چگونه از حاشیه های زندگی دوری کنیم؟

حاشیه چیزیست که در زندگی، همه‌ی ما، آن را به گونه‌ای تجربه کرده‌ایم. شاید فکر کنید که افراد سلبریتی، و کسانی که بیشتر در دید عموم افراد جامعه قرار می‌گیرند، دچار حاشیه هستند. ولی این طور نیست. نوع حاشیه‌ی انسان‌های معمولی با انسان‌هایی که بیشتر در معرض توجه هستند بسیار متفاوت می‌باشد.

چگونه از حاشیه های زندگی دوری کنیم؟

حاشیه‌ها، چگونه می‌تواند بر زندگی شما تاثیراتی منفی بر جای بگذارد؟

در ابتدا باید عرض کنم که حاشیه سراغ ما نمی‌آید. بلکه ما به سراغ حاشیه می‌رویم. حاشیه باعث می‌شود که ما از مسیر زندگی‌مان دور شویم. و یک جورایی از بقیه عقب بیفتیم. باید در وهله‌ی اول کاری کنیم که از حاشیه‌ها دور شویم. ولی چگونه؟ باید این قدرت را داشته باشید که آن را به طور کلی، کنار بگذارید. در غیر این صورت، باعث می‌شوند که شما به بیراهه بروید.

Am I depressed or just sad? How to know when to seek treatment

نمونه‌ای از حاشیه‌هایی که برخی افراد در زندگی با آن مواجه می‌شوند:

  • عاشق شدن در عنفوان جوانی و ترک تحصیل
  • درگیر شدن با هر گونه مواد اعتیادزا در دوره‌ای از زندگی
  • اختلاف شدید پدر و مادر که ممکن است تمامی نداشته باشد
  • مشکلات عدم تمرکز که موجب می‌شود نتوانید خوب درس بخوانید
  • اختلاف با همسر و فرزندان
  • سبک زندگی نامعقول و متفاوت‌تر از دیگران
  • انجام دادن کاری غیر متعارف
  • تغییر پوشش و یا تبعیت کردن از سبک پوشش و آرایشی خاص
  • و دیگر موارد

خب. این موارد باعث می‌شود که شما در دوره‌ای از زندگی خود، از مسیر اصلی زندگی خود دور بمانید. ولی اگر حاشیه‌ها، به صورت ناخواسته وارد زندگی شما شدند، شما می‌توانید با انجام یک سری راه کارها خودتان را از حاشیه دور کنید.

با انجام راهکار‌های زیر، از حاشیه‌ها دوری کنید

گام اول) ابتدا برای خودتان هدفی را ترسیم و تجسم نمایید.

Aims - 1st Iran Congress On Industrial Applications of Advanced Materials and Manufacturing

یکی از راه‌های دور شدن از حاشیه‌های زندگی، ترسیم هدف است. یعنی من می‌خواهم یک کار مفیدی را انجام دهم که از حاشیه دور بمانم. و این کار با طرح ریزی هدف، امکان پذیر است. هدف جدیدی برای خود تعیین کنید. هر چند که این هدف کوچک باشد. به عنوان مثال: فرزندی که در خانواده‌اش، به علت مشاجره‌های پدر و مادر، نمی‌تواند درس بخواند. خب در این حالت او باید یک هدف محکمی را برای خودش ترسیم کند. مثلا: قبولی در رشته‌ای خوب در یک دانشگاه معتبر، یا انجام پیاده روی روزانه برای کاهش اضطراب و استرس.

توجه کنید که هدفی که برای خودتان ترسیم می‌نمایید، لزوما نباید هدف خیلی بزرگ یا خیلی کوچکی باشد. فقط شما چیزی را می‌خواهید که قرار است به مسیر اصلی زندگی خود بازگردید. حتما یک کاغذ بردارید و اهدافی را که می‌توانید آن‌ها را عملی کنید، برای خود بنویسید. در ضمن یادتان باشد که ناامید نشوید.

گام دوم) تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس

Self Confidence Hypnotherapy Wolverhampton & Wombourne

برای شروع هر کاری باید اعتماد به نفس داشته باشید. حتما عزت نفس را در وجود خود تقویت کنید. با ترس هیچ کاری انجام نمی‌شود و ممکن است در نیمه‌ی مسیر تحقق هدف خود، از رسیدن به مسیر اصلی باز بمانید. چگونه؟ ” با خود بگویید من می‌توانم. این جمله را به طور مرتب با خود تکرار کنید. ”

گام سوم) کارهای نیمه تمام را به اتمام برسانید

اگر کار ناتمامی دارید، آن را به اتمام برسانید. بعد به سراغ هدف اصلی خود بروید. در این جا تقویت تمرکز برای کارهای ناتمام، بسیار مهم می‌باشد.

