میخکوب می‌کند. افرادی که این‌گونه صحبت می‌کنند، کلام‌شان معتبر و راستین به نظر می‌‌رسد، در حالی که مثلا اگر نیت‌تان نامشخص یا در تضاد با پیامی که منتقل می‌کنید باشد، از قدرت صدایتان کاسته خواهد شد و در نهایت بی ‌مخاطب می‌ مانید.

با صدای بلند تمرین صدا کنید

برای اینکه یاد بگیرید روی تلفظ، سرعت و بلندی صدای خود کنترل داشته باشید، باید با صدای بلند تمرین کنید. متنی از یک کتاب یا مجله را در دست بگیرید و با صدای بلند بخوانید. حتی می‌توانید همین تمرین را با متن یک سخنرانی معروف نیز انجام دهید. یادتان باشد در زمان تمرین صاف بایستید، نفس عمیق بکشید و هنگام خواندن متن دهان‌تان را به اندازه‌ی کافی باز کنید. اگر با تمرین کردن جلوی آینه حس و حال بهتری می‌گیرید، حتما مقابل آینه تمرین کنید. این‌ تمرین را به قدری تکرار کنید تا از شنیدن صدای خودتان احساس رضایت داشته باشید. بعد از اینکه به جنبه‌های مختلف صدای خود مسلط شدید، مهارت‌هایی را که یاد گرفته‌اید در مکالمات روزمره‌ به کار ببندید.

از یک مربی صدا کمک بگیرید

اگر قصد دارید به طور جدی روی صدای خود کار کنید، توصیه می‌شود از یک مربی صدا کمک بگیرید. مربی صدا می‌تواند اشکالات صدایتان را تشخیص دهد و کمک‌ کند این اشکالات را برطرف سازید. اگر لهجه‌ی محلی یا خیلی محاوره‌ای دارید، مربی صدا کمک‌تان خواهد کرد بدون لهجه یا با لهجه‌ی کمتری صحبت کنید .به ویژه اگر به علت داشتن لهجه در برقراری ارتباط با دیگران مشکل دارید، تمرین با یک مربی صدا ضروری است.

اما اگر احساس می‌کنید نیازی به تمرین با مربی صدا ندارید، پس حداقل مقابل یکی از اعضای خانواده یا دوستان‌تان تمرین کنید. یادتان باشد باید مقابل کسی تمرین کنید که خودش از فن بیان بالایی برخوردار باشد و بتواند روان و فصیح صحبت کند. این قبیل افراد می‌توانند اشکالات‌تان را هنگام صحبت کردن تشخیص دهند و در جهت رفع اشکالات راهنمایی‌تان کنند. با تمرین کردن مقابل دیگرات حتی اعتمادبه‌نفس‌تان نیز افزایش خواهد یافت.

هنگام صحبت کردن لبخند بزنید

اگر آرام، شمرده شمرده و گرم و صمیمی حرف بزنید، مخاطب‌ نسبت به خودتان و محتوای کلام ‌تان قضاوت بهتری خواهد کرد. این در حالی است که اگر خشن، نیش ‌دار و کسل‌ کننده صحبت کنید، روی مخاطب ‌تان تأثیر بسیار بدی خواهید گذاشت. برای اینکه لحن صحبت کردن ‌تان صمیمی تر و گرم به نظر برسد، هنگام صحبت کردن حتما لبخند بزنید. البته لبخند زدن در هنگام صحبت کردن همیشه امکان پذیر نیست. مثلا در هنگامی که درباره‌ ی یک مسءله ی خیلی جدی صحبت می ‌کنید، اصلا زیبا نیست که لبخند بزنید. اما اگر امکانش بود، همین که فقط کمی گوشه‌ های دهان‌ تان به سمت بالا برود ویا چشمانتان به حالت خنده وضعیت بدهند کافی می باشد تا صدایتان حتی از پشت تلفن دلنشین ‌تر به گوش برسد. اطمینان داشته باشید که اگر صدایتان را به اندکی احساسات زیبا مخلوط کنید، بسیار تأثیر گذارتر خواهد شد. اما هرگز پوزخند به حالت تمسخر نزنید.

دوستان عزیز و همراهان گرامی امیدواریم که این مقاله نیز برای شما سودمند و کاربردی بوده باشد لطفا انتقادات و پیشنهادات خودتان را برای ما ارسال کنید. در صورت تمایل لطفا این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا با این کار از ما حمایت کنید. با سپاس فراوان خدانگهدار.

مقالات دیگر . . .