بیشتر انسان های کره ی زمین احساس تنهایی را تجربه کرده اند.. بعضی اوقات این احساس موقت است و بعد از مدتی از بین می‌رود؛ اما بعضی اوقات نمی ‌دانیم که چه زمانی ما را رها خواهد کرد. این که کسی احساس تنهایی کند به این معنی نیست که یک فرد گوشه ‌گیر و دور از اجتماع است؛ بلکه حتی امکان دارد به شدت اجتماعی باشد و با گروه‌ های دوستانه و خانوادگی رفت‌ و آمد های زیادی داشته باشد. شما هم تا به حال این حس را تجربه کرده اید؟ به نظر شما دلیل آن چیست؟ چگونه می‌ شود از دست احساس تنهایی آزار دهنده ی درون خود خلاص شد؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم.

اساسا احساس تنهایی چیست؟

اولین موردی که باید در این مقاله روشن شود این است که احساس تنهایی با خود تنهایی تفاوت زیادی. عباس کیا رستمی کارگردان محبوب سینمای ایران جمله ای دارد که در آن تنهایی را ستایش می ‌کند. این نوع تنهایی که فرد در برخی از مواقع خود را از جمع جدا کند تا بتواند خودش را بهتر بشناسد، کاملا سازنده می باشد و به نقل قول ازعباس کیا رستمی با شکوه است. اما حس تنهایی که ما از آن صحبت کردیم موضوع متفاوتی است.

در احساس تنهایی شخص حس می‌ کند که کسی او را درک نمی کند و یا اینکه ارتباط ماثر او با دیگران قطع شده است و هیچ کس دیگر او را درک نمی ‌کند. در این شرایط روحی حتی اگر شخص در میان جمع باشد و دوستان فراوانی هم او را احاطه کرده باشند، بازهم احساس تنهایی رهایش نخواهد کرد. پس اگر دور و برتان شلوغ است گول نخورید. هنوز می ‌تواند این حس به سراغتان بیاید.

در این شرایط روحی احساس بی‌ کس بودن به دلایلی که بعدا در مورد آن‌ ها صحبت خواهیم کرد در روح و روان شخص خانه کرده و اگر خنثی نشود،همانند یک بمب می ترکد و به دلیل فشار روحی که در فرد ایجاد می‌ کند، جلوی پیشرفت او را می ‌گیرد. تحقیقات حاکی از آن است که، احساس تنهایی می‌ تواند به اندازه ی ۱۵ نخ سیگار در روز برای بدن و به‌ خصوص روح و روان شخص مضر واقع شود.

نشانه ها و علائم وجود احساس تنهایی

احساس دور بودن از انسان های دیگر، اگر از بین نرود و کنترل نشود و فرد به موقع برای برطرف کردن آن کاری انجام ندهد، می‌ تواند نتایج بدی برای او به همراه داشته باشد و حتی به افسردگی تبدیل شود. فردی که حس تنهایی می‌ کند، علائمی از خود بروز می ‌دهد. شما می‌ توانید با توجه به این نشانه‌ ها بفهمید که درگیر این پدیده شده ‌اید یا خیر. در ادامه مهم ‌ترین نشانه‌ های این حس را بررسی خواهیم کرد:

داشتن خوابی نا آرام در شب

زمانی که احساس تنهایی به سراغ شما آمده است، سیستم خواب شما نا میزان خواهد شد. منظور از نا میزان شدن خواب این است که به تکرار زیاد در طول خواب خود بیدار می شوید و در آخر بعد از اتمام خواب این حس را خواهید داشت که هنوز خسته هستید. احساس بی ‌کسی راحتی خواب شما را از بین می‌ برد. به یاد داشته باشید که این بیدارشدن‌ های مکرر به سرعت زیادی رخ می دهند و ممکن است شما متوجه آن نشوید.

به اشیا و وسایل خود بیش از حد علاقه دارید

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان علوم روان شناسی، برخی اشخاص وقتی که احساس تنهایی به سراغشان می آید، به وسایلی که از آن استفاده می‌ کنند مانند موبایل، فندک و یا هر وسیله شخصی دیگری علاقه ی بیش از حد نشان می‌ دهند. به یاد داشته باشید، بسیاری از محققان اعتقاد دارند که به هیچ عنوان وسایل نخواهند توانست جایگزین ارتباطات در دنیای واقعی و با موجودات زنده بشوند.

