کتاب هایی که قبل از مرگ باید بخوانید

این روزها که شیوع ویروس کرونا می باشد ما را خانه نشین کرده است و این بهترین فرصت برای آشتی با کتاب خواندن است. حتی شاید بتوانیم بگوییم که برای گذراندن این دوران، کتاب خواندن بهترین راه‌ حل می باشد. اما اگر با دنیای رنگارنگ کلمات آشنایی ندارید و درست مثل آلیس در سرزمین عجایب در سرزمین کتاب‌ گم شده ‌اید و نمی ‌دانید برای شروع کدام کتاب را بخوانید، در ادامه این مطلب کتاب هایی که باید قبل از مرگ بخوانید با ما همراه باشید.

کتاب کشتن مرغ مقلد

اگر به عناوین تبعیض نژادی علاقه مند هستید و همواره با تبعیض‌ که میان افراد دغدغه‌ ی شما بوده است این رمان، رمان مورد علاقه ‌ی شما خواهد بود. به طور کلی مرکز داستان در رابطه با یک مرد سیاه پوست است که به اشتباه و یا شاید بهتر است بگوییم به دلیل سیاه پوست بودنش به جرم تجاور محکوم شده است. در واقع قصه ی این کتاب از زبان یک دختر بچه‌ سفید پوست به نام جین لوئیز فینچ نقل می ‌شود. فیلم که بر اساس این رمان ساخته شده است درست به اندازه این کتاب، اثری مهم به شمار می ‌رود. و در لیست کتاب هایی که باید قبل از مرگ بخوانید جای می ‌گیرد.

غرور و تعصب

اگر در پی خواندن یک رمان عاشقانه‌ ی قدیمی هستید قطعا از خواندن کتاب غرور و تعصب به شدت لذت خواهید برد. در این رمان شما با عشق میان الیزابت بتت و دارسی همراه خواهید بود و خواهید دید که یک عشق چگونه می ‌تواند باعث تغییر انسان‌ها شود. هر چند این کتاب فقط به روابط عاشقانه نپرداخته است در این کتاب شما با مسائلی که زنان در آن دوران داشته اند آشنا خواهید شد و می ‌بنید شخصیت اصلی داستان همیشه با محدودیت‌ هایی که برای زنان در جامعه تعریف شده در حال مبارزه می باشد. این کتاب بدون شک در لیست کتاب هایی که باید قبل از مرگ بخوانید جای دارد.

ناتور دشت

در حقیقت این کتاب یکی از عجایب دنیای ادبیات آمریکا می باشد و به بیش از 35 زبان زنده‌ ی دنیا ترجمه شده است و در یک سایت که مربوط به منتقدین است امتیاز 3.8 از 5 را به دست آورده است. به طور کلی ناتور دشت در مورد یک نوجوان است که دیگر تمایلی نسبت به ادامه ی زندگی ندارد و با مشکلات مخصوص دوران بلوغ گلاویز و درگیر شده است. نام شخصیت اصلی این رمان هولدن کالفیلد است که سلینجر این نام را از ترکیب دو اسم شخصیت اصلی فیلم برداشته است. احتمالا برای شما هم در مورد معنی کلمه‌ ی ناتوردشت سوال پیش آید که این اسم به چه مفهوم است. در حقیقت ناتور دشت به معنی نگهبان و محافظ دشت است در جایی از رمان هولدن کالفیلد در مورد ناتور دشت این گونه توضیح می ‌دهد که: «همه ‌اش مجسم می‌کنم که هزارها بچه‌ کوچیک دارن تو دشت بازی می ‌کنن و هیشکی هم اون‌ جا نیست، منظورم آدم بزرگه، جز من. من هم لبه‌ یه پرتگاه خطرناک وایساده‌ام و باید هر کسی رو که میاد طرف پرتگاه بگیرم… تمام روز کارم همینه. یه ناتور ِدشتم.»

بلندی های بادگیر

اگر قصد این را داشته باشیم که لیستی از بهترین عاشقانه های رمان‌ های انگلیس را معرفی کنیم به طور حتم اولین رمان نوشته در این لیست رمان بلندی ‌های بادگیر خواهد بود.‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ پس اگر به دنبال خواندن عاشقانه ‌ترین رمان تاریخ می ‌گردید خواندن این رمان را به شما عمیقا پیشنهاد می ‌کنیم. هسته‌ ی اصلی این رمان درمورد عشق میان هیث‌ کلیف و کتی است که حتی این عشق پس از مرگ کتی ادامه دار است. بلندی‌ های بادگیر نام عمارتی است که داستان در آن اتفاق می‌افتد و یبان کننده دنیای تاریک کتاب است. به طور کلی اگر علاقه به کتاب‌های عاشقانه با پایان تلخ علاقه دارید نوشتن اسم این این کتاب را در و در لیست کتاب هایی که باید قبل از مرگ بخوانید به شما پیشنهاد می‌ کنیم.

