تکنیک های دوست یابی

راه و روش پیدا کردن دوست و برقرار کردن رابطه ی ما با دیگران تا مقدار بسیار زیادی روی زندگی‌ که تجربه خواهیم کرد تاثیر خواهد داشت. درآمد پولی، روابط ما و مسیر شغلی که ما در پیش گرفته ایم همگی در گرو نوع برقراری ارتباط ما با افراد دیگر در جامعه می باشد. گذشته از این که هدف‌، شغل یا خواسته ‌های شما چه چیزهایی می باشند، راهی برای فرار از این مسئله موجود نمی باشد: این رابطه ها ی شخصی می باشد که در حال حاضر دنیا را اداره می ‌کند. در این بین چگونه برخی از افراد توانایی این را دارند که در زمانی کوتاه تقریبا با هر کسی ارتباط برقرار کنند و در مقابل برخی دیگر خالی از هرگونه رابطه ای هستند؟ در این مقاله درباره‌ ی اینکه چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم بیشتر یاد می گیریم.

بدون در نظر گرفتن شهرت و مقام، مردم همچنان انسان هستند و روش های برقراری ارتباط با آن ها همیشه یکسان است. فرقی ندارد این نکته ‌ها را برای ارتباط با همسایه ‌ی دیوار‌ به‌ دیوار خودتان به کار ببرید یا یکی از آدم‌ های مشهور و یا دختر زیبایی که در میهمانی ملاقات کرده اید. این روش‌ ها روی همه ‌ی انسان ها نتیجه خواهد داد.

طبیعی رفتار کنید

برای این که بفهمیم چطور با دیگران ارتباط برقرار کنیم، در ابتدا باید گفت که طبیعی رفتار کنید. رابطه‌ فقط در صورتی عملی خواهد شد که شما واقعا به آن اهمیت بدهید. هر چیزی کمتر از این را دیگران متوجه می شوند. اگر به کسی که سعی دارید با او رابطه برقرار کنید علاقه‌ ی واقعی ندارید، الکی تلاش نکنید چون تصنعی بودن رفتار شما آشکار است.

همه ی مشکلات به شما مربوط نیست

وقتی در مکالمه ‌ای کسی مشغول حرف زدن است، تنها کاری که باید بکنید حرف زدن است. برخی فکر می‌ کنند که اگر وسط داستان دیگران بپرند و آن را به نوعی به زندگی خود ربط دهند به بهبود رابطه کمک کرده‌ اند. گرچه این رفتار اگر به تعداد دفعات خیلی کم استفاده بشود چنین تاثیری را خواهد داشت، اما هیچ چیز به اندازه‌ ی استفاده‌ ی مکرر آن اثر معکوس روی رابطه‌ ی شما نمی‌ گذارد.

شما نمی‌ توانید اعتماد دیگران را جلب کنید اگر آن ها هربار که می ‌خواهند حرف بزنند احساس کنند شما قرار است وسط حرف‌ هایشان بپرید. چنین کاری تمرکز گوینده را مختل می ‌کند و سرمایه‌ گذاری احساسی او را برای مکالمه باز پس می ‌گیرد، علاوه بر این فرد برای ادامه ‌ی صحبت با شما مردد می ‌شود.

مواظب حرفهای تائید کننده ی خود باشید

دوست صمیمی دارم که هر وقت از این جمله ‌ها استفاده می‌ کند دلم می ‌خواهد به او گوشزد کنم. وقتی با هم پای تلفن یا حضوری صحبت می‌ کنیم، با علم به اینکه میدانم هیچ نیت بدی ندارد، خیلی واضح متوجه می‌شوم که چه وقت دیگر به حرف‌ هایم گوش نمی ‌کند. او عادت دارد از عبارت ‌های تائیدی مانند «اوهوم»، «خب»، «چه عالی»، «اوه» و … استفاده کند. در حالیکه این عبارت‌ ها وقتی برای تظاهر به گوش دادن استفاده می ‌شوند بسیار واضح و حواس‌ پرتکن به نظر می ‌آیند.

البته همه ‌ی ما دائما و تا حد خیلی زیادی مشغول انجام چند کار همزمان هستیم. به همین دلیل شرطی شده‌ ایم که گاهی به جای گوش دادن به حرف‌ های طرف مقابل این عبارت‌ ها را به کار ببریم. اما اگر تا این لحظه کسی به شما این مسئله را گوشزد نکرده باشد که تا چه اندازه این رفتار برای گوینده توهین ‌آمیز و مشخص به نظر می ‌آید، ممکن است هیچ وقت متوجه آن نشده باشید. به عنوان یک قانون کلی همیشه به دیگران به شیوه‌ ای گوش بدهید که دوست دارید به شما گوش کنند.

