ویژگی های شخصیت غالب در روانشناسی

زمان خیلی طولانی نیست که تصور این که شخصیت افراد ثابت است به چالش کشیده شده، باید بگویم بر عکس آن چیزی که ممکن است به نظر برسد، می‌ توانید شخصیت خود را پرورش داده و تبدیل به انسانی با شخصیت غالب بشوید. اگر می‌ پرسید: چگونه شخصیتی غالبی داشته باشیم؟ یا می ‌خواهید بدانید شخصیت‌ هایی که همیشه بدون تلاش اضافه، نظر دیگران را به خود جلب می‌ کنند چه ویژگی هایی دارند این مقاله برای شما نوشته شده است. در این مقاله شخصیت قوی خود را بدست خواهید آورد و با تمرین نکات گفته شده آن را بیش از پیش رشد خواهید داد.

حدودا تا همین سال های اخیر تصور می ‌شد شخصیت افراد تغییر نمی ‌کند. در سال ۱۸۹۰ شخصی به نام ویلیام جیمز روانشناس معروف دانشگاه هاروارد در کتاب تاثیر گذار خود گفت شخصیت فرد با رسیدن به اوایل بزرگسالی در قالبی از گچ مستحکم می ‌شود. این نظر به مدت بیش از یک قرن شایع بود. اما بعد از گذر زمان زمان نظریه ی منعطف بودن شخصیت اعتبار خود را پیدا کرد و امروزه ما انسان‌ ها از کنترل و اثر گذاری خود بر ویژگی ‌ها و صفاتی که قصد تغییر یا پرورش آن را داریم آگاه هستیم.

اساسا شخصیت یعنی چه؟

شخصیت یک انسان در حقیقت الگوی همیشگی تفکر، احساس و کنش های آن فرد است که از او انسانی منحصر به فرد می ‌سازد. وقتی بیان می ‌کنیم که کسی شخصیت خوبی دارد منظور ما این است که او دوست‌ داشتنی و جالب است و بودن در کنار او تجربه‌ ی دلنشینی می باشد. همه می‌ خواهند که برای دیگران جذاب باشند. برای رسیدن به این خواسته داشتن یک شخصیت خوب، حتی از ظاهری جذاب هم حیاتی ‌تر است. در حقیقت ٪90 از موفقیت و شادی افراد در نتیجه ‌ی کیفیت رابطه‌ ی آنها با دیگران شکل می ‌گیرد. در نهایت این شخصیت شماست که تعیین می ‌کند سایرین به شما جذب شوند یا از شما فاصله بگیرند. در حالی که تنها تا اندازه ‌ای قدرت داریم ظاهرمان را تغییر دهیم، این توانایی را داریم که شخصیت خود را تا هر اندازه که می‌ خواهیم ارتقا دهیم. ما می‌ توانیم صفات و ویژگی‌ های یک شخصیت قوی را که مناسب و مطلوب می ‌دانیم در خود تقویت کنیم.

چگونه می توانیم یک شخصیت غالب داشته باشیم؟

باید یک شنونده ی خوب باشیم

خانوم ژاکلین کندی یکی از زیبا ‌ترین زنان دنیا به حساب می ‌آمد؛ زیرا قابلیت اینکه شنونده ‌ای استثنایی باشد را در خود رشد داده بود. روش نگاه این زن به چشم‌ های دیگران، توجه او به تک‌ تک کلمات فردی که در حال صحبت کردن است و انتقال این احساس به آن ها که مهم هستند زبانزد بود. هیچ چیز خوشایند تر از این نیست که کسی مشتاقانه به حرف ‌های شما گوش بدهد؛ زیرا این احساس را به شما می ‌دهد که تنها آدم مهم روی زمین هستید.

بیشتر مطالعه کنید

هرچقدر بیشتر مطالعه کنید و به زمینه‌ های بیشتری برای یادگیری و صرف وقت علاقه نشان بدهید، شخصیت قدرتمند تری پیدا خواهید کرد. وقتی انسان ‌های جدیدی را ملاقات می ‌کنید حرفی برای گفتن خواهید داشت و خواهید توانست با دیگران در این موارد وارد بحث و گفتگو شوید. در این شرایط ممکن است در مواجهه با نادانسته ‌های دیگران عصبانی شوید، اما به یاد داشته باشید که اگر به نحوی مناسب اطلاعات خود را با آنها در میان بگذارید اشتیاق آگاهی را در آنها روشن خواهید کرد.