صد سال تنهایی

امکان ندارد لیستی از 50 کتاب برتر دنیا ببنید که نام کتاب صدسال تنهایی در آن وجود نداشته باشد. در حقیقت می‌توان گفت نام گابریل گارسیا مارکز با رئالیسم جادویی عجین شده است و برترین رمان های این نوشته‌ی مارکز است. موضوع اصلی این کتاب در مورد خانواده‌‌ بوئندیا است در این کتاب در مورد شش نسل از این خانواده به ما اطلاعات داده می‌شود اما این رمان پر از اتفاق‌های عجیب‌وغریب است و شما در هر لحظه با موجی از وحشت و هیجان روبرو خواهید شد، به همین دلیل نوشتن اسم این این کتاب را در و در لیست کتاب هایی که باید قبل از مرگ بخوانید به شما پیشنهاد می‌کنیم.

تصویر دورییان گری

اگر به موضوعات فلسفی علاقه دارید مطالعه‌ این رمان را از دست ندهید. محوریت اصلی این رمان درمورد جاودانه بودن و پیرنشدن است. در حقیقت شخصیت اصلی داستان دوریان گری چهره بسیار زیبایی دارد و به دنبال چاودانگی چهره‌اش است به همین دلیل از یک نقاش بسیار ماهر می‌خواهد چهره‌اش را نقاشی کند تا این گونه در دوران پیری نیز تصویری از چهره‌ جذاب دوران جوانی‌اش داشته باشد. پس از این که پرنره تمام شد و دوریان آن را دید آرزو کرد هیچ وقت چهره‌اش پیر نشود به جای او پرتره پیر شود به طور غیرقابل باوری آرزوی او برآورده می‌شود. اما به نظر شما این آرزو باعث خوشبخیتی و خوشحالی دوریان شده است یا نه؟ برای پیدا کردن جواب این سوال به شما پیشنهاد می‌کنیم این کتاب جذاب را مطالعه کنید. در بخشی از رمان می‌خوانیم: «چه غم‌انگیر! چه غم‌انگیز! من پیر و زشت و ترسناک خواهم شد. اما این نگاره همیشه جوان خواهد ماند. این نگاره هرگز از این روز ماه ژوئن پیرتر نخواهد شد… کاش وضع وارونه می‌شد و من جوان می‌ماندم و تصویر رو به پیری می‌گذاشت. اگر چنین چیزی امکان داشت، حاضر بودم هر بهایی برای اون بپردازم. حتی… حتی حاضر بودم روحم رو به شیطان بفروشم»

سالار مگس ها

ویلیام گلدینگ با نوشتن این رمان توانست جایزه نوبل را به دست آورد دراین داستان نویسنده به ما نشان می‌دهد شیطان یک عامل حارجی نیست بلکه در تمامی افراد حتی کودکان وجود دارد. در حقیقت حس قدرت طلبی مردم باعث می‌شود آن‌ها کارهای خطرناک و عجیب و غریبی انجام دهند. این کتاب در مورد گروهی از دانش آموزان است که هواپیماشان در یک جزیره بی‌نام و نشان سقوط کرده و حالا باید برای زنده ماندن تلاش کنند. اما همه چیز به این سادگی‌ها نیست و اتفاق‌های بسیار زیادی در این بین خواهد افتاد. اگر در مورد آینده‌ای که در انتظار این دانش آموزان است کنجکاو شدید این رمان را در لیست کتاب هایی که باید قبل از مرگ بخوانید قرار دهید.

آرزو های بزرگ

در این رمان چارلز دیکنز به خواننده‌هایش پیامی بسیار مهم می‌دهد و آن این هست که هیچ وقت به دنبال تغییر خودتان برای کسی نباشید زیرا این موضوع باعث ناراحتی شما خواهد شد. درست مانند شخصیت اصلی این داستان که به خاطر یک رابطه عاطفی تغییر کرد اما این تغییر فقط ناراحتی و ناامیدی را برای او به ارمغان آورد. در این رمان شما با شخصیت پیپ از 7 سالگی همراه می‌شوید زمانی که او برای اولین بار عاشق استلا می‌شود اما به خاطر این که پیپ زندگی فقیرانه‌ای دارد استلا به او توجه نمی‌کند. اما پیپ ناگهان به فردی ثروتمند بدل می‌شود. ما با این داستان عاشقانه تا سن 33 سالگی پیپ همراه خواهیم شد. این اثر بدون شک در میان کتاب هایی که باید قبل از مرگ بخوانید جای دارد.

