کاربردهای بلاک چین

کاربرد بلاک چین چیست؟ از کاربردهای بلاک چین چه می‌دانید؟ همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، بلاک‌چین، یک فناوری نوظهور است که اغلب، به آن اشاره‌می‌شود، اما اغلب به‌طور کامل درک نمی‌شود. کسانی که در زمینۀ بلاک‌چین‌محور کار نمی‌کنند یا انتخاب می‌کنند در مسیر حرفه‌ای خود بمانند، احتمالاً پیچیدگی‌های این فناوری را درک نخواهند کرد، و این، کاملاً خوب است.

با این حال، درک اساسی از چیستی فناوری بلاک‌چین و این‌که چگونه می‌تواند از نظر تئوری، بر دنیای تجارت تأثیر بگذارد، به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا برای آیندۀ بهتر آماده‌شوند. در این مقاله، سعی داریم پیرامون این موضوعات و کاربردهای بلاک چین صحبت‌کنیم.

مقدمه‌ای بر کاربردهای بلاک چین

در این مبحث قصد داریم با کاربردهای بلاک چین آشنا شویم. بلاک‌چین، فناوری است که امکان جابه‌جایی ارزهای دیجیتال را از یک‌طرف، به سمت دیگر می‌دهد. برخی افراد از بیت کوین به‌عنوان بلاک‌چین یاد می‌کنند، اما این حقایق، نادرست است. بلاک‌چین، یک فناوری است که کاملاً با بیتکوین متفاوت است. برخی از حقایق مهم مرتبط با بلاکچین و کاربرد بلاک چین در زیر آورده شده است:

  • ساتوشی ناکاموتو، اولین‌بار آن را در سال 2008 معرفی‌کرد.
  • روی رمزنگاری کار می‌کند و از شبکه‌های همتابه‌همتا استفاده می‌کند.
  • بلاک‌چین با استفاده از سه‌فناوری ساخته شده است که عبارتند از: رمزنگاری کلید خصوصی، شبکۀ همتا به همتا، برنامه (پروتکل بلاک‌چین)
  • اصلی‌ترین کاربرد بلاک چین در ارزهای دیجیتال است.
  • پایگاه‌دادۀ بلاک‌چین، به‌وسیلۀ شبکۀ همتا به همتا و به‌وسیلۀ یک سرور مهر زمانی توزیع‌شده، مدیریت می‌شود.
  • می‌توان آن را به‌عنوان یک پروتکل تبادل ارزش توصیف کرد.
  • سه نوع بلاک‌چین وجود دارد:
    بلاک‌چین عمومی، بلاک‌چین خصوصی، بلاک‌چین کنسرسیوم.

بلاک‌چین چیست؟

قبل از بیان کاربرد بلاک چین، خوب است تعریف و شناختی از خود Blockchain داشته باشیم. بلاک چین، به‌صورت زنجیره‌ای از بلوک‌ها ایجاد می‌شود که هر کدام از این بلوک‌ها دارای اطلاعات دیجیتالی هستند. هر یک از بلوک‌های بلاک‌چین، دارای یک عدد کامل 32 بیتی به‌نام nonce است که به یک عدد هش 256 بیتیِ متصل‎به آن متصل است. این بلوک‌ها با استفاده از زنجیره‌ای از تابع هش رمزنگاری که هر بلوک را به بلوک قبلی خود پیوند می‌دهد، به یک‌دیگر متصل می‌شوند. این سه‌جزء، در کنار هم امنیت زنجیرۀ بلوکی را تضمین می‌کنند.

بلاکچین، توزیع شده است، به این‌معنی که همه، در مورد یک بلاک‌چین عمومی، یک کپی به‌دست می‌آورند. بنابراین، تغییر داده‌ها در بلاک‌چین، بسیار دشوار است؛ چون برای انجام این‌کار، هر کپی در هر مکانی باید تغییر کند (که تقریباً غیرممکن است). این، باعث می‌شود بلاک‌چین، هم توزیع شده و هم، غیر قابل تغییر باشد و هم، شفافیت داده‌های موجود در بلوک حفظ شود. به هیچ‌وجه، پنهان نیست؛ همۀ این ویژگی‌های بلاک‌چین، بالاترین سطوح امنیت را تضمین می‌کنند. به همین‌دلیل است که در بسیاری از برنامه‌های کاربردی که امنیت و شفافیت را در اولویت قرار می‌دهند، بسیار محبوب است.