سعی کنید خوش صحبت باشید

این گزینه به اندازه ی مطالعه و دانسته‌ های شما مربوط می باشد. زمانی که اندوخته ‌ی بیشتری برای شریک شدن با جمع کسب می کنید نوبت به آموختن نحوه‌ ی به اشتراک ‌گذاشتن آن با دیگران می ‌رسد. هیچکس نمی‌ تواند درباره‌ ی تمام موضوعات بداند، بنابراین شریک شدن دانسته ‌هایتان با دیگران به روابط شما تازگی می‌ بخشد.

نظر بدهید

هیچ چیز خسته ‌کننده ‌تر از همنشینی با کسی که در هیچ زمینه ‌ای نظر نمی ‌دهد نیست. اگر قادر به شرح نظری که دارید نباشید مکالمه به جایی نخواهد رسید. اگر نظری نا معمول یا متفاوت از دیگران دارید در مطرح کردنش درنگ نکنید، چرا که جذابیت شما بیشتر خواهد شد؛ البته به شرط آنکه از دسته‌ ی آدمهای‌ همه‌ چیزدان به نظر نرسید. چشم‌ انداز متفاوت شما به موضوع، باعث گسترش روشن‌ بینی جمع می‌شود.

با انسان های بیشتری ملاقات کنید

تلاش کنید با آدم ‌های جدیدی ملاقات کنید به خصوص کسانی که با شما تفاوت دارند. این کار نه تنها باعث آشنایی شما با فرهنگ‌ها و راه ‌های متفاوت انجام کارها می ‌شود بلکه افق‌های شخصیتی شما را نیز گسترش می ‌دهد.

خودتان باشید و فیلم بازی نکنید

دومین مورد خسته‌ کننده بعد از نداشتن هیچ نظری در گفتگو، این است که سعی کنید کسی که نیستید به نظر برسید. ادای کسی که نیستید را درآوردن به دلیل اینکه در جمع جایی پیدا کنید یا موردپسند واقع شوید معمولا نتیجه ‌ی عکس می ‌دهد. به این علت که ما منحصر به فرد هستیم، نشان دادن همان شخصیت خاص‌ مان است که ما را جذاب می‌ کند. تلاش برای تقلید از دیگری نه تنها کاملا محکوم به شکست است بلکه نشانه‌ ای از فقدان اصالت است.

توجه طلب نباشید

داشتن یک شخصیت غالب به معنای آن است که شما شادی و امنیت را از درون خودتان دریافت می ‌کنید و برای تائید گرفتن از دیگران نیاز به جلب توجه ندارید. شخصیت ‌های قوی زمان خود را صرف توجه ‌طلبی یا شکایت از دنیا، غیبت از دیگران یا رفتارهای نمایشی نمی ‌کنند، به جای آن اجازه می ‌دهند که اعمال و رفتارشان درباره‌ ی آنها سخن بگوید. مهم است بدانید که توجهات زودگذر ماندگار نیستند؛ آنچه به یاد ها می ‌ماند شخصیت قوی شما است.

برای خودتان فرصت بیافرینید

در هنگامی که برخی در گوشه ‌ای در انتظار ترفیع، پیدا کردن کار، مسافرت و سایر فرصت‌ها نشسته ‌اند، شخصیت‌ های قوی تلاش می ‌کنند تا فرصتی خلق کنند و به سمت هدفی حرکت کنند. شخصیت‌ های قوی یادگیری، رشد و تحول را بخشی از روند همیشگی زندگی خود در نظر می‌گیرند. برای داشتن شخصیت قوی باید به جای ترسیدن از تغییر آن را با آغوش باز بپذیرید و از رخوت دوری کنید. شما هم ممکن است مانند هر کس دیگری ترس‌هایی داشته باشید، اما نباید بگذارید این ترس‌ها شما را کنترل کنند. در عوض اجازه بدهید اشتیاق شما به شادمانی و موفقیت بزرگ ‌تر از ترس ‌هایتان باشد.

