چگونه به مرحله ی شناخت درونی دست یابیم

شناخت درون که در نهایت منجر به ذهن آگاهی خواهد شد مبحث خیلی پیچیده ای نیست و ما به راحتی با رعایت کردن بعضی اصول رفتاری می توانیم خودمان را به آن مرحله برسانیم اما اجازه بدهید که از همین ابتدای مقاله با هم روراست باشیم. اکثر ما آدم ها نمی دانیم که شناخت درونی چیست و خودمان را نمی شناسیم. اکثر ما امکان دارد تصور کنیم همه چیز را درمورد خودمان می دانیم اما گاهی وقت ها رفتارهایی از طرف ما اتفاق می افتد که علتش را نمیفهمیم. اگر قرار باشد خودتان را برای کسی تعریف کنید چه چیزی به او می گویید؟ خود من اگر خیلی تلاش کنم و انرژی بگذارم؛ شاید بتوانم چند سطری در مورد خودم مطلب بنویسم. ممکن است شما هم مثل من باشید. دلیل یک سری از کار های خود را در حالت های خاص متوجه نشوید یا زمانی کسی از شما سوالی درباره کاراکتر خود می پرسید؛ جواب سوال را ندانید. در این مقاله از جذابیت خودشناسی با هم صحبت میکنیم و راه های شناخت خود را یاد می گیریم.

خودشناسی یک مطلب روانشناسی می باشد که پیشینه ی بسیار بالایی در جهان دارد. از زمان های گذشته فیلسوفان و اندیشمندان مختلفی به علم شناخت خود اشاره کرده اند و در کتاب های زیادی درباره ی آن می خوانیم. در واقع خود شناسی به مفهوم شناخت رفتارها، افکار ، احساسات و ویژگی های شخصیتی خود تان است. چند دقیقه زمان بگذارید و جواب این سوال را به خودتان بدهید:

از خودتان بپرسید من چه کسی هستم؟

جوابی که به پرسش بالا دادید نشان می دهد که شما چه میزانی از خودتان شناخت دارید. تجسمی که شما از خودتان دارید به نوع نگرش شما بستگی دارد. جوری که شما خودتان را تعریف می کنید؛ به وجود آورنده ی سبک زندگی مخصوص به شماست. اگر به اندازه ی زیادی از ارزش ها، ضعف‌ها، نیازها و خواسته های خودتان در زندگی آگاهی داشته باشید یعنی خودتان را به زیبایی هر چه تمام تر می شناسید. اما اگر بعضی وقت ها از رفتارهایتان سر در نمی آورید یا کنترلی روی خودتان ندارید؛ باید خودشناسی را در لیست مهم ترین کارهایتان قرار دهید. شناخت خود، ارزش زیادی در زندگی هر انسانی دارد.

واژگان عاطفی بیشتری یاد بگیرید

احساسات فقط به دو حالت خوشحالی و ناراحتی محدود نمی‌شوند. احساسات می‌توانند واکنش‌های جسمی و رفتاری قدرتمندی ایجاد کنند که پیچیده‌تر از این دو حالت هستند. بیان کردن احساسات در قالب کلمات، اثر درمانی بر مغز دارد. اگر قادر به بیان احساسات خود نباشید، به راحتی ممکن است دچار استرس شوید. برخی از منابع و سایت‌ها هستند که فهرست خوبی از واژگان احساسی و عاطفی را ارائه می‌کنند. سعی کنید هر روز یک واژه‌ی جدید بیاموزید.

یک فیلسوف می‌گوید: «محدودیت زبانی دنیای افراد را محدود و کوچک می‌ کند.»

هدف خودشناسی

اگر از ما سوال کنید که هدف خودشناسی چیست؛ می توانیم در یک جمله آن را خلاصه کنیم: هدف از خود شناسی داشتن زندگی بهتر است. همه ی ما انسان‌ ها دوست داریم زندگی بهتر و موفق تری را تجربه کنیم. برای آغاز هر هدفی و برای رسیدن به هر هدفی که داشته باشیم توانایی ها و ضعف های خود در زندگی را پیدا کنیم. در حقیقت شما با خودشناسی است که می توانید راه زندگی خودتان را مشخص کرده و خوشبخت باشید. بخاطر این است که موفق ترین انسان های دنیا در زمینه های مختلف از گذشته تا به امروز، ما را به تحقیق در مورد خودشناسی دعوت کرده اند.