بنابراین بیایید در این قسمت از آموزش بازارهای مالی، برخی از کاربردهای بلاک‌چین را در دنیای واقعی ببینیم.

 

کاربرد بلاک چین

انواع کاربرد بلاک چین

 

1. مدیریت دارایی

بلاک‌چین، نقش مهمی در دنیای مالی دارد و در مدیریت دارایی، تفاوتی ندارد. به‌طور کلی، یکی از کاربردهای بلاک چین، مدیریت مالی است؛ که شامل رسیدگی و مبادلۀ دارایی‌های مختلفی است که ممکن است یک فرد، مالک آن باشد، مانندِ درآمد ثابت، املاک و مستغلات، سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، کالاها و سایر سرمایه‌گذاری‌های جایگزین.

فرآیندهای تجاری عادی در مدیریت دارایی می‌تواند بسیار گران باشد، به‌خصوص اگر تجارت شامل چندین‌کشور و پرداخت‌های فرامرزی باشد. در چنین شرایطی، بلاک‌چین می‌تواند کمک بزرگی باشد، چراکه نیازهای هر واسطه‌ای، مانندِ کارگزار، متولیان، کارگزاران، مدیران تسویه‌حساب و غیره را برطرف می‌کند.

 

2. کاربرد بلاک‌چین: پرداخت‌های برون‌مرزی

آیا تا به‌حال، سعی‌کرده‌اید از کشوری به کشور دیگر، به ارزهای مختلف پرداخت‌های برون‌مرزی انجام دهید؟ این، می تواند یک فرآیند طولانیِ پیچیده باشد و ممکن‌است چند روز طول بکشد تا پول به مقصد برسد. بلاک‌چین، با ارائۀ خدمات حوالۀ سرتاسر، بدون هیچ‌واسطه‌ای، به ساده‌سازی این پرداخت‌های فرامرزی کمک‌کرده‌است.

این، یک کاربرد بلاک‌چین است. شرکت‌های حواله‌ای زیادی وجود دارند که خدمات بلاک چین را ارائه می‌دهند که می‌توان از آنها برای ارسال حوالۀ بین‌المللی در عرض 24 ساعت استفاده‌کرد.

3. مراقبت‌های بهداشتی

بلاک‌چین، با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌تواند تاثیر زیادی بر مراقبت‌های بهداشتی داشته باشد. این تماس‌های هوشمند، به ایندمعنی است که بدون نیاز به هیچ‌واسطه‌ای بین دو طرف، قرارداد بسته می‌شود.

همۀ طرف‌های درگیر در قرارداد، جزئیات قرارداد را می‌دانند و در صورت تحقق شرایط قرارداد، قرارداد به‌طور خودکار اجرا می‌شود. این، از کاربردهای بلاک چین است، و می‌تواند در مراقبت‌های بهداشتی بسیار مفید باشد. سوابق سلامت شخصی را می‌توان از طریق بلاک‌چین رمزگذاری کرد،

بنابراین، تنها با یک کلید برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی اولیه، قابل دسترسی است. از کاربرد بلاک چین، این را هم اضافه کنیم که آن‌ها همچنین، به حفظ قانونِ حفظ حریم خصوصی HIPAA کمک می‌کنند که تضمین می‌کند اطلاعات بیمار، محرمانه است و برای همه، قابل دسترسی نیست.

4. کاربرد بلاک‌چین: ارز دیجیتال

شاید، یکی از محبوب‌ترین کاربردهای بلاکچین، در کریپتوکارنسی باشد. چه کسی در مورد Bitcoin و محبوبیت دیوانه‌کنندۀ آن، چیزی نشنیده است. یکی از مزایای متعدد ارزهای دیجیتال با استفاده از کاربردهای بلاک چین، این است که هیچ‌محدودیت جغرافیایی ندارد. بنابراین، می‌توان از سکه‌های کریپتو، برای تراکنش‌ها در سراسر جهان استفاده کرد. تنها نکتۀ مهمی که باید در نظر داشت، نرخ ارز است و اینکه مردم ممکن است در این فرآیند، مقداری پول از دست بدهند.

با این‌حال، این گزینه، بسیار بهتر از برنامه‌های پرداخت منطقه‌ای، مانند Paytm در هند است که فقط مربوط به یک کشور یا منطقه جغرافیایی خاص است و نمی‌توان از آن برای پرداخت پول به افراد در کشورهای دیگر استفاده کرد.