هیجانات شدید به سراغتان می آید

تحقیقات نشان داده اند، اشخاصی که احساس تنهایی دارند، مداوما خود را سرزنش می کنند و به همین علت است که سطح استرس و اضطراب آن ها بالاتر از حالت عادی می‌ رود. شاید این قضیه موجب شود تا شخص در مواقعی که نیاز به عکس‌ العمل و پرخاش نباشد، احساسات شدیدی را از خود نشان بدهد.

دچار اضافه وزن خواهید شد

اندازه ی غذای مصرفی برخی از افرادی که احساس تنهایی می کنند، به شدت زیاد می ‌شود و ممکن است که به غذاهای چرپ بیشتر روی بیاورند. از طرفی دیگر چون حس و حال فعالیت در فرد کاسته می ‌شود، فعالیت‌ های بدنی و ورزشی کمتر می ‌شود و وزن فرد افزایش پیدا خواهد کرد.

مداوما احساس خستگی دارید

به دلیل این که کیفیت خواب از بین می ‌رود، شخص در طول روز احساس خستگی دارد و به همین علت نیز کیفیت کار و زندگی فرد کاهش پیدا خواهد کرد.

چگونه احساس تنهایی نکنیم

بعد از این که نشانه‌ های تنهایی را شناختید و درک کردید که ممکن است به سراغ شما هم بیاید، اصلا نگران نباشید. متد ها و روش هایی وجود دارند که می ‌توانید با انجام آن ‌ها از احساس بی ‌کسی و تنهایی در امان باشید و یا شدت آن را کم تر کنید. در ادامه ی مقاله چندین ترفند در اختیارتان قرار می ‌دهم که می‌ توانید با استفاده از آن ‌ها احساس تنهایی خود را کاهش دهید و با این پدیده مبارزه کنید.

با دوستان صمیمی خود ارتباط بگیرید

احساس بی ‌کسی و تنهایی در بسیاری مواقع، هنگامی اتفاق می ‌افتد که شخص احساس کند ارتباط خود با دیگران را ازدست داده است. اگر دوستان کمی دارید، سعی کنید تا ارتباطات خود را بیشتر کنید و دوستان نزدیک پیدا کنید. افرادی که بتوانید ارتباط صمیمی و عمیقی با آن‌ها داشته باشید.

مورد دیگری که باید به آن نظر کنیم این است که هیچ رابطه ی مجازی نمی ‌تواند جای خود را به رابطه ی واقعی با افراد دهد. درست است که دوستان مجازی می‌ توانند در بهبودی شما تاثیر گذار باشند ولی اگر خود را محدود به موبایل و شبکه ‌های اجتماعی کنید، احساس تنهایی بیشتر می ‌شود. بنابر این سعی کنید دایره ی ارتباطی خود را در دنیای واقعی با دوستان و اطرافیان خود افزایش دهید.

شرکت در کلاس های هنری

باید فعالیت هایی را انجام دهید که روحیه ی شما را خوب می کند، به شما انرژی می دهد و مقداری شما را از فضای خسته کننده روزمره جدا کند. سعی کنید فعالیت‌ های ورزشی و تحرک خود را بیشتر کنید. پیاده‌ روی و یا دویدن در روز می ‌تواند از آن کارهایی باشد که به کم تر شدن احساس تنهایی شما کمک کند.

یک چیز جدید یاد بگیرید

در هنگام ‌یادگیری چیز جدید ، اشتیاق و هیجانی ایجاد می‌ شود که حال شما را بهتر خواهد کرد. به‌ع نوان مثال اگر زبان جدید یاد بگیرید و یا مهارتی در زمینه ‌های گوناگون کسب کنید ذهن شما بیشتر به شما افتخار می کند. یادگیری ، توجه شما را از حس تنهایی منحرف خواهد کرد.

جمع بندی

شما هم مثل هر انسان دیگری در برهه‌ هایی از زندگی خود ممکن است احساس تنهایی کنید. نکته ی مهمی که در زندگی خود باید در نظر بگیرید این است که به این احساس توجه کنید و از کنار آن گذرا عبور نکنید. در این مقاله راهکارهایی عملی ارائه شدند تا بتوانید با کمک آن ‌ها از احساس تنهایی خود کاسته و در مسیر توسعه ی فردی موفق‌ تر باشید.