یادگیری نکات رفتاری و روانشناسی کودک

این یک امر عادی است که به عنوان یک پدر یا مادر شما نگران اعتماد به نفس در کودکان خود باشید. یک فرزند با اعتماد به نفس، به خودش ایمان دارد و می تواند برای حل کردن مشکلات خودش راه حل های متنوعی ارئه بدهد. یکی از مهم ترین عوامل زندگی شاد، داشتن اعتماد به نفس می باشد که ریشه های آن در دوران کودکی شکل می گیرد. در این مقاله درباره اهمیت افزایش اعتماد به نفس در کودکان و روش های تقویت آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

از وقتی بچه ها پا به دنیای ما می گذارند شروع به یادگیری مهارت های مختلف می کنند. این مهارت های زندگی در شکل گیری اعتماد به نفس آن ها نقش مهمی ایفا خواهد کرد. با بیشتر شدن سن کودک شما، تاثیر اعتماد به نفس نیز افزایش پیدا می کند. چرا که موفق شدن و یادگیری مهارت های جدید به غیر از این که پیش نیازی به نام اعتماد به نفس داشته باشد؛ خودش هم در تقویت اعتماد به نفس نقش زیادی دارد.

کودکانی که با اعتماد به نفس هستند قابلیت انجام کارهای گوناگونی را در خود می بینند. آن ها برای خودشان ارزش قائل هستند و در هنگامی که مشغول به کار جدیدی می شوند اعتقاد دارند که بهترین نتیجه را خواهند گرفت.

هنگامی که کودک شما به اندازه ی نیاز به خودش ایمان داشته باشد، احساس موفقیت بیشتری می کند و خواهد توانست به خودش برای یادگیری های جدید انگیزه بدهد. اگر به فکر به وجود آوردن اعتماد به نفس در کودکان نباشیم، امکان دارد که فرزند شما با احساس عدم پذیرش، عقده و وحشت بسیاری رو به رو شود.

دلیل اولیه ی بسیاری از گره های ذهنی انسان ها در بزرگسالی به دوران کودکی آن ها و رفتار پدر و مادر یا دوستان آن دوران برمی گردد. تغییر دادن ریشه های اعتماد به نفس که در کودکی کاشته شده است بسیار دشوار و زمان بر است. به همین علت بهترین کار این است که شما به عنوان پدر یا مادر، از همین حالا سعی کنید بهترین رفتار را با او داشته باشید تا فرزند شما به بهترین شکل ممکن در مسیر رشد قرار گرفته و با خود باوری پیشرفت کند.

به فرزندان خود توجه کنید. اگر علامت های اعتماد به نفس پایین را در او مشاهده کردید؛ قطعا شما موظف هستید که به فکر راه حل باشید. در ادامه ی مقاله برای شما علامت های مختلف وجود یا عدم اعتماد به نفس در کودکان را قرار دادیم تا به وسیله آن تشخیص دهید فرزندتان در چه شرایطی قرار دارد.

تشخیص بالا یا پایین بودن اعتماد به نفس در کودکان معمولا از تشخیص آن در بزرگسالی راحت تر است. چرا که بیشتر بچه ها با اعتماد به نفس و یا عزت نفس کاذب آشنایی ندارند بنا بر این رفتارهای آن ها پیچیدگی کمتری نسبت به بزرگسالان دارد.

نشانه های وجود اعتماد به نفس در کودکان

از عبارت ها و یا صفات مثبتی برای توصیف خودشان استفاده می کنند.

توانایی این را دارند که با هم سن و سال های خود ارتباط برقرار کنند.

برای انجام کارهای جدید شوق دارند.

در حد تعادل سعی در جلب توجه پدر و مادر خود دارند.

در بازی های کودکانه تقلب نکرده و دروغ نمی گویند.

تقصیر اشتباهاتشان را گردن کس دیگری نمی اندازند.