5. گواهی تولد و فوت

افراد زیادی در جهان هستند که شناسنامۀ قانونی ندارند، به‌خصوص، در کشورهای فقیرتر جهان. بر اساس گزارش یونیسف، یک سوم کودکان زیر پنج سال فاقد شناسنامه هستند. و مشکلِ مشابه، گواهی‌فوت هم هست. با این حال، بلاک‌چین می‌تواند با ایجاد یک مخزن امن از گواهی‌های تولد و فوت که تأیید شده و فقط به‌وسیلۀ افراد مجاز، قابل دسترسی است، به حل این مشکل کمک می‌کند.

6. تأیید هویت آنلاین

در ادامۀ کاربردهای بلاکچین، باید گفت که انجام هرگونه تراکنش مالی، به صورت آنلاین، بدون تایید و شناسایی آنلاین امکان‌پذیر نیست. و این برای همۀ ارائه‌دهندگان خدمات ممکن که هر کاربر ممکن است در صنعت مالی و بانکی داشته باشد، صادق است.

با این‌حال، بلاک‌چین می‌تواند فرآیند تأیید هویت آنلاین را متمرکز کند تا کاربران فقط یک‌بار با استفاده از بلاکچین، هویت خود را تأیید کنند و سپس، می‌توانند این هویت را با هر ارائه‌دهندۀ خدماتی که می‌خواهند، به‌اشتراک بگذارند. کاربران همچنین، می‌توانند روش‌های تأیید هویت خود، مانند تأیید هویت کاربر، تشخیص چهره و غیره را انتخاب کنند.

کاربرد بلاکچین

7. اینترنت اشیا

اینترنت اشیا، شبکه‌ای از دستگاه‌های به هم پیوسته است که می‌تواند با دیگران تعامل‌داشته باشد و داده‌هایی را جمع آوری کند که می‌تواند برای به دست آوردن بینش مفید استفاده شود. هر سیستمی از “چیزها”، پس از اتصال، به اینترنت اشیا تبدیل می‌شود. رایج‌ترین نمونۀ اینترنت اشیا، شاید خانۀ هوشمند باشد که در آن تمام لوازم خانگی، مانند چراغ‌ها، ترموستات، تهویۀ مطبوع، هشدار دود و غیره، می‌توانند روی یک پلتفرم، به یک‌دیگر متصل شوند. اما در این‌صورت، کاربرد بلاک‌چین چیست و از کجا وارد این موضوع می‌شود؟

خب، بلاکچین، برای تامین امنیت این سیستم انبوهِ توزیع‌شده مورد نیاز است. در اینترنت اشیا، امنیت سیستم، فقط به‌اندازۀ دستگاهی است که کم‌ترین امنیت را دارد که حلقۀ ضعیف آن است. در این‌جا، بلاک‌چین، می‌تواند اطمینان حاصل‌کند که داده‌های به‌دست آمده به‌وسیلۀ دستگاه‌های IOT امن هستند و فقط، برای اشخاص مورد اعتماد، قابل مشاهده هستند.

8. حق چاپ و حق امتیاز

حق چاپ و حق امتیاز، در بخش‌های خلاقانه، مانند موسیقی، فیلم و غیره، یک مسئلۀ بزرگ است. این‌ها رسانه‌های هنری هستند و به‌نظر نمی‌رسد که هیچ ارتباطی با بلاکچین داشته باشند. اما این فناوری، در تضمین امنیت و شفافیت در صنایع خلاق، بسیار مهم است. موارد زیادی وجود دارد که موسیقی، فیلم، هنر و غیره، سرقت ادبی می‌شود و اعتبار لازم به هنرمندان اصلی داده نمی‌شود. این را می‌توان با استفاده از بلاکچین، که دارای دفتر کل دقیق حقوق هنرمندان است، اصلاح کرد.

کاربرد بلاک‌چین، در این‌جا بسیار ارزشمند است؛ چون بلاکچین، شفاف است و می‌تواند سابقه‌ای مطمئن از حق امتیاز هنرمندان و معاملات با شرکت‌های تولیدکنندۀ بزرگ را فراهم کند. پرداخت حق امتیاز را می‌توان با استفاده از ارزهای دیجیتال، مانند بیتکوین هم مدیریت کرد.

حال که تا این‌جای مقالۀ “کاربردهای بلاک چین”، انواع کاربرد آن را متوجه شدیم؛ به‌سراغ جهان تجارت می‌رویم تا از کاربرد بلاکچین در آن‌جا سر در بیاوریم.

