عقاید محدود کننده خود را از بین ببرید

سلام عرض میکنم خدمت دوستان عزیز و همراهان گرامی یکی از مشکلات بزرگ فردی ما در زندگی عقاید و افکار بازدارنده ی ما هستند نسبت به تصمیمات و کار هایی که قرار است در زندگی انجام بدهیم. ما باید بدانیم که حتی موفق ترین انسان ها بر روی کره ی زمین با این مشکل دست و پنجه نرم کرده اند و در این مبارزه سربلند بیرون آمده اند پس در این مقاله راه های از بین بردن این افکار و عقاید ویرانگر را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد بنابر این تا انتها ی این مقاله با ما همراه باشید.

عقاید ما شالوده ی زندگی مان می باشند. هر عمل و تصمیم مان براساس اعتقادات ما انجام می گیرد. اگر بر این اعتقاد باشیم که هیچ گاه برنامه نویس خوبی نمی شویم، از آن دوری خواهیم کرد. اگر اعتقاد داشته باشیم که داشتن کسب و کاری انفرادی به درد ما نمی خورد، هیچ وقت ابعاد جدیدی را در زندگی تجربه نخواهیم کرد. در بسیاری از موارد، این عقاید خود محدود کننده ی ما هستند که جلوی ما را از دنبال کردن رویاهایمان می گیرند. این افکار شک و هراس را در دل ما به وجود می آورند. به دلیل همین عقاید خود محدود کننده، قبل از آن که کاری جدید را در زندگی دنبال کنیم، بهانه تراشی خواهیم کرد. در زیر به شما نشان می دهیم که چگونه می توانید از شر زنجیر عقاید خود محدود گر خودتان خلاص شوید.

ما در روز های کودکی مان، همانند عادات، اعتقادات بسیاری را در خود شکل می دهیم. عقاید مانند مجموعه ای از الگوهایی هستند که در ذهن ناخودآگاه ما به وجود می آیند. این الگوها سر منشا درونی یا بیرونی دارند. ما هر چه که مرتب برایمان تکرار کنند باور خواهیم کرد. اگر توجه کنیم بیشتر عقاید ما خود محدود کننده هستند. و نشان می دهند که قادر به انجام هیچ کاری نیستیم. وقتی کودک بودیم اکثر عقایدمان را از والدین و بزرگترهایمان می گرفتیم. حال وقتی بزرگ شده ایم، بسیاری از این عقاید را از دوستان و اطرافیان مان می گیریم. وقتی اینقدر شکست در اطراف خود می بینیم، یک نظام اعتقادی در ذهن خود به وجود می آید که به ما می گوید موفق شدن بسیار دور از انتظار و دشوار است. برخی از این عقاید از افراد منفی اطرافمان به وجود می آیند. برخی از عقاید را نیز از تجربیات یا حتی از خانواده ی خودمان دریافت می کنیم.

روش کار

خودتان را تجزیه و تحلیل کنید. به چند سوال ساده پاسخ دهید.

آیا در حال حاضر کاری که دوست دارید را انجام می دهید؟ آیا از دنبال کردن رویاهای خود می ترسید؟ آیا از ریسک کردن هراس دارید؟ آیا همیشه به پتانسیلهای خود شک می کنید؟ اگر پاسختان مثبت است، ذهنتان از عقاید خودمحدودگر پر شده است.

اگر چیزی را در هر دو دست خود داشته باشید چگونه میتوانید هدیه جدیدی از زندگی را دریافت کنید؟ به طور مشابه، تا زمانی که عقاید کهنه را از ذهنتان پاک نکرده اید، نمیتواند عقاید جدیدی به آن اضافه کنید. یک به یک آنها را انتخاب و دور بریزید.

کاری را که از آن می ترسید انجام دهید و مرگ ترس قطعی است. رالف والدو امرسون

هر روز یکی از کارهایی که از انجامش می ترسید را انجام دهید. اگر ترستان بسیار بزرگ است، هر روز یک گام بردارید. هر یک از افکار منفی خود را با افکار مثبت جایگزین کنید.اگر واقعا میخواهید کاری انجام دهید، پس انجام دهید. دنبال آن نباشید که دنیا در این مورد چه خواهد گفت. دنیا همیشه چیزی برای گفتن دارد. ممکن است ده دلیل برای آنکه کارتان نتیجه ای ندهد وجود داشته باشد. اما به هر حال آیا میتوانید یک دلیل برای نتیجه دادن آن پیدا کنید ؟ پس ادامه دهید. شانس در خدمت افراد شجاع است.

