چگونه با تنبلی مبارزه کنیم؟

خوب همان طور که می دانیم کلمه ی دوست داشتنی تنبلی از دو واژه ی تن + بلی تشکیل شده است با این مفهوم که شما به بدن خودتان همواره بله می گویید و به نوعی مغلوب بدن خودتان شده اید و نمی توانید او را وادار به انجام کارهایی کنید که می دانید برای شما مفید هستند اما نکته دقیقا همین جاست که کارهای مفید برای شما که آینده ی شما را می سازند دقیقا با رفاه و آسودگی بدن شما مغایرت دارند و او را واردار خواهند کرد که از وضعیت امن و ثابت خودش خارج بشود تا بتواند به فعالیت بپردازد پس کاملا طبیعی است که مقاومت کند چرا که بدن شما ترجیح می دهد ساعت ها به خواب و استراحت بپردازد. حال سوال اینجاست که آیا ما باید با او مبارزه کنیم؟ اگر بله چطور باید این کار را انجام بدهیم که نه سیخ بسوزد و نه کباب؟ تمامی این موارد و البته راه های مبارزه با تنبلی و تن پروری را در این مقاله به شما توضیح خواهیم داد پس اگر شما نیز قربانی این بلای خانمان سوز هستید ما را تا آخر این مقاله دنبال کنید.

شما می دانید دقیقا تنبل چه کسی است؟ یک ضرب المثل کهن و بچه گانه در تلاش برای پاسخ ‌گویی به این پرسش، تنبل را همیشه خواب و در رختخواب معرفی می‌ کند که البته بی ربط هم نمی‌ گوید. در حالت کلی، تنبلی یعنی فرار از کارهایی که لازم است انجام شوند. آدام تنبل بهانه های متعددی دارد. مثلا گاهی اوقات بعضی از کارها کسالت بار هستند، آنقدر کسل کننده که انجام آن ها سخت می‌ شود یا گاهی انجام کار به طور انفرادی مشکل است و در نتیجه انگیزه‌ ی شروع کار از دست می ‌رود. دلیل تنبلی هرچه که باشد، باید برای درمان آن اقدام کنیم. با درمان تنبلی انرژی بسیار زیادی به زندگی ما جاری می ‌شود و خوشحالی و نشاطی که به همراه خودش دارد زندگی را قشنگ تر خواهد‌ کرد. در ادامه ی مقاله برای درمان تنبلی راه‌ کارهایی پیشنهاد داده ایم. و امیدواریم که شما از آن ها استفاده کنید.

دلیل اصلی تنبلی خود را پیدا کنید

هر وقت تنبلی به سراغ شما ‌آمد، لحظه ‌ای فکر کنید. ببینید مشکل کجای کار است و این مسئله ناشی از چه عامل یا عواملی است. تنبلی به طور کلی یک نشانه می باشد، یعنی نتیجه ‌ای از یک مشکل محسوب می‌ شود و خود معلول علتی است که باید کشف و حل شود. دلایل مختلفی برای تنبلی وجود دارد از جمله بی ‌انگیزگی، خستگی، ترس، بی‌ علاقگی و…‌. دلایل تنبلی را کشف و سعی‌ کنید با درمانش از عقب‌ ماندگی و بی‌ انگیزگی ناشی از آن دور شوید.

حالا باید این مشکل اصلی را حل کنید

حالا که فهمیدید تنبلی ‌تان از کجا نشات گرفته ‌است و دلیل آن چیست، برای رفع مشکل و درمان آن اقدام‌ به عمل آورید. در یافتن راه حل مشکل و درمان تنبلی موارد زیر را در نظر داشته‌ باشید.

اگر خسته هستید و علت بی‌انگیزگی شما خستگی است، به خود تان کمی استراحت بدهید. همه به استراحت و آرامش نیاز دارند. اگر زمان شما محدود و اندک است، به ناچار بعضی از برنامه ‌ها را حذف کنید و حتما وقتی را به استراحت و تجدید‌ قوا اختصاص ‌بدهید.