تصور نکنید که همه چیز را می دانید

وقتی با دیگران صحبت می کنیم دلمان می ‌خواهد نشان بدهیم که اطلاعات بالایی داریم و تحصیل‌ کرده هستیم. برای برخی پذیرفتن این واقعیت که بار اول است بعضی اطلاعات را می ‌شنوند دشوار است. مدیران زیادی هستند که راهنمایی گرفتن از دیگران برایشان گران تمام می‌ شود، زیرا گمان می‌ کنند باید همه‌ چیز را بدانند و آن کسی باشند که به دیگران راهنمایی می‌ دهد. از آن طرف هم کارکنان دوست دارند که خود را اثبات کنند، بنابراین سعی در پوشاندن نقاط ضعف خود دارند. اما همه ‌ی ما در مکالمه‌ هایی قرار گرفته ‌ایم که خودمان می ‌دانیم تنها به این دلیل مطلب مهمی را بیان کرده ‌ایم که بشنویم دیگران درباره‌ ی آن اطلاعات ناچیزی دارند.

زمانی که دیگران بدانند وجودشان ارزشمند است، احساس خوبی پیدا می‌ کنند که به آنها اجازه‌ ی بیان بیشتر خودشان را می ‌دهد. بنابراین مراقب خودبینی‌ تان باشید و سعی کنید کنترل رفتارتان را به دست منیّت خود ندهید.

تا می توانید به دیگران کمک کنید

حتی بزرگ ‌ترین و قدرتمند ترین آدم‌ های زمین هم در زمینه ی خاصی فعالیتی برای خود دارند که خوشحال می ‌شوند کسی به آنها کمک کند. آدم‌ های بسیار زیادی از ترس اینکه مبادا چیزی برای ارائه به آدم‌ های بالاتر از خودشان نداشته باشند هرگز اقدامی نمی‌ کنند. اما شما بیشتر از آنچه فکر کنید می ‌توانید به دیگران ببخشید: مقاله‌ یا پستی در وبلاگ راجع به آنها بنویسید، پروژه‌ ی آنها را با افرادی که می‌ شناسید در میان بگذارید یا پیشنهاد مصاحبه‌ ای بدهید که در آن بتوانند پیام خود را به دیگران منتقل کنند. درباره‌ ی اینکه چگونه می ‌توانید به اهداف آنها سودی برسانید خیلی خوب فکر کنید، اگر در نهایت معلوم شود پیشنهاد شما برای آنها چندان فایده‌ ای ندارد همین تلاش ‌تان به تنهایی شما را متمایز خواهد کرد.

با اطرافیان آن ها ارتباط بگیرید

بیشتر موقعیت‌ های استخدامی با شبکه ‌ی ارتباطات و سفارش‌های دیگران تکمیل می‌شود، برقراری رابطه هم از همین قاعده پیروی می‌کند. زمانی که دیگرانی آشنا، شما را پیشنهاد دهند به طور خودکار با اعتبار به حضور فرد مورد نظر می‌رسید. برای مثال، همین اواخر که می‌خواستم با یک نویسنده‌ی معروف ارتباط برقرار کنم متوجه شدم که مربی شخصی هر دوی ما یک نفر است. در واقعیت این موضوع معنی خاصی ندارد اما در دنیای روابط انسانی این یک موقعیت طلایی است. زمان بیشتری برای برقراری ارتباط با افرادی که در حال حاضر می‌شناسید صرف کنید و ببینید این شبکه ارتباطی به کجا ختم می‌شود.

استمرار داشته باشید

اگر نتوانستید کسی را پیدا کنید که مستقیما شما را به فرد مورد نظر وصل کند، خیلی ساده ایمیل فرستاده یا مثلا پیغام صوتی تلفنی بگذارید. اما در این مرحله متوقف نشوید، کاری که اکثر مردم می ‌کنند همین متوقف شدن است. اولین تلاش تنها یک قدم ابتدایی است. متوجه باشید که اولین تلاش ممکن است به هیچ نتیجه‌ ای ختم نشود، اما پنجمین یا شاید دهمین مرتبه دفعاتی باشند که نتایجی به دنبال بیاورند. یک ایمیل یا پیغام بدون پاسخ به معنی آن نیست که آنها نمی‌ خواهند با شما ارتباط داشته باشند. این وظیفه‌ ی شما است که در مسیر استقامت به خرج دهید. عجله نکنید اما نامرئی هم نباشید.