5 کاربرد بلاک‌چین در دنیای تجارت

اساساً، فناوری بلاک‌چین، شامل یک دفتر کل توزیع شده است، مانند یک سند Google که به‌وسیلۀ افرادی که مجوز یک شبکۀ بلاک‌چین معین را دارند، قابل دسترسی است. هر تغییری که در دفتر کل ایجاد می‌شود، باید به‌وسیلۀ بسیاری از رایانه‌ها – معروف‌به گره‌ها – که زنجیره را تشکیل می‌دهند، تأیید شود.

بنابراین، در حالی که دفتر کل بلاک‌چین، این مزیت را دارد که تقریباً از هر مکان در سراسر جهان، قابل دسترسی است، اما سطحی از امنیت را هم ارائه می‌دهد که جایگزین‌های سنتی، اغلب این کار را نمی‌کنند. نکتۀ منفیِ کاربرد بلاکچین در این‌جا، در حال حاضر، این است که بلاکچین، بی‌نهایت مقیاس‌پذیر نیست، بنابراین، فرآیندهای خاص – برای مثال ثبت و پردازش تراکنش‌های روزانۀ ویزا – برای پذیرش بلاک‌چین مناسب نیستند.

با توجه به مزایایی که فناوری بلاکچین ارائه می‌کند، بیایید دریابیم که در کجا می‌توان از کاربردهای بلاکچین، در دنیای تجارت برای ساده‌سازی و امن‌سازی عملیات استفاده کرد.

1. مدیریت زنجیرۀ تامین

زنجیره‌های تامین، سیستم‌های سازمانی و لجستیکی هستند که به‌وسیلۀ آن‌ها، کالاها از یک کارخانه، استخراج‌کننده یا تولیدکننده به مصرف‌کننده منتقل می‌شوند و معمولاً سیستم‌های پیچیده‌ای هستند که می‌توانند سراسر جهان را در برگیرند. و از آنجایی که واردات و صادرات مواد خام و کالاهای نهایی به یک امر جهانی تبدیل شده است، نظارت دقیق بر زنجیره‌های تامین، به یک وظیفۀ بسیار دردسرساز تبدیل شده است.

بیشتر این سیستم‌ها، از پایگاه‌های دادۀ مستقلی تشکیل شده‌اند که سوابق آن‌ها، به‌صورت مرکزی نگهداری می‌شود. این امر، می‌تواند کسب اطلاعات قابل‌تأیید دربارۀ محموله‌ها و فرآیندها را برای شخصی که وظیفۀ مدیریت زنجیرۀ تأمین را بر عهده دارد، تقریباً غیرممکن کند، چون تیرگی و چندپارگی، می‌تواند هر وحدتی را که آن‌ها امیدوارند، در سراسر پیوندهای زنجیرۀ تأمین نصب کنند، مختل‌کند. این‌جاست که ادغام بلاکچین می‌تواند خدمات بسیار خوبی داشته باشد.

بلاکچین، یک دفتر کل واحد و غیرمتمرکز است، به این‌معنی که همۀ طرف‌های یک زنجیرۀ تامین، می‌توانند پس از کسب مجوز مناسب، اطلاعات خود را در آن دفتر ثبت کنند. این، به یک سیستم واحد و ایمن اجازه می‌دهد که به‌وسیلۀ آن، هر واحد در زنجیره – به‌ویژه ناظر – می‌تواند در زمان واقعی مشاهده کند – از جمله، نحوۀ رسیدگی و پردازش کالاها در مسیر رسیدن به مقصد نهایی. این امر، باعث افزایش شفافیت می‌شود و در عین‌حال، هر توقف در زنجیرۀ تامین را در قبال کالاهای گم‌شده، آسیب دیده یا تقلبی که وارد عرضه می‌شوند، مسئول می‌داند.

این امر، به‌ویژه در زنجیره‌های تامین دارویی و غذایی، ارزشمند است، جایی که محصولات تقلبی و مواد غذایی آلوده به بیماری، می‌توانند کل عرضه را خراب کنند. توانایی ردیابی دقیق‌تر نقطه‌ای، در زنجیرۀ تامین که در آن، محصولات آلوده معرفی شدند، نه‌تنها می‌تواند در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند، بلکه به‌طور بالقوه، جان انسان‌ها را نجات می‌دهد.