اگر در برنامه ‌ها و کارهای مختلف غرق شده‌اید و این موضوع شما را گیج کرده ‌است، سعی‌کنید مسئله را به اجزای کوچک‌ تر تقسیم‌ کنید. فهرستی از اولویت‌ها تعیین‌ و به ترتیب، انجام کارها را شروع کنید. اگر علت فرار شما از کار و تنبلی ترس باشد باید چه کنید؟ به این بیندیشید که ترس شما چقدر منطقی است و این ترس چگونه شما را از اهداف و آرزوهایتان دور نگه ‌می‌دارد. گاهی ‌اوقات از چیزی ضربه می‌خوریم و احساسات ما جریحه ‌دار می‌شود یا بعضی مواقع ناراحتی‌هایی برای ما ایجاد می‌شود که روح‌ مان را آزرده می‌ کند و همین آزردگی، انگیزه‌ ی فعالیت را از ما می‌ گیرد. اگر دلیل تنبلی شما همین است، به هیچ‌ عنوان خود را تحت فشار قرار نداده و برای بهبودی به خودتان زمان بدهید و پس از آن برای درمان تنبلی ‌های خود اقدام کنید. برای درمان تنبلی ناشی از بی ‌انگیزگی باید محیط خود را تغییر بدهید. کلیشه‌ ها را بشکنید و از هر راهی که برای شما مناسب است، شور و اشتیاق از دست رفته را به خود باز گردانید.

در زندگیتان منظم باشید

بی ‌نظم بودن و آشفتگی، انرژی بسیار گزافی از شما اتلاف می‌ کند. به‌ خصوص از لحاظ بصری، وقتی اطراف شما به‌ هم ریخته و نا مرتب باشد، انگیزه و انرژی ‌تان افت می ‌کند. اتاق نا ‌مرتب، ماشین یا میز کار به‌ هم ریخته و شلوغ پلوغ، همه و همه باعث می‌ شوند نظم ذهن‌ تان بر هم بخورد و برای فرار از این درگیری ذهنی، به آسان‌ ترین راه یعنی اجتناب از حل مسئله و تنبلی روی بیاورید. در ناخود آگاه ما اتفاقات متعددی در جریان است. آنچه می‌ بینیم و می ‌شنویم و احساساتی که از محیط دریافت می‌ کنیم، به طور ناخود آگاه بر ما تأثیر می‌ گذارند. در حقیقت در پشت صحنه‌ی مغز عزیز، هزار و یک اتفاق رخ می ‌دهد. پس برای شروع فعالیت‌ها باید زمینه ‌ی آرامش ضمیر نا خود آگاه را فراهم کنیم.

مثبت اندیش باشید

مغز ما به شکل شگفت‌انگیزی ورودی‌هایش را باور می‌کند. وقتی مدام خود را تنبل، ناتوان و بی‌انگیزه تصور می‌کنید، مغز این صفات را در خود نهادینه می‌کند و قدرت تغییر را از شما می‌گیرد. رخوت حاصل از منفی‌نگری موجب تشدید تنبلی می‌شود.

زمان حال را دریابید

بیشتر ما در آرزوی آینده یا تأسف بر گذشته حال را قربانی می‌کنیم. لحظات خوب اسفند را در هیاهوی رسیدن به بهار از دست می‌دهیم. مسیر سفر را نادیده می‌گیریم و فقط به مقصد می‌اندیشیم، در حالی‌که ارزش لحظه‌ها فوق‌العاده بیشتر از آنچه تصور می‌کنید است. برای درمان تنبلی باز کردن دروازه‌های فکر به سمت افق‌های روشن ضروری است.

داشتن چشم انداز بسیار مهم است

چشم ‌اندازی از مزایای ترک و درمان تنبلی را در ذهن خود تصور کنید. سعی کنید به امتیازاتی که همت و تلاش برای‌تان به ارمغان می‌ آورد، فکر کنید. با در نظر گرفتن مزایا، آینده و چشم‌انداز روشن، توان شما برای شروع فعالیت‌ها دوچندان می‌شود و درمان تنبلی کار چندان دشواری نخواهد‌ بود.