خودشان را با دیگر دوستانشان مقایسه نمی کنند.

نشانه های کمبود اعتماد به نفس در کودکان

از تجربه های جدید می ترسند.

بازی های مختلف را نیمه کاره رها می کنند.

وقتی می بینند احتمال دارد که در یک بازی شکست بخورند، دروغ گفته یا تقلب می کنند.

به بچه های کوچکتر از خود زورگویی میکنند.

خودشان را با کلمات و جملات منفی سرزنش و معرفی میکنند.

به دیگران کمک نکرده و حتی برای انجام کارهای کوچک پیش قدم نمی شوند.

چگونه اعتماد به نفس کودکان خود را بالا ببریم؟

به دلیل منحصر به فرد بودن شخصیت هر کودک برای خودش؛ ایجاد اعتماد به نفس در بعضی کودکان ساده تر و در برخی سخت تر می باشد. در حقیقت روانشناسان کودک به این نتیجه رسیده اند که بچه ها از همان ابتدای تولد با ویژگی های شخصیتی متفاوتی به دنیا می آیند اما یاد گیری در محیط خانواده و جامعه برخی از آن ویژگی ها را تقویت یا تضعیف می کند. پس تغییر میزان اعتماد به نفس و افزایش عزت نفس در کودکان امکان پذیر است اما نیاز به توجه و تلاش دارد.

شما به عنوان یک پدر و مادر می توانید از متد های زیر برای حفظ یا تقویت اعتماد به نفس کودکان خود استفاده کنید:

در یادگیری مهارت های جدید به فرزندان خود کمک کنید

فرزند شما در هر سنی قادر است مهارت های جدیدی را آموزش ببیند. حتی در دوران شیر خواری، گرفتن یک لیوان در دست مهارت زیادی به حساب می آید. به همان شکل که فرزندتان رشد می کنند چیزهایی مثل لباس پوشیدن، خواندن، دوچرخه سواری و بستن بند کفش را یاد می گیرند. یاد گرفتن تمامی این مهارت ها برای رشد هر انسانی نیاز می باشد. پس تلاش کنید که کودک خود را به یادگیری مهارت های جدید تشویق کنید. با این کار به او این حس را منتقل میکنید که توانایی انجام کارهای مختلف را دارد.

برای انجام دادن هر کار جدیدی فقط در دفعات اول به اوکمک کنید

هنگامی که فرزند شما برای بار اول می خواهد با استفاده از وسیله ای کاری انجام دهد یا تجربه ی جدیدی داشته باشد همراهش باشید اما بعد از آن اجازه دهید خودش به تنهایی این کار را انجام دهد حتی اگر اشتباه کند. اطمینان داشته باشید که با این کار به او موهبت یادگیری می دهید و باعث می شوید در صورت موفقیت احساس خوبی به خودش پیدا کند. اعتماد به نفس در کودکان به میزان زیادی به یادگیری آن ها در دوران کودکی ارتباط دارد.

تلاش ها را تشویق کنید نه نتیجه ها را

اگر می بینید کودک شما تمام تلاش خود را برای انجام کاری انجام می دهد اما شکست می خورد باید حتما او را به بهترین شکل ممکن تشویق کنید به این ترتیب کودک خود را به سمت موفقیت سوق خواهید داد و به او می آموزید که تنها تلاش کردن مهم است نه پیروز شدن.

روی توانایی های فرزند خود تمرکز کنید

آیا اطلاع دارید که اصلا استعداد فرزند شما چیست؟ کودکتان به انجام چه کارهایی علاقه دارد ؟ اگر دوست دارید اعتماد به نفس فرزندتان را بالا ببرید استعدادهای او را بهش یادآوری کنید و مطمئن شوید که فرصت پیشرفت در استعدادش برای او وجود دارد. برای معرفی کودک خود از استعدادهایی که دارد استفاده کنید تا فرزندتان نسبت به خودش احساس غرور کند.