2. یکپارچه‌تر کردن رگولاتورها

از بیمه گرفته، تا اعطای وام و دولت، رگولاتورها فراوانند. در حال حاضر، همکاری با سازمان‌های نظارتی، یک دردسر است. ممیزی‌ها و فرآیندهایی که به یک کسب‌وکار نیاز دارند تا عملاً عملیات خود را متوقف کند و پرونده‌هایی به ارزش اتاق‌ها را برای دل‌جویی از عوامل نظارتی بررسی کند، کابوس مالک است، اما خوشبختانه، زنجیرۀ بلوکی، نوید یک راه بهتر را دارد.

یکی از شرکت‌ها، R3، وظیفۀ خود را ساده‌سازی فرآیند نظارتی، به‌ویژه در بخش مالی کرده است. پلتفرم Corda R3  به‌جای نگه‌داری فایل‌های فیزیکی که می‌توانند به‌طور تقلبی تغییر یابند، گم شوند، یا آسیب ببینند، بر روی بلاک‌چین ساخته شده است. کوردا به تنظیم‌کننده‌ها اجازه می‌دهد تا به سابقۀ تراکنش‌های مالی، دسترسی‌داشته باشند تا بررسی‌کنند که هزینه‌ها پرداخت می‌شود، امضاهای مناسب، جمع‌آوری شده‌اند، و عملیات، عموماً در بالا انجام می‌شوند.

این سیستم، که در آن تنظیم‌کننده‌ها از اطلاعات بلادرنگ دربارۀ یک تراکنش یا فرآیند عملیاتی خاص، مطلع هستند، اجازه می‌دهد در زمان و هزینه در ارسال اسناد فیزیکی و فرآیندهای نظارتی که دست‌وپاگیر و قدیمی هستند، صرفه‌جویی شود.

3. بهبود ثبت / به‌اشتراک‌گذاری

این دسته، بیش‌تر به سیستم‌های عمومی مربوط می‌شود، اما این سیستم‌های نگه‌داری سوابق و اجرای قانون، بر دنیای تجارت تأثیر می‌گذارند.

آیا تا به‌حال، سعی کرده‌اید به سالن ثبت محلی خود بروید و اطلاعاتی را به‌دست آورید؟

اگر روزنامه نگار یا وکیل نیستید، احتمال زیادی وجود دارد که پاسخ، «نه» باشد. برای شما خوب است، چون سیستم‌های فعلی ثبت سوابق در مقیاس بزرگ، در بیش‌تر موارد کابوس‌وار هستند و در موارد دیگر وجود ندارند.

سیستم‌های فیزیکی نگه‌داری سوابق، از مجوزهای عروسی گرفته تا سوابق جنایی و پرونده‌های شرکتی، اتاق را اشغال می‌کنند، سازمان‌دهی و هدایت آن، دشوار است و عموماً هدف، کمی فراتر از رسمی بودن دارند. اگر بتوان سیستمی را در طول بلاک‌چین، دیجیتالی و ایمن کرد، درخواست ثبت، بسیار سریع خواهد بود و شهرداری‌ها و شرکت‌ها می‌توانند با دوری از فضای فیزیکی، کارمندان و سیستم‌هایی که دایناسورهای عملیاتی هستند، در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند.

علاوه‌بر این، مجریان قانون می‌توانند از سیستمی بهره‌مند شوند که به‌وسیلۀ آن، سوابق و اطلاعات حساس می‌توانند به‌طور ایمن و کارآمد بین بخش‌ها منتقل شوند. تحقیقات بی‌شماری، تنها به این‌دلیل سرد می‌شوند که بخش‌ها، ابزاری برای به اشتراک گذاشتن اطلاعاتی که منجر به دست‌گیری مظنون می‌شود، نداشتند، یا حاضر نبودند سیستم‌های مخفیانه را برای به اشتراک گذاشتن یک فایل، با یک بخش جداگانه هدایت کنند. شرکت‌هایی که اغلب، در معرض رفتارهای مجرمانه، مانند کلاهبرداری هستند، در این برنامه هم سهم دارند.

اگر سیستمی – زنجیرۀ بلوکی – وجود داشت که به‌وسیلۀ آن، یک آژانس یا بخش، می‌توانست اطلاعات را با انتقال رمز عبور با دیگری ذخیره و به اشتراک بگذارد، احتمالاً این کاهش موانع برای اشتراک گذاری اطلاعات، منجر به اشتراک گذاری اطلاعات بیش‌تر و حل پرونده‌های بیش‌تر می‌شد.

4. رای دادن

صرف‌نظر از رشتۀ شما، رای دادن، به احتمال زیاد در برخی از سطوح، وارد عمل می‌شود. هیئت مدیره، سهام‌داران و کارمندان، فقط سه طبقه هستند که هر از گاهی از آن‌ها خواسته می‌شود تا رای دهند، برخی بیش‌تر از دیگران.