با خوشحالی بیدار شوید

رختخواب گرم و نرم، بالشی که کاملا به حالت دلخواه زیر سرتان قرار گرفته است و با جایگاه دستان‌تان کاملا هماهنگ است، همه چیز نشان از وضعیتی ایده‌آل دارد تا اینکه صدای منزجر‌کننده‌ی زنگ ساعت شما را از رویای دل‌پذیرتان جدا می‌کند و از همین لحظه است که فرآیند تنبلی با جمله‌ی «۵ دقیقه دیگر بلند می‌ شوم» آغاز می‌شود. متخصصین معتقدند که این کار بدترین کار ممکن است. برای درمان تنبلی در شروع صبح باید یک ‌باره و باانرژی، با شنیدن اولین فرکانس‌های صوتی ساعت زنگ‌دار از رختخواب بیرون پرید. هرچه صبح را بانشاط‌تر آغاز کنید، روز بهتری خواهید‌ داشت. گاهی ‌اوقات خوش‌اخلاقی در صبحگاه کمی دشوار است، ولی باور بفرمایید همه‌ چیز با تمرین ممکن است. اگر هدفمند و پرانرژی از خواب بیدار شوید، کم‌کم رفتار شما تغییر می‌کند و همیشه صبح خوبی خواهید‌ داشت.

هدف داشته باشید

برای خود هدف داشته‌ باشید. اهدافی که قابل دست ‌یابی باشند و برای تلاش کردن به شما انگیزه بدهند. برای اینکه سرخورده نشوید، اهدافی در تناسب با استعدادها و مهارت‌هایتان داشته ‌باشید. این موضوع بسیار مهم است. فرض کنید نه آمادگی جسمانی خوبی دارید و نه وضعیت مالی چندان مطلوبی، و با همه‌ی این احوالات می‌خواهید در سال آتی قهرمان اسب‌سواری با مانع بشوید. خب طبیعتا این نوع هدف‌گذاری پوچ و بی ‌معنی است. فهرستی از اولویت‌های خود تهیه کنید. این اولویت ‌بندی باید بر اساس زمان و اهمیت کارها صورت بگیرد.

برای درمان تنبلی باید انگیزه ‌‌ی خود را در موارد مختلف زندگی قوی کنید. می ‌توانید دفترچه‌ای تهیه‌ و آرزوهای خود را در آن یادداشت ‌کنید. دوست دارید به چه نقطه ‌ای برسید. چنین چشم‌اندازی شما را پرانرژی می‌کند و نیروی حرکت به جلو را به شما تقدیم می‌کند. دوست دارید چطور زندگی کنید؟ اوقات فراغت ‌تان را چگونه بگذرانید؟ می‌خواهید چقدر درآمد داشته ‌باشید؟ همه را بنویسید و برای دست‌یابی به یک ‌یک آنها تلاش کنید. می‌توانید اهداف و آرزوهایتان را روی کاغذ بنویسید و در معرض دیدتان بگذارید. مثلا آنها را روی یخچال، رایانه، درِ کمد و … بچسبانید. از آرزوها‌یتان حرف بزنید و خود را ملزم کنید که به آنها دست بیابید.

به خودتان بگویید من می توانم

شروع کنید. دست روی دست نگذارید و نترسید. اگر فکری در سر دارید آن را عملی کنید. از شکست نترسید. شکست خوردن تاوانی بدتر از تنبلی و یک‌جا نشستن ندارد. در بدترین شرایط با اقدام کردن و شکست خوردن، تجربه کسب می‌کنید؛ اما با تنبلی روحیه شما خراب می‌شود، همت‌تان از بین می‌رود و پوچ و بی‌ارزش می‌شوید.

به خود بگویید من می‌توانم. شکست‌ها و ناکامی‌ها را فراموش ‌کنید و مطمئن باشید با تلقین مثبت و البته تلاش و برنامه‌ریزی به هرچه بخواهید می‌رسید. اما و اگر را کنار بگذارید و برای شروع تنها به خودتان تکیه کنید. باور کنید اگر از صمیم قلب تصمیم به انجام کاری بگیرید، هیچ‌چیز جلودار شما نخواهد‌ بود. از هیچ‌کس و هیچ‌چیز انتظار نداشته ‌باشید. وقتی توقع خود را از دیگران کم می‌کنید، باید بر روی پاهای خود بایستید و این نیروی شما را دوچندان می‌کند. درمان تنبلی در اقدام کردن است. منفعل و راکد ماندن شما را به قعر چاه تاریک تنبلی می‌فرستد.