چگونه به خود شناسی دست یابیم؟

واقعا حقیقت دارد که خودشناسی راه طولانی و دشواری دارد اما همین که شما در حال خواندن این مقاله هستید یعنی در مسیر رسیدن به خودشناسی قرار دارید. برای این که بتوانید خودتان را بشناسید، باید چند گام اساسی بردارید:

از دید دیگران به خود نگاه کنید

بعضی وقت ها تجسم کنید خودتان نیستید. به عنوان یک شخص دوم به خودتان و رفتارهایتان دقت کنید. تلاش کنید علت رفتارهای مختلف خود را دریابید. به طرزی عمل کنید که انگار مثلا یک انسان دیگر هستید که قرار است خودتان را در مسیر زندگی بررسی کنید. در هنگامی که مرتکب اشتباهی می شوید، به عقب برگردید و ببینید در هر مرحله چه انتخاب هایی کردید و چرا این کار را انجام داده اید.

هدف و رویای خود را در زندگی کشف کنید

این اهداف کشف شده می توانند کوتاه مدت یا میان مدت و یا بلند مدت باشند. هدف ها در حقیقت مسیر های اصلی زندگی ما را مشخص می کنند. رسیدن به هدف به ما در زندگی انگیزه می دهد و ما را به انجام کارهای گوناگونی تشویق می کند.

ارزیابی شخصی داشته باشید

اگر دوست دارید خودتان را بشناسید باید کارهایتان را مورد ارزیابی قرار دهید. پس از تمام شدن کارهای خود تلاش کنید عملکرد و انتخاب هایتان را مورد بررسی قرار دهید. این مهم تاثیر به سزایی در شناخت خود دارد و باعث خواهد شد به شکل عمیقی خودتان را بشناسید. در هنگام سال نو یا روز تولدتان به سالی که گذشته است و عملکرد خودتان در طی آن سال توجه کنید و ببینید در کجا اشتباه داشته اید. در چه انتخابی میتوانستید بهتر عمل کنید. و یا این که اصلا در مسیر رسیدن به هدف های خود قرار دارید یا خیر؟ من در چه چیزی استعداد دارم؟ چیزهایی که از خودتان فهمیدید را یادداشت کنید و سعی کنید خودتان و شرایطی که در آن قرار دارید را مورد ارزیابی قرار دهید.

عیب و نقص هایتان را زیر نظر بگیرید

هیچ‌کس کامل و بی‌نقص نیست. اگر معایب خود را بدانید اما مسئولیت آنها را قبول نکنید، هیچ فایده‌ای به حال شما ندارد. همه‌ی ما به خوبی از دیگران انتقاد می‌کنیم، اما نقص‌های خود را نمی‌بینیم. خودشناسی به ما کمک می‌کند تا عیب‌های خود را ببینیم و کمتر از دیگران انتقاد کنیم. پس از آنکه عیب‌هایتان را تشخیص دادید، می‌توانید در رفع آنها بکوشید. عادت کنید تا به جای عذر و بهانه تراشیدن، اشتباهات خود را بپذیرید.

مسیر زندگی خودتان را ترسیم کنید

به آرزو های خودتان فکر کنیدو ببینید از زندگی چه می خواهید؟ خودشناسی این قابلیت را دارد که به شما در انتخاب هدف زندگی و رسیدن به هدف زندگیتان کمک کند. تلاش کنید بعد از این که هدف زندگی خود را انتخاب کردید، تمام شرایط رسیدن به آن را ارزیابی کنید.

ببینید آیا برای این که به هدفتان برسید توانایی ها یا شرایط خاصی باید داشته باشید؟ آیا این توانایی ها و شرایط را در خود می بینید؟ باید برای داشتن این توانایی ها مهارتی را یاد بگیرید؟ ترسیم مسیر زندگی به شما نشان می دهد که خواسته ها، توانایی ها و ضعف های خود قابل شناسایی می باشد.

مدیتیشن کنید

مدیتیشن یا مراقبه یعنی توجه به خود و اتفاقاتی که در زمان حال در داخل ذهن شما می افتد. با خود آگاهی می توانید در زمان مناسب توجه خودتان را از دنیای خارج به دنیای درون خود انتقال دهید. مراقبه هم چنین ساختاری دارد. با بهره بردن از قدرت تمرکز روی بدن و ذهن خود می توانید ذهنتان را از عوامل بیرونی پاک کرده و بهتر از قبل افکارتان را بشناسید.