به خودتان باور داشته باشید، چالش های خود را بپذیرید، درون خود را کندوکاو کنید تا بر ترسهای خود چیره شوید. هیچ گاه اجازه ندهید کسی شما را پایین بکشد. به حرکت ادامه دهید. چانتال ساترلند

استقلال داشته باشید

اکثر ما بر این اعتقادیم که نمیتوانیم به طور مستقل تصمیم بگیریم. آیا بیش از حد به دیگران وابسته اید؟

وقتی کودک بودیم، نمیتوانستیم تصمیم بگیریم. در نتیجه والدین مان کمک مان می کردند. آنها ما را به خرید می بردند. تصمیم می گرفتند که کدام مدرسه امکانات تحصیلی بهتری برای ما فراهم می کند. آنها تصمیم می گرفتند که کدام غذا برای سلامت ما بهتر است. حال که بزرگ شده اید تصمیمات خود را مستقلانه بگیرید. آیا هنوز به دوستان خود برای تصمیم گرفتن در مورد مکان سپری کردن تعطیلات وابسته اید؟ آیا چند بار از دوستان خود می پرسید کدام گوشی همراه بهتر است؟ آیا برای تصمیم گرفتن درباره شغلتان، از دوستان خود تقلید می کنید؟ پیشنهاد گرفتن از دیگران ایرادی ندارد، اما برای گرفتن تصمیم نهایی ازنیروی درونی خود تبعیت کنید. هر کاری که قلبتان می گوید را انجام دهید.

ممکن است اشتباهاتی وجود داشته باشد اما ایرادی ندارد. از آنها یاد بگیرید و ادامه دهید. این زندگی شماست. هر طور دوست دارید زندگی کنید.

بر روی احتمالات تمرکز کنید

دنیا پر از احتمالات است. تنها به این دلیل که دیگران موفق نشده اند به این معنا نیست که شما نیز موفق نمی شوید. شما پتانسیلهای متفاوتی از دیگران دارید. به شیوه خود عمل کنید. میخواهید کسب و کار خودتان را راه بیاندازید اما از ده سال گذشته شغل خود را رها نکرده اید. چند بار به خود قول داده اید که بعد از چند سال روی آن کار میکنید. اما مرتب قول خود را می شکنید. چرا خودتان را به یک کار معمولی محدود می کنید وقتی میتوانید کارهای بیشتری انجام دهید؟ این الگو را بشکنید. به پتانسیلهای خود شک نداشته باشید. کارهای بزرگی که در گذشته انجام داده اید را به خودتان یادآوری کنید. باز هم میتوانید این کار را تکرار کنید. تصمیم بگیرید چه کاری میخواهید انجام دهید. اگر کاری جواب نمی دهد از طریق دیگری آن را امتحان کنید. به خودتان باور داشته باشید. شما قدرت درونی دارید.

اگر به خودتان باور داشته باشید ، فداکاری کنید، غرور داشته باشید و هرگز تسلیم نشوید، پیروز خواهید شد. پیروز شدن هزینه بالایی دارد اما نتایج آن نیز ارزشمندند. پل بریانت

در ادامه برای مقابله با این عثاید شما را با متد جهش فکری آشنا می کنیم:

جهش فکری یک تکنیک حل مساله خوب است. جهش فکری شیوه ای است که توسط رهبران و مدیران به هنگام حل مشکلات پیچیده به کار گرفته می شود. جهش فکری برای نشان دادن گامهای بعدی در شرایط دشوار مفید است. جهش فکری یک تکنیک خلاقیت فردی یا گروهی است که در طی آن، با جمع‌آوری فهرستی از ایده‌ ها که خود به ‌خود توسط اعضا تولید می‌شود، برای رسیدن به جمع ‌بندی در مورد یک مسئله تلاش هایی صورت می گیرد. جهش فکری در تصمیم گیری های روزمره زندگی بسیار کمک کننده است. گامها و تعاریف زیادی در اینترنت در مورد طوفان فکری وجود دارد. در ابتدا ببینیم چه زمانی میتوانیم از مزایای جهش فکری بهره مند شویم.

مواردی که جهش فکری به کارمان می آید

وقتی روی مساله ای گیر کرده اید و نمیتوانید راه حلی برای آن پیدا کنید

وقتی چند راه مختلف به یک مقصد می رسند، طوفان فکری به ما در یافتن بهترین راه کمک می کند.

وقتی اولویت ها مشخص نیست و نمی دانید که کدام گام را اول از همه بردارید.