ورزش کنید

فواید ورزش وصف‌ناشدنی و بی‌شمار است. اما مهم‌ترین آن شادی و شوری است که در زندگی جاری می‌کند. با ورزش کردن، سرعت جریان خون افزایش می‌یابد و سوخت‌وساز بدن بیشتر می‌شود. شاید نرمش صبحگاهی برای شما کمی دشوار باشد، اما حداقل تلاش کنید که ۱۵ دقیقه از وقت خود را به نرمش‌های ساده اختصاص بدهید. عقل سالم در بدن سالم است. با داشتن جسمی سالم تمام ابعاد زندگی سالم خواهد ‌شد. هر فرد باید حدود ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش کند. اگر این زمان برای‌تان ممکن نیست، متناسب با برنامه‌‌ی زمانی زندگی‌تان، وقتی را برای ورزش کردن کنار بگذارید. هرقدر هم زمان ورزش‌کردن شما اندک باشد، باز هم در مقایسه با ورزش نکردن، صد به هیچ جلو خواهید ‌بود.

ورزش کردن، سطح انرژی بدن را بالا می‌برد و خودبه‌خود تمایل به خوردن غذاهای نامناسب را از بین می‌برد. غذاهای نامناسب مانند فست‌فودها و… شادابی و پویایی بدن را می‌گیرند. وقتی انرژی کافی نداشته باشید، احتمال تنبلی افزایش می‌یابد. اگر به‌طور کلی فردی کم ‌انرژی هستید، حتما به دکتر مراجعه کنید چون میزان بالای انرژی در درمان تنبلی نقش مهمی دارد.

گاهی اوقات چنان درگیر روزمرگی می‌شویم که رفع تکلیف و خستگی به همه‌ی ابعاد زندگی‌مان رسوخ می‌کند. کارمان خسته‌کننده و عادی می‌شود، شرایط زندگی و روابط‌مان هم تعریفی ندارد. در این شرایط، از آنجا که تغییرات ظاهری کم‌کم راهی به تغییرات درونی پیدا می‌کنند، گام اول می‌تواند تغییر در نحوه پوشش شما باشد. وقتی لباس ورزشی به تن می‌کنید، خود را ملزم به ورزش کردن می‌بینید. در واقع غیرمستقیم به خود تلقین می‌کنید و تلقین موجب تغییر شما می ‌شود.

در صورت نیاز از دیگران کمک بگیرید

بیشتر افراد دوست ندارند از دیگران کمک بخواهند. علت این مسئله، شاید خجالت و ترس از برخورد منفی دیگران باشد. در هر صورت ترسیدن از درخواست کمک، نگرشی ناسالم است. انسان موجودی اجتماعی است و بخشی از وجودش در ارتباط با اجتماع، کمک به سایرین و کمک گرفتن از آنها معنی پیدا می ‌کند. فرآیند اجتماعی شدن یعنی توانایی تبدیل کردن من به ما. این فرآیند کمی سخت، اما بسیار مهم است.

کمک گرفتن هیچ ایرادی ندارد اصلا فکر نکنید که با این کار کوچک می شوید یا از این قبیل حرف های پوچ و بدرد نخور شما با کمک گرفتن از دیگران باهوش بودن خودتان را ثابت می کنید.

در ضمن یادتان باشد که در این دنیا افرادی وجود دارند که دلشان می خواهد که به شما کمک کنند چراکه منتظر فرصتی می گردند تا روابطشان را با شما بهبود ببخشند پس تعلل نکنید و از دوستان یا آشنایان خود کمک بخواهید و البته کسانی را که شما را کمک کرده اند به هیچ عنوان فراموش نکنید و حتما در اولین فرصت برایشان جبران کنید مثلا شما می توانید پس از موفقیت آن ها را در موفقیت و سود خودتان شریک کنید با این کار به دیگران نشان می دهید که انسان قدر شناسی هستید تا اگر بار دیگر از آن ها کمک خواستید آن ها با رغبت بیشتری به شما یاری برسانند. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از شما خواهش داریم که در صورت تمایل این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا با این کار هم از ما حمایت کرده باشید و هم به دوستان خودتان کمک کرده باشید. با تشکر فراوان شما همراهان و دوستان عزیز را به خدای بزرگ ومنان می سپاریم.