چه کار هایی را به هیچ عنوان انجام ندهیم؟

در ادامه ی مقاله قصد داریم تا اشتباهات والدین در مقابل کودکان را عنوان کنیم که این اشتباهات باعث کاهش اعتماد به نفس کودک می شود:

استفاده از صفات منفی در مورد کودکمان

این کار بر روی ذهن کودک شما تاثیر منفی خواهد گذاشت و به صورت مستقیم به او می فهمانید که موجود ارزشمندی برای جامعه نیست. پس هیچ گاه حتی اگر بد ترین کار ها را انجام داد و شما را به بدترین شکل ممکن عصبانی کرد از این صفات استفاده نکنید.

بی توجهی به کودک

جوری رفتار نکنید که انگار وجود او هیچ اهمیتی ندارد. برای حرف زدن و بازی کردن با او زمان کافی بگذارید. در غیر این صورت کودک شما احساس تنهایی خواهد کرد. هیچوقت از وجود او ابراز خستگی و ناراحتی نکنید.

او را با دیگران مقایسه نکنید

هیچوقت فرزند خود را با بچه های دیگران مقایسه نکنید؛ خصوصا با خواهر و برادرهایش یا بچه های فامیل مثل پسر خاله یا پسر عمو. این کار نه تنها او را به انجام کارهای بهتر تشویق نمی کند بلکه اعتماد به نفس او را از بین می برد. همه ی بچه ها با هم تفاوت دارند و توانایی ها و ضعف های متفاوتی دارند. باید سعی کنید نقطه قوت و ضعف هر بچه را تشخیص بدهید و با توجه به آن ها از او انتظار داشته باشید.

به جای توضیح دادن از او سوال بپرسید

شما نمی‌ توانید به یک کودک نوپا، همدلی را توضیح بدهید. بچه‌ ها در شرایطی نیستند که به سخنرانی دیگران گوش بدهند. کاری که باید بکنید این است: کمک کنید درباره‌ ی احساسات دیگران فکر کنند. اگر از آنها سؤال کنید ذهن ‌شان به‌ کار می‌افتد و متوجه ‌ی احساسات دیگران می‌شوند. مثلا وقتی کودک ‌تان اجازه نمی‌ دهد دوستش با عروسکش بازی کند از او بپرسید: «فکر می ‌کنی دوستت چه حسی داشت وقتی نذاشتی به عروسکت دست بزنه؟»

زبان بدن کودک را یاد بگیرید

خودتان می ‌دانید که حالات چهره و حرکات بدن احساسات آدم‌ ها را بیان می‌کند. وقتی بتوانید این احساسات را درک کنید، همدلی ‌تان بیشتر می ‌شود. «دیدی وقتی شکلاتت رو با دوستت نصف کردی چقدر خوشحال شد؟ دیدی خندید؟ تو باعث شدی اون خوشحال بشه.» به موقع به او یادآوری کنید به حالات دیگران که بیان‌ کننده‌ی احساس ‌شان است، فکر کند. کودک ممکن است در ابتدا کاملا متوجه این رفتارها نشود اما کم ‌کم درک خواهد کرد و می‌ فهمد رفتار او چگونه می ‌تواند دیگران را تحت تأثیر قرار بدهد.

صبر کردن را به او یاد بدهید

کودکان را به کارهایی که فورا نتیجه نمی ‌دهند و زمان می ‌برند تا به ثمر برسند، تشویق کنید. مثلا از او بخواهید با لگوهایش یک سازه‌ ی متفاوت و کمی پیچیده‌تر بسازد، برایش پازل بخرید و از او بخواهید همراه شما بذر گل بکارد و از آن مراقبت کند تا سبز شود. مطمئن شوید که کودک مدام با انواع گجت‌ها و بازی‌های کامپیوتری که فقط با فشار یک دکمه جواب می‌گیرد، سرگرم نیست.

امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید در صورت تمایل آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.