گام چهارم) به محیط بیرونی خود توجهی نکنید

معمولا افراد زیاد به حاشیه‌ها توجه می‌کنند. شمایی که می‌خواهید از حاشیه‌ای که وارد آن شده‌اید دور بمانید، نباید به واکنش‌ها و قضاوت‌های افراد پیرامون خود توجهی کنید. سعی کنید خود را به بیتفاوتی بزنید. اصلا نباید حرف مردم برایتان اهمیت داشته باشد. به قول معروف: ” یک گوش در. یک گوش دروازه.”

گام پنجم) تمرکز را در خود تقویت کنید

How to focus and improve your concentration | Times2 | The Times

قدرت تمرکز و متمرکز شدن بر روی هر موضوع یا کاری، عامل بسیار مهمی است. باید بتوانید ذهنتان را کنترل کنید. و اگر مشکلی در زندگی خود دارید، نباید بزارید آن مشکل ذهن شما را به طور کامل درگیر کند. به عبارتی: ذهنتان را پارتیشن‌بندی کنید. مثلا: زنی هستید که همسرتان به شما خیانت کرده است و فرزندتان بسیار کوچک است و وابسته به شماست. و شما برای رهایی از حاشیه، برای خود هدف ترسیم کرده‌اید. مثلامی خواهید: به دنبال شغلی بروید و بعد همسرتان را ترک کنید. نباید بگذارید فرزندتان کل انرژی‌تان را بگیرد. ذهنتان را طبقه‌بندی کنید. رسیدگی به نیاز‌های فرزند را دریک قسمت قرار دهید. و متمرکز شدن بر روی هدف خود را در قسمتی دیگر. و همچنین تحمل کردن همسرتان در کنار خود را در قسمتی دیگر. حالا با اعتماد به نفس هر چه بیشتر بر روی هدفتان متمرکز شوید.

گام ششم) به هیچ وجه، به گذشته فکر نکنید

Want to Be More Confident? Focus on This One Thing | Inc.com

این کار باعث می‌شود، ذهنتان منحرف شود و نتوانید درست فکر کنید. مثلا به طور مداوم با خود نگویید که: من چرا این کار غلط را انجام دادم. چرا عقلم در آن زمان به درستی کار نکرد. من چرا درگیر حاشیه شدم. این افکار بسیار سمی است. وجود هر گونه سمی را از ذهن خود پاک کنید.

گام هفتم) برای دور شدن از حاشیه، زمینه‌های رسیدن به هدف را تعریف کنید

How to motivate staff when money is tight | Start Up Donut

حالا کم کم می‌خواهیم برویم به سراغ هدف اصلی. هر هدفی پیش زمینه می‌خواهد. مثلا تاسیس یک کارگاه خیاطی: نیاز به چرخ خیاطی دارد. یا مثلا پزشک شدن، نیاز به کتاب‌ها و منابع مطالعاتی و محیطی ساکت و ارام دارد. باید برای رسیدن به هدف پیش زمینه، تعیین کنید. به دنبال هدفی بروید که تهیه‌ی پیش زمینه‌اش، در توان شما باشد.

گام هشتم) حالا باید تمام تمرکزتان را بر روی رسیدن به هدف، قرار دهید

Starting an equipment rental business? Here is our advice!

حالا مرحله‌ی اجراست. تمام هم و غم خود را بر روی هدفتان معطوف کنید. و مدام با خود تکرار کنید که: “من می‌خواهم از حاشیه دوری کنم و از تمام حاشیه‌ها به دور باشم. و دوست ندارم عامل ناخواسته‌ای، زندگی من را متلاشی کند.”

آدام مرادی، مشاور فردی و موفقیت در خدمت شماست. اگر فکر می کنید که حاشیه های زندگیتان امان شما را بریده است و مسیر زندگیتان دگرگون شده است و هیچکاری و هیچ چیزی به درستی و شکل اصلی اش، پیش نمی رود، با من همراه باشید. من می توانم به سوالات شما عزیزان پاسخ بدهم.