شش توصیه که زندگی شما را تغییر می دهد

مرتاض هندی زندگی خود نباشید تا موفق شوید!

همه انسان ها در زندگی دوست دارند در بهترین موقعیت و شرایط باشند. یعنی از نظر مالی آنقدر توانا باشند که بتوانند خواسته های خود را به راحتی برآورده کنند. حتی یک نفر انسان عاقل پیدا نمی کنید که چشمش را به روی رفاه و خوشبختی ببندد مگر اینکه مرتاض هندی باشد که به جای زندگی نرمال به دنبال متوقف کردن قطار با قدرت ذهنش است !


اما به نظر من او یک دیوانه است چرا ؟ چون نگهداشتن قطار در حال حرکت به چه دردی می‌خورد ؟! چه تاثیری در زندگی او دارد غیر از اینکه سالها خود را از زندگی عادی محروم کند تا به دیگران نشان دهد ذهن قدرتمندی دارد. خوب ذهن قدرتمندی که برای انجام کاری بیهوده وقت صرف کند هیچ تفاوتی با یک ذهن ناتوان ندارد چون خروجی عمل مفید هر دو در نهایت صفر است.
اما باید بگویم اکثر ما تا زمانی که در زندگی از توانایی خود استفاده صحیح نکنیم مثل همان مرتاض هندی در حال اتلاف وقت و انرژی هستیم . چرا ؟! چون نگاهی به وضع زندگی اکثریت آدم ها نشان می دهد چقدر از انرژی و توانایی ذهنی و جسمی خود درست استفاده کرده اند.
داشتن زندگی متوسط گرچه بد نیست اما نشان دهنده توقف فرد در محدوده پایین تر از توانایی اوست.
به نظر شما افرادی که در دنیا با موفقیت خود در زمینه شغلی یا کار آفرینی ، ورزشی ، فرهنگی و هنری ، علمی معروف شده اند موجوداتی فضایی هستند که با توانایی های خارق العاده از سیاره ای دیگر آمده اند؟!
خیر.. تک تک آنها فقط توانایی خود را در هر زمینه ای کشف کرده و روی آن تمرکز کرده اند. آن را پرورش داده اند. برای تقویت آن زحمت کشیده اند. به بهترین نحو از آن استفاده کرده اند . حتی وقتی در میان راه زمین خورده اند باز ادامه داده اند زیرا توانایی خود را باور داشتند. در این مقاله شما را با نحوه کشف توانایی ، پرورش آن ، مقاومت در مسیر هدف و رسیدن به موفقیت آشنا می کنیم تا ببینید اگر آنها توانستند پس شما هم می توانید.

با مقاله شش توصیه که زندگی شما را تغییر می دهد آدام مرادی همراه باشید.

 

۱- توانایی خود را کشف کنید.

برای اینکه بتوانید زندگی خود را به سطحی بهتر برسانید و احساس موفقیت بکنید می بایست ابتدا توانایی خود را پیدا کنید. تمام افراد دنیا حتی یک فرد با سندروم داون که نوعی بیماری اختلالی ژنتیکی است می توانند بسیارموفق شوند.
سندرم داون نوعی اختلال ژنتیکی است که فرد مبتلا از دوران جنینی دارای یک کروموزوم اضافه است. در گذشته این بیماری را به علت داشتن چشم های کشیده و پوست صاف و چهره ای شبیه یکدیگر اصطلاحا مونگولیسم می گفتند. این مبتلایان در مواردی ممکن است دارای بهره هوشی کمتر باشند اما لیست بلند بالایی از افراد مبتلا به این سندرم وجود دارد که در زمینه تجارت ، ورزش ، مشاغل ، هنر و سینما نه تنها موفق بلکه معروف شده اند!
کافی است در گوگل بنویسید : افراد موفق با سندرم داون ،
تا با تعدادی از هزاران فرد موفق و شگفتی ساز مبتلا به این سندرم آشنا شوید که حتی به عنوان مدل و هنرپیشه در دنیای سینما و مد درخشیده اند.
یکی از این ستاره های درخشان آسمان موفقیت «پابلو پیندا» بازیگر و معلم اسپانیایی مشهور جهان است. پابلو در شهر کوچک مالاگا بدنیا آمد. وی با موفقیت از یک مدرسه عادی فارغ التحصