بیت­کوین چیست و چگونه کار می کند؟

اگر شما هم به دنیای کریپتو کارنسی ها علاقه دارید و در جریان روند های آن هستید، حتما سالهاست که نام بیت کوین را شنیده اید.

بیت کوین اولین و محبوب ترین ارز دیجیتال است که در ژانویه 2009 به وجود آمد. خالق یا خالقین بیت کوین فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو است که هویت اش هیج گاه فاش نشد. بیت کوین اولین بار توسط یک مقاله که توسط ساتوشی ناکاموتو منتشر شد به جهان معرفی شد و توانست به مرور جایگاه خود را پیدا کند.

در این مقاله می خواهیم بیشتر با این ارز دیجیتال محبوب آشنا شویم و ببینیم که بیت کوین واقعا چیست و چگونه کار می کند.

بیت ‌کوین  یک رمز ارز یا ارز دیجیتال و نظام پرداخت جهانی با کارکرد های مشابه پول بی ‌پشتوانه است که از نظر حقوقی هنوز هیچ کشوری آن را به عنوان پول قانونی به رسمیت نشناخته‌ است.

از نظر فنی، بیت‌ کوین نخستین ارز دیجیتال غیر متمرکز است. چرا که بدون بانک یا مسئول مرکزی کار می ‌کند. شبکه بیت­ کوین یک شبکه همتا به ‌همتا است و در این شبکه تراکنش ها، مستقیماً و بدون واسطه بین کاربران انجام می‌ شود. تراکنش­ های شبکه بیت کوین شامل تایید انتقال بیت­ کوین­ ها است که بین دو عضو این شبکه انجام می ­شود.

گروه‌ های مختلفی در شبکه بیت­ کوین حضور دارند که از جمله مهمترین آن‌ ها می ‌توان به استخراج‌ کنندگان، برنامه ‌نویسانی که مسئولیت بهبود نرم‌ افزار بیت­ کوین را به صورت داوطلبانه بر عهده گرفته ‌اند، و گره­های شبکه (دستگاه‌هایی که به شبکه متصل شده ‌اند) اشاره کرد.

هر یک از این گروه‌ ها وظیفه خاصی در شبکه بر عهده دارد؛ برای مثال استخراج‌ کنندگان یا ماینرها تراکنش ­ها را در شبکه انجام می‌ دهند. توسعه ‌دهندگان به صورت داوطلبانه مسئول ارتقای نرم­ افزار بیت­ کوین و قابلیت های آن هستند. گره­ ها هم تاریخچه تراکنش ‌هایی که در شبکه انجام می ‌شوند را در دیسک های خود ذخیره و نگهداری می ‌کنند. گره‌ ها با استفاده از فناوری رمزنگاری ، این تراکنش ‌ها را بازبینی می کنند و در یک دفتر کل توزیع ‌شده همگانی که به آن زنجیره بلوکی یا بلاک چین گفته می ‌شود ضبط می ‌کنند.

بیت­ کوین در واقع تحت کنترل هیچ گروه‌، دولت‌ یا افراد خاصی نیست و همکاری گروه‌ های مختلف حاضر در شبکه‌ بیت کوین، موجب تداوم حیات و رشد آن می‌شود.

در چند سال گذشته ارزش بیت‌کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار آمریکا به چند هزار دلار افزایش یافته ‌است. شمار شرکت‌ های خدماتی و تاجرانی که برای انجام معاملات و ارائه خدمات و فروش محصولات خود بیت کوین می ‌پذیرند هم روز به روز در حال افزایش است.

استخراج بیت کوین

همانطور که گفته شد، بیت­ کوین یک شبکه غیر متمرکز است، که از استخراج­ کنندگان، برنامه ­نویسان و گره­ های شبکه تشکیل شده است. استخراج­ کنندگان یا ماینرها افرادی هستند که داوطلبانه کمک می­ کنند که تراکنش ­های بیت ­کوین انجام شود، یعنی به انتقال بیت­ کوین ­ها در تراکنش کمک می ­کنند و یا تراکنش ­ها را تایید می ­کنند.