زنان کوچک

یکی دیگر از کتاب‌های شاهکارهای کلاسیک کتاب زنان کوچک است. در این کتاب شما با خانواده‌‌‌ای رو ‌به‌ رو هستید که در گذشته وضع مالی خوبی داشتند اما به دلیل جنگ و رفتن پدر خانواده به جبهه وضع مالی آن‌ها متحول شده است. این خانواده جهار دختر به نام‌های مگ، جو، بث و ایمی دارد و ما با زندگی هر کدام از این دختران در این رمان آشنا خواهیم شد. اگر علاقه مند هستید تا در مورد شخصیت های اصلی این رمان بیشتر بدانید خواندن این رمان را به شما پیشنهاد می‌کنیم.در جایی از رمان می ‌خوانیم: «من تظاهر به دانایی نمی کنم، اما اطرافم را مشاهده می‌کنم و چیزی بسیار بیشتر از تصور تو را می بینم. من به تجارب و تناقضات آدم‌ها علاقه ‌مندم و با این که نمی ‌توانم چگونگی ‌اش را توضیح دهم، آن‌ ها را به خاطر می ‌سپرم و به نفع خودم ازشان استفاده می ‌کنم.»

ربه کا

این رمان یک داستان عاشقانه با چاشنی حسادت زنانه است. این کتاب از زبان همسر دوم ماكسیم‌ دووینتر نوشته شده است فردی که پس از مرگ همسر اول آقای دووینتر با او ازدواج می‌کند. روای آنچنان در مورد زیبایی و خوب بودن همسر اول یعنی ربه‌کا می‌شنود تا جایی که تصمیم می‌گیرد در مورد ربه‌کا تحقیق کند اما با تحقیق خود به حقایق تلخ و ترسناکی می‌رسد. نوشتن اسم این این کتاب را در و در لیست کتاب هایی که باید قبل از مرگ بخوانید به شما پیشنهاد می‌کنیم.

کوری

شاید بتوان گفت دنیایی که در کتاب کوری وجود دارد به دنیای امروز ما بسیار شبیه است. داستان این کتاب به این شکل است که پشت چراغ قرمز ناگهان فردی نابینا می‌شود اما به جای این که همه چیز تاریک وسیاه باشد او همه چیز را سفید می‌بیند. این کوری سفیدرنگ کم کم فراگیر می‌شود و تمام افرادی که با کورها در ارتباط بودند نیز این بیماری را می‌گیرند تا جایی که دولت افرادی که کور شدند را به قرنطینه می‌برد اما حتی این موضوع نیز کمک کننده نیست و کم کم کل شهرها دچار این بیماری می‌شوند. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «وجدان که خیلی از آدم‌های بی‌فکر آن را زیر پا می‌گذارند و خیلی‌های دیگر انکارش می‌کنند، چیزی است که وجود دارد و همیشه وجود داشته. اختراع فلاسفه عهد دقیانوس نیست، یعنی اختراع زمانی که روح چیزی جز یک قضیه مبهم نبود. با گذشت زمان، همراه با رشد اجتماعی و تبادل ژنتیکی کار ما به آنجا کشیده که وجدان را در رنگ خون و شوری اشک پیچیده‌ایم و انگار که این هم بس نبوده، چشم‌ها را به نوعی آیینه رو به درون بدل کرده‌ایم، نتیجه این است که چشم‌ها غالبا آنچه را سعی داریم با زبان انکار کنیم بی پروا لو می ‌دهند.»

محاکمه اثر کافکا

اگر به رمان‌هایی که محتوا روانشناسانه دارند علاقه دارید خواندن این رمان را از دست ندهید.شاید بتوان گفت محاکمه بهترین رمان کافکاست. در این رمان فردی به دلیل گناهی که نه خود و نه خواننده‌ داستان از آن اطلاع دارد در حال محاکمه است. به گفته بسیاری از منتقدان این رمان بیان‌گر تمامی فسادهایی است که در زمان کافکا در جریان بوده است. این رمان ارزشمند پس از مرگ کافکا به چاپرسیده است و در حقیقت فصل پایانی این کتاب را نیز خود کافکا ننوشته است بلکه دوست صمیمی او مکس برود نوشته است. نوشتن اسم این این کتاب را در و در لیست کتاب هایی که باید قبل از مرگ بخوانید به شما پیشنهاد می‌ کنیم.

امیدواریم که از خواندن این کتاب ها لذت ببرید. در صورت تمایل این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.