دوستان واقعی برای خود پیدا کنید

فکر کنید که چطور دوستان فعلی خود را پیدا کرده‌اید. همه‌ ی داستان همین است. شما فقط با آدم‌ هایی دوست خواهید شد که واقعا آنها را در زندگی خود می ‌خواهید. همین قانون را باید در مورد رابطه‌ با آدم‌ های مشهور به کار ببرید. بیش از حد درباره‌ ی اینکه چه باید بکنید فکر نکنید. مثل یک انسان رفتار کنید، کمک ‌کننده باشید و در این شرایط بیشتر آدم‌ها بدون اینکه در نظر داشته باشند چه کسی هستند با رضایت در برابر شما رفتاری مانند انسان نشان خواهند داد.

فراموش نشدنی باقی بمانید

تمامی موارد بالا همگی بسیار ساده هستند که متاسفانه کمتر مورد استفاده قرارا می گیرند ، همگی راه‌ هایی هستند برای به یاد ماندن. شما می‌ توانید کارت تبریک تولد بفرستید. کتاب مورد علاقه ‌تان را با یاد داشتی شخصی در داخل جلد کتاب برایش پست کنید و البته کارت پستال تبریک عید را فراموش نکنید. سعی کنید که واقعا کمک‌ کننده باشید. متعجب خواهید شد وقتی بفهمید کارهای بسیار ساده چطور انجام نشده‌ باقی مانده‌اند. در نهایت به یادماندنی بودن آنقدرها که برخی فکر می‌کنند سخت نیست.

عمیقا اعتقاد دارم که با رعایت موارد گفته شده در این مقاله شما به سادگی خواهید توانست که دایره ی ارتباطات خود را در جامعه گسترش بدهید. اگر این مقاله برای شما کاربردی بود لطفا آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

پیاده روی کنید

تقریبا در هر شهری، فضایی مناسب برای پیاده روی وجود دارد. مثل حاشیه دریا، بخشی از طبیعت و یا جاده‌های مخصوص پیاده روی. وقتی با فردی در این مسیر همراه می‌شوید، به راحتی می‌توانید بحث‌های ساده ای را آغاز کنید. حرفهایی دور از دغدغه‌های زندگی روزمره. مثلا از زیبایی مسیر صحبت کنید، در مورد آب و هوا بگویید و با دیگران همکلام شوید. اگر علاقه‌مند به پیاده روی و یا کوه نوردی هستید، یافتن افرادی در این مسیرها خیلی به شما کمک می ‌کند. یعنی با افرادی دوست می‌شوید و علایق مشترکی با شما دارند و می‌توانید برای تفریحات و ورزشهای بیرون از منزل روی آن‌ها حساب کنید. فقط حواستان باشد، قبل از اینکه مسیرهایتان از هم جدا شود، برنامه دیدار مجدد را بریزید.

فعالیت گروهی و ورزش

اگر تنها به پیاده روی رفتید و کسی را ندیدید، بهتر است با گروه‌های مخصوص همراه شوید تا در آنجا با افراد مختلف آشنا شوید. البته اگر پیاده روی ورزش موردعلاقه شما نیست هیچ ایرادی ندارد. ما فقط پیاده روی را مثال زدیم. هر ورزش گروهی دیگری مثل کوه نوردی، فوتبال، والیبال و یا حتی گروه‌های تنیس هم انتخاب‌های عالی هستند. در کل سعی کنید گروه‌هایی را پیدا کنید که به فعالیت بدنی می‌پردازند. تا هم لذت ببرید، سالم ‌تر شوید و هم افراد شاداب ‌تری را ملاقات کنید. با اعضای گروه صحبت کنید و آنها را به صرف چای و یا قهوه بعد از ورزش دعوت کنید.

رفتن به کنسرت موسیقی

طرفدار موسیقی پاپ هستید؟ یا عاشق نوای دلنشین سنتور؟ فرقی نمیکند. در هر حالت متناسب با سلیقه موسیقی خود، در گروه‌ها و کنسرت‌های که جدیداد در ایران زیاد هم برگزار می شود شرکت کنید. موزیک همیشه بهانه خوبی برای آغاز یک گفت و گوست.

دوستان هم سلیقه پیدا کنید و با هم جلساتی مخصوص به گوش دادن به موسیقی درست کنید. بعدا با دعوت کردن سایر افراد، گروه را بزرگتر کنید و در کنار دوستان جدید خود از موسیقی لذت ببرید. اگر شما در شهرهای مذهبی مانند مشهد و یا … زندگی می کنید احتمالا شانس کمتری برای شرکت در یک کنسرت خواننده مورد علاقه‌اتان را دارید. نگران نباشید راه برای رسیدن به دوست جدید زیاد است!

امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید در صورت تمایل این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.