در حقیقت استخراج‌ کنندگان یا افراد ماینر دستگاه ‌ها و سخت ‌افزارهای خود را در اختیار شبکه بیت­ کوین قرار می ‌دهند و کمک می کنند تا شبکه بیت کوین امن بماند و تراکنش های بیت کوین انجام شوند و شبکه بیت­ کوین در ازای حفظ امنیت شبکه به آن‌ ها پاداش می دهد.

غیر متمرکز بودن بیت کوین باعث می شود که بر خلاف پول‌ های دیگر که بانک ‌ها آن‌ ها را صادر می‌ کنند، در بیت کوین همه بتوانند در صدور پول که همان واحد های بیت کوین هستند مشارکت کنند.

برای حفظ ثبات شبکه و این ‌که همه واحد های بیت­ کوین سریع استخراج نشوند، در بیت­ کوین معیاری به نام «سختی استخراج» وجود دارد. بلاک ‌های بلاک چینِ بیت­ کوین هر ده دقیقه یکبار تولید می ‌شوند. اگر قدرت پردازش ماینر های بیت­ کوین خیلی زیاد شود، یعنی ماینر ها ممکن است بتوانند زودتر از ده دقیقه بلاک را تولید و بیت­ کوین استخراج کنند. به همین دلیل سختی استخراج افزایش پیدا می کند تا زمان رسیدن به جواب معادله به ده دقیقه برسد. از سوی دیگر، اگر قدرت پردازش ماینر ها کم شود، ممکن است زمان ساخت بلاک به زیر ده دقیقه برسد، برای همین در این مواقع سختی کاهش پیدا می کند تا دوباره به همان ده دقیقه برسیم.

همچنین، هر چهار سال یک­بار طی رویدادی به نام« هاوینگ»، میزان بیت­ کوین‌هایی که تا به حال تولید شده به شکل ناگهانی نصف می ‌شود و این باعث می ‌شود که کمیابی بیت­ کوین افزایش یابد و همین کم یاب بودن باعث افزایش قیمت بیت کوین در بازارهای کریپتو می شود.

تعداد بیت­کوین ‌هایی که در کل می توانند استخراج شوند محدود و برابر با ۲۱ میلیون واحد است. بعد از اینکه این تعداد بیت کوین استخراج شود دیگر هیچ بیت کوینی برای استخراج وجود نخواهد داشت.

شروع استخراج با پیوستن به استخر استخراج

برای استخراج بیت کوین اول باید یک دستگاه مناسب و قدرتمند تهیه کنید و سپس یک کیف پول بیت­کوین انتخاب کنید. پس از آن برای استخراج بیت­کوین یا هر ارز دیگری باید به یک استخر استخراج بپیوندید.

استخر استخراج محل مجازی است که استخراج‌کنندگان در آن قدرت پردازشی خود را با هم جمع می‌کنند و همه برای استخراج یک بلاک تلاش می‌کنند. در این روش، هر استخراج‌کننده بر اساس توان پردازشی خود سود می‌برد. می‌توان این‌طور گفت که ماینرهای سراسر دنیا قدرت پردازش سخت افزارهای خود را در اختیار استخر استخراج قرار می‌دهند و استخر استخراج به نمایندگی از همه ماینرها در پیدا کردن معادله بلاک‌ها به رقابت با دیگر استخرها می‌پردازد.

با وجود استخرهای استخراج، ماینرها قادر خواهند بود تا با روی هم گذاشتن توان پردازشی، هش‌های بیشتری تولید کنند. پس از پایان استخراج پاداش آن، بین اعضای استخر متناسب با توانی که دستگاه آنها در اختیار استخر قرار داده، تقسیم خواهد شد.

بدون پیوستن به استخر استخراج شانس شما برای استخراج یک بلاک بسیار کم خواهد بود. پس بهتر است که برای شروع کار استخراج، یکی از استخرهای استخراج بیت کوین را انتخاب کنید و با مراجعه به سایت رسمی آن تنظیمات مورد نیاز برای راه‌اندازی دستگاه خودتان را دریافت کنید.