از نزدیکان خود بپرسید

یکی از قوی ترین راه های خودشناسی، سوال پرسیدن از افرادی است که شما را می شناسند. از آن ها بپرسید چه ذهنیتی درمورد شما دارند؟ چه خلقیاتی در شما برایشان شناخته شده و بارز است؟ چه چیزی در شما آن ها را متعجب می کند؟ با انسان های مختلف با دیدگاه های متفاوت از هم بحث کنید. نظرات آن ها را بررسی کنید و ببینید بر اساس چه رفتارهایی از طرف شما، چنین دیدگاهی نسبت به شما دارند.

مراقب حرف هایی که به خودت میگویی باش

حتما برای‌تان پیش آمده که گاهی با خودتان صحبت کنید. این‌طور نیست که همیشه افکاری که به ذهن ما خطور می‌کنند، مفید باشند. مراقب باشید، زیرا کوچک‌ترین کلمات منفی می‌تواند سبب استرس و افسردگی‌تان شود. به بازخوردی که در برابر موفقیت‌ها یا شکست‌های خود دارید دقت کنید. آیا معتقدید که موفقیت‌های شما فقط از سر شانس بوده‌اند؟ آیا پس از هر شکست به شدت خود را سرزنش می‌کنید؟ واکنش‌های شما در برابر موفقیت‌ها و شکست‌ها، بازخوردهای مثبت و منفی را در ذهن‌تان شکل می‌دهند. نسبت به خودتان با رحم و شفقت رفتار کنید. پیروزی‌های خود را جشن بگیرید و اشتباهات‌تان را ببخشید.

هیجانات خود را یادداشت کنید

از دفتر خاطرات استفاده کنید. تلاش کنید که هیجانات مختلف خود را اعم از عصبانیت و دلخوری گرفته تا شادی و عشق را یادداشت کنید. با این عملکرد رفتارها و عکس العمل های خود را خواهید شناخت و می توانید در آینده که از آن هیجانات عبور کردید خودتان را به بهترین شکل ممکن ارزیابی کنید. خودتان را محدود به شکل خاصی از نوشتن نکنید. هر موقع خواستید؛ هر جور که دوست داشتید بنویسید. شعر، جمله، خاطره یا هر چیزی که اسمش را نوشتن می گذارید. نوشتن باعث نظم دهی بیشتر ذهن شماست و توجه شما را به خودتان بیشتر می کند.

از واکنش نا خود آگاه پرهیز کنید

افرادی که مهارت خودشناسی را در خود تقویت نمی‌کنند، نمی‌توانند در موقعیت‌های گوناگون رفتار عاقلانه‌ای داشته باشند. آنها به سرعت از کوره در می‌روند و واکنش‌های آنی و عجولانه‌ای از خود نشان می‌ دهند. در شرایط تنش ‌زا سعی کنید قبل از هر اقدامی یک نفس عمیق بکشید. این کار به ویژه در هنگام خشم و سرخوردگی بسیار اهمیت دارد. این کار به شما فرصتی می ‌دهد تا با ارزیابی شرایط ببینید که آیا واکنش شما بهترین پاسخ ممکن هست یا خیر.

اهداف خود را شناخته و مشخص کنید

دلایل بسیار زیادی بر روی انتخاب هدف های ما انسان ها اثر گذار است. برنامه ریزی و مدیریت زمان داشته باشید و با تمرکز حواس مشغول انتخاب هدف شوید. در روند مشخص کردن اهداف خود در زندگی با استعداد های خود و چیزهایی که از زندگی می خواهید آشنا می شوید.

سعی کنید هدف خود را از زوایای مختلفی بررسی کنید و ببینید به چه دلیل دوست دارید به یک جایگاه مشخص برسید. رابطه ی بین انتخاب هدف و خودشناسی یک جاده ی دو طرفه است. به شکلی که هم انتخاب هدف باعث این موضوع خواهد شد که در شناخت خود پیش بروید؛ هم خودشناسی شما را به سمت انتخاب هدف های بهتر خواهد برد.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. تیم آدام مرادی همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما می باشد.در صورت تمایل این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا با این کار از ما حمایت کرده باشید.