وقتی لازم است ارتباط بین جنبه های مختلف یک مساله را پیدا کنید

وقتی لازم است رویکرد یا ایده ای خلاق پیدا کنید

وقتی میخواهید تضاد مابین افکار / فعالیتها را در مورد مساله ای نشان دهید.

وقتی نمیتوانید تصمیم نهایی بگیرید.

گام های جهش فکری

جلسه ای برای جهش فکری برگزار کنید.

فعالیتهایی که در طول جلسه می خواهید پوشش دهید را برنامه ریزی کنید. می توانید به تنهایی یا گروهی جهش فکری به راه بیاندازید. بهتر است حداکثر ۴ تا ۶ نفر در جمع خود داشته باشید. برنامه ریزی کنید که چه کسانی میخواهند شرکت کنند و از قبل به آنها اطلاع دهید. بدین ترتیب همه از قبل تحقیق می کنند. مکان آرامی را انتخاب کنید. قلم و کاغذی کنار خود بگذارید . مدت زمان مشخصی مانند نیم یا یک ساعت را تعیین کنید. از ایمیل و موبایل دوری کنید. مطمئن شوید هیچ عاملی حواس شما را در طول جلسه پرت نمی کند.

نمودار یا ساختار تهیه کنید. مساله و گزینه های موجود را بنویسید. این کار بیشترین اهمیت را دارد. نمودار فعالیت یا نمودار نزدیکی روابط را ترسیم کنید. نمودارهای نزدیکی روابط یکی از روشهای خوب برای مرتب سازی اطلاعات است. آنها به مرتب سازی ایده های مشترک در یک موضوع کمک می کنند.

روی مساله بحث کنید اما تمرکز خود را روی راه حل بگذارید. حال درباره مساله و گزینه های موجود تبادل نظر کنید. روی مجموعه واحدی از ایده ها متمرکز شوید که از همه مهمترند. نظر همه را جویا شوید. اجازه دهید هر یک جهش فکری خود را برپا کند. لیستی از فواید و مضرات هر انتخاب را تهیه کنید. این کار در تصمیم گیری مناسب به شما کمک می کند

استراحت کنید و ذهنتان را باز بگذارید. یک استراحت کوتاه پنج دقیقه ای ذهن را سرحال می کند و اجازه میدهد از مساله فاصله بگیریم و راه حلی کارامد پیدا کنیم. آرام باشید و لیوانی آب بنوشید.

روی الویت ها متمرکز شوید. بین وظایف مختلف ارتباط ایجاد کنید. وظایف مستقل و وابسته را دسته بندی کنید. وظایف مستقل را در کنار دیگری قرار دهید و وظایف وابسته را در نموداری مرتب قرار دهید.

راه حل را نهایی کنید. شما باید بتوانید بر اساس الویت های موجود و فواید و مضرات راه حلهای مختلف تصمیم گیری کنید. ایده های جدید نیزی میتوانید در جلسه جهش فکری پیدا کنید. ایده های خلاق را انتخاب کنید. به قول سالوادور دالی:« از کمال نهراسید زیرا هیچ وقت به آن نمیرسید. » راه حل بهینه را نهایی کنید.

گامهای عملی: گامهای عملی بعدی را یادداشت کنید. اختصاص دادن یک جدول زمانی منجر به عملکرد سریعتر می شود. اگر نمی توانید نتیجه گیری کنید، اکنون چشم اندازی واضح و منطقی دارید. در نتیجه، بیشتر تحقیق کنید و جلسه دیگری برای طوفان فکری برگزار کنید.

به یاد داشته باشید که . . .

یک تصمیم واقعی با این مقیاس اندازه گیری می شود که شما اقدام جدیدی انجام داده باشید. اگر اقدامی صورت نگیرد ، در واقع تصمیمی گرفته نشده است. آنتونی رابینز

هر زمان که مشکل پیچیده ای بوجود بیاید، خیلی به آن فکر می کنیم. اما فکر کردن به تنهایی کمکی نمی کند. داشتن افکار منظم اهمیت دارد. نوشتن و دسته بندی کردن راه حلها کلید طوفان فکری است. طوفان فکری به ذهن کمک می کند تا به جای مساله روی راه حل ها تمرکز کند. ذهن ما بدین ترتیب سریعتر عمل می کند و منجر به گرفتن تصمیمی خلاق و سازنده می شود.

خوب دوستان عزیز این ها روش های بسیار موثر برای خلاصی از شر افکار منفی و محدود کننده ی زندگی شما بود امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد در صورت تمایل این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.