اما این، به ویژه در مورد آرای سهام‌داران، صادق است. ابزارهایی که از طریق آن‌ها جمع‌بندی‌های دموکراتیک انجام می‌شود. همیشه برای دست‌یابی به یک رای موثر یا کامل، مفید نیست. آیا از سهام‌داران انتظار می‌رود که برای استفاده از حق دموکراتیک خود، برای اظهار نظر در مورد رهبری شرکت، در یک مکان فیزیکی در مثلاً نیویورک حاضر شوند؟

‌بلاک‌چین می‌تواند وسیله‌ای فراهم کند که از طریق آن، رای‌ها به‌صورت ایمن صادر می‌شوند و این رای، به فراداده‌های شناسایی منحصربه‌فرد یک فرد، مرتبط است. چنین سیستمی، فرآیند را ساده می‌کند و تضمین می‌کند که سیستم‌های دموکراتیک، فقط در تئوری وجود ندارند، بلکه به گونه‌ای عملی می‌شوند که منعکس کنندۀ محدودیت‌های جغرافیایی و مالی است که اکثر مردم در معرض آن هستند.

چنین سیستمی، به‌طور خودکار نتایج چنین رأی‌گیری را جمع‌آوری و حفظ می‌کند، و یک رکورد غیر قابل انکار و دائمی از نتیجه‌گیری به دست‌آمده را برای همۀ طرف‌ها فراهم می‌کند. چه به معنای رای دادن به اعضای هیئت‌مدیره باشد، چه جهتی که شرکت باید در پیش بگیرد یا حقوق یک مدیر عامل، از کاربردهای بلاکچین در این‌جا به این‌شکل است که پتانسیل بسیار خوبی برای سیستم‌های رای‌گیری دموکراتیک در سراسر خطوط صنعت ارائه می‌دهد.

5. مدیریت مالی

شاید این صنعت، با مهم‌ترین وعده برای ادغام بلاک‌چین باشد. بسیاری از کاربردهای ذکر شده در بالا – نظارت نظارتی، رای‌گیری و نگه‌داری سوابق – همگی در بخش خدمات مالی اعمال می‌شوند، اما برنامه‌های کاربردی برای بلاک‌چین در امور مالی، فراتر از این برنامه‌ها هستند.

قبلاً دیده‌ایم که چگونه ارزهای دیجیتال می‌توانند بر دنیای مالی، به عنوان یک ارز سرمایه‌گذاری و سفته‌بازی تأثیر بگذارند، اما بلاک‌چین – فناوری که رمزارزها بر اساس آن امکان‌پذیر می‌شوند – می‌تواند بهتر از داده‌های کاربران محافظت‌کند، تراکنش‌ها (به‌ویژه در سراسر مرزها) را ساده کند و یک ارز غیر قابل تغییر ایجاد کند.

کاربردهای بلاک چین در بخش مالی، آنقدر زیاد است که بازیگران اصلی این صنعت، در حال حاضر بودجۀ قابل‌توجهی را برای کشف کاربردهای آن، سرمایه‌گذاری کرده‌اند. سطح نظارت نظارتی در این صنعت، به تنهایی دلیل کافی برای پذیرش بلاک‌چین در مقیاس بزرگ است، اما این فناوری هم‌چنین، وعدۀ کاهش هزینه‌ها را برای بانک‌ها می‌دهد که می‌توانند سپس، به‌عنوان یک مزیت رقابتی به کاربران واگذار کنند.

 

در نهایت…

بلاک‌چین، یک فناوری نسبتاً جدید است که هنوز در همۀ صنایع رایج نیست، اما به‌آرامی در حال افزایش است. هنگامی که بلاک‌چین گسترده‌تر شود، می‌تواند به ابزاری قدرتمند برای دموکراتیزه کردن داده‌ها تبدیل شود که شفافیت و تاکتیک‌های تجاری اخلاقی را تشویق می‌کند. و کاربردهای بلاک چین در جهان، تنها با افزایش سرعت تراکنش‌ها، شفافیت و امنیت بیش‌تر و هم‌چنین، کاهش هزینه‌ها در حال افزایش است.

چه کسی می‌داند؛ بلاکچین ممکن است جهان را در آینده تغییر دهد! امیدواریم این مقاله، که به کاربرد بلاکچین پرداخته بود، مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

برچسب ها :