آرامش مهم ترین مورد است

نکته ی مثبتی در واکنش‌ های اغراق ‌آمیز و جوش آوردن وجود ندارد. آرامش باعث پیشرفت شما خواهد شد، زیرا در چنین حالتی از وقار و صلح است که می ‌توانید تمرکز و تفکر کنید و در نهایت تصمیمی که به بهترین شکل منافع شما را تامین می کند بگیرید. آرامش، بدون شک یکی از صفات بارز افرادی با شخصیت قوی است. وقتی خودتان، افکار و احساسات ‌تان را به شیوه‌ ای آرام و صمیمی ابراز کنید، به طور حتم شخصیت شما برای اطرافیان خوشایند به نظر خواهد رسید.

مسئولیت پذیر باشید

پیچ انسانی دلش نمی ‌خواهد اطرف آدم ‌هایی که دائما از زندگی گلایه می ‌کنند و نیاز به توجه دارند باشد. همه ‌ی ما مشکلات خودمان را داریم که لازم است به آنها رسیدگی کنیم، اما نمایش ناراحتی و اعتقاد به جبر روزگار تا به حال نتوانسته گره ‌ای از مشکل کسی باز کند. همه ‌ی ما مسئول زندگی‌ مان هستیم، بنابراین لازم است از اینکه هر کسی جز خودمان را بابت شکست‌ هایمان مقصر بدانیم دست برداریم. یک شخصیت قوی مسئولیت اعمال خود را می ‌پذیرد و بهترین تلاشش را برای تغییر سرنوشت انجام می ‌دهد. شادی شما هم یک وضعیت ذهنی است که خودتان مسئول خلق پایه ‌ای آن هستید. به علاوه اینکه قانون جذب را به خاطر داشته باشید:

هنگامی که روی چیزی تمرکز می ‌کنید آن را جذب می ‌کنید به عبارت ساده ‌تر اگر روی مشکلات و سختی‌های زندگی تمرکز کنید فرصتی برای پیدا کردن شادی نخواهید داشت.

شجاعت داشته باشید

ترس، احساسی کاملا طبیعی به حساب می آید. انسان‌ ها از لحاظ ژنتیکی مستعد احساس ترس در موقعیت‌ های استرس ‌آور هستند. همه‌ ی آدم‌ هایی که روی کره ‌ی زمین زندگی می‌ کنند ترس را حداقل برای یک بار هم که شده در زندگی خودشان تجربه کرده ‌اند. گرچه در حالی که برخی این ترس را نشان می ‌دهند، برخی دیگر ترس خود را با مهارت پنهان می ‌کنند و اجازه می ‌دهند شجاعت بر وجودشان حکومت کند. اگر شخصیت قوی می‌ خواهید دقیقا باید همین کار را انجام دهید. با موانع و چالش‌ های زندگی خود روبرو شوید و بر آنها غلبه کنید، عقب‌ نشینی نکنید، وحشت‌ زده نشوید و همیشه به خودتان اعتماد داشته باشید.

پذیرش احساسات

پذیرا بودن احساسات در شخصیت سالم از منظر روانشناسی شخصیت به معنای پذیرش احساسات درونی فرد و ارزیابی احساسات به عنوان بخش مهمی از زندگی است. آن‌هایی که پذیرش بالایی را برای احساسات عمیق ‌تر تجربه می‌کنند، احساس خوشبختی و رضایت بیشتری را نسبت به دیگران تجربه می‌ کنند.

صریح بودن

افرادی که در گفتار خود صراحت دارند، افرادی صادق و ساده می ‌باشند. افرادی که از صراحت کمی برخوردار هستند تمایل بیشتری به اداره کردن دیگران از طریق چاپلوسی، یا فریبکاری دارند و زیرکی خاصی را از خود نشان می‌ دهند. آن ‌ها این تاکتیک ‌ها را مهارت‌های اجتماعی لازم برای خود می ‌دانند و ممکن است افراد ساده ‌تر را ساده لوح قلمداد کنند.در صورتی که این اشتباه است شما برای قوی بودن باید صراحت داشته باشید و فقط در صورت داشتن صداقت است که دیگران می توانند روی شما حساب باز کنند پس فراموش نکنید که صریح بودن لازمه ی داشتن یک شخصیت غالب و قدرتمند است.

در صورت تمایل لطفا این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.