تاثیر عادات در زندگی ما چقدر است؟

با سایت آدام مرادی همراه باشید.

عادات مبنای بسیاری از تحرکات غریزی و ناخودآگاه فرد در روز است. اینها در طول سال ها رشد کرده و ریشه دواندند و اکنون هم برای تغییر بسیار دیر شده و هم شاید برای حفظ بخشی از آنها باید دقت بیشتری کرد. همچون کوه هایی که استوار روی خاک نرم و سفت پابرجا هستند و هیچ بادی آنها را تکان نمی دهد. عادات همان واکنش های آنی و بدون کنترل خود هستند و اغلب تکرار در آنها نهفته است. واکنش هایی که عمدتا صحیح بوده و بدون خطا انجام می شوند اما در نفس آن بدون خطا نیستند. یعنی احتمالا به دلایلی در ضمیر شخص نهادینه شده اند و در صورت رخداد کاملا بدون اشتباه و خطا هستند اما اینکه حتما کار درستی باشند، این گونه نیست. باید عادات خوب را شناسایی کرد. لزوما نمیتوان آنها را در رده بندی های خوب و بد دسته بندی کرد اما برخی از آنها که اتفاقا دسته ی کوچکی نیست، سبب ذخیره بیشتر قدرت و انعطاف در جسم شما میشود که همزمان موجب ارتقای ذهن خلاق شما خواهد شد. عادات این چنینی را خوب بنامیم و برای رشد آنها تلاش کنیم. این عادات خوب، نقاط بارز خلق و خوی افراد موفق هستند. میتوان این گونه تفسیر کرد که افراد برجسته و موفق، در تکرار رفتارهای خوب به درجه ی عادت رسیده اند. این بسیار مهم و حیاتی است و در تمام ابعاد زندگی قابل تعمیم است. البته که سخت ولی تاثیرات آن را به مرور مشاهده خواهید کرد.

تاثیر عادات در زندگی ما

میزان موفقیت و رشد افراد در زندگی خصوصی و حرفه ای خود همان قدر که وابسته به توسعه و ایجاد عادت های خوب و منظم است، به همان انداز بسته به دوری از عادات ناپسند است. کوچکترین اشتباه در ایجاد عادات خوب و البته دوری از دسته ی بدها، سبب زاویه گرفتن شما از اهدافتان خواهد شد. از موضوعاتی که در این مورد بسیار باید مورد توجه قرار گیرد این است که معمولا تاثیر آنها چه در جنبه ی مثبت و چه در جنبه ی منفی، بلندمدت است. یعنی هم دیر به بار می نشیند و هم دیر از بین می رود. دیر به بار نشستن آن سبب قطع امید بسیاری از افراد در تداوم اجرا می شود و از تبدیل آنها به عادت جلوگیری می کند و دیر از بین رفتن آنها نیز تاثیر بلندمدت در بعد منفی گذاشته و همه ی جوانب آن را تحت تاثیر قرار می دهد. تاثیر عادات در زندگی ما، نیز به طبع خوبی و بدی آن، مثبت و منفی می شود.

این مقاله بطور اختصاصی برای سایت آدام مرادی به آدرس adammoradi.com ترجمه و تولید شده است.

برای اینکه بهتر در مورد اثرات آنها بحث کنیم باید به مفهوم “هدف” دقت کنیم. هدف جایی است که ملاک خوب و بد بودن را برای ما تعیین می کند. ترازویی دقیق که میتوان با آن عادات را سنجید. هریک از عادات خود را از دید اهدافتان مورد بررسی قرار دهید. هرکدام که همسو با آن باشد، برای شما خروجی مثبت به بار می آورد و هرکدام که خلاف جهت، عکس این قضیه صادق خواهد بود.

این موضوع شاید کمی از لحاظ اخلاقی متناقض به نظر برسد. قطعا این گونه نیست. هدف در زندگی یک شخص موفق قطعا یک هدف اخلاقی است و هدف اخلاقی عادات مناسب را طلب می کند. به این عادات و غرایض خوب خود برای موفقیت عناصری مانند انگیزه و قدرت اجرا اضافه کنید و نتیجه را مشاهده کنید. برای یک جنگجو، غرایض و مهارت دو عامل تعیین کننده در شکست غول های بزرگ است. این غول بزرگترین هدف شماست.

پیشنهاد روش جایگزینی عادت خوب با بد از دیدگاه آدام مرادی

با تعیین و ترسیم اهداف و قله های زندگی خود، مسیر روشنی از مقصد برایتان ایجاد کرده اید. حال باید راه رفت. چه آذوقه ای برای خود برداشته اید؟ عادات خوب توشه ی راه شما هستند و بدها موانع و سنگ هایی که مسیر شما را ناهموار خواهند کرد. روزانه بارها با این موانع مقابله می کنیم و با توشه ای که داریم قدرت مبارزه را پیدا می کنیم. باید این موانع را به ابزارهای موفقیت بدل کنیم. باید عادات بد را با عادات خوب جایگزین کنیم. تاثیر عادات در زندگی ما، آنجا برجسته تر می شود که این قابلیت را در خود تقویت کنیم. برای اجرای این قابلیت چند نکته ی بسیار مهم را بخاطر بسپارید:

علت و معلول

عادت بد شما چیست؟ چه چیز شما را به سمت آن سوق می دهد؟ این سوالات را در مورد خود تکرار کنید و پاسخ ها را بنویسید. جالب خواهد بود.

همه ما انسان ها عادات منفی داریم اما با برنامه ای درست میتوان این عادات را ترک نمود.

آدام مرادی ، سخنران انگیزشی و شخص موفقی در عرصه بیزینس و تریدینگ میباشد که چالشی با عنوان #ترک_میکنم راه اندازی کرده است که میتواند در زمینه ترک عادات منفی به شما کمک کند.

مطالعه مقاله چالش #ترک-میکنم از آدام مرادی

حذف علت

آنچه را که شما را به سمت تکرار عادات بد سوق می دهد را حذف کنید. در واقع شما باید انچه را که سبب تحریک شما برای انجام آن می شود را از میان بردارید. این موضوع سخت ترین مرحله در اجرای این پروسه است و در صورت موفق شدن، به شما تبریک می گوییم. مسیر درستی را انتخاب کرده اید.

جایگزینی

اگر در حذف عوامل سختی بسیار می کشید و برای شما زیاد قابل تحمل نیست، باید با موارد مشابه و خوب آنها را جایگزین کنید. سیگار و پسته یادتان هست؟ الان باید جیبتان را پر از پسته کنید. همه ی سیگارها را دور بریزید.

تحمل

زیاد به خودتان سخت نگیرید. زندگی ارزش این همه سختی را ندارد. از یک جنبه دیگر هم باید نگاه کنید. باید آرام و بدون سختی زیاد عمل کنید. شما باید گام های حدف عوامل بد را آهسته بردارید.

مواجهه

مشکلات را باید از دورن نابود کرد. نمیتوان کنار گود نشست و فرمان داد. با آنها مواجه شوید و برای خودتان اجرا کنید. همیشه نمیتوان حرف زد. باید آستین بالا بزنید و وارد گود شوید.

تاثیر عادات در زندگی ما به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیست. عادت تنها کافی نیست. برای موفقیت باید مسئولیت پذیر باشید. زیر بار کارهایی که انجام می دهید نفس بکشید و آن را قبول کنید. از خانواده و دوستان خود کمک بگیرید و از رقابت نهراسید. سخت کوش باشید و موفقیت های خود را در کنار تمام عوامل خوبی که برای ساختن آنها تلاش کرده اید جشن بگیرید و به یاد داشته باشید که تغییر سخت ترین کار دنیاست.

ممنون که با سایت آدام مرادی همراه بودید.

پیج اینستاگرام ما را نیز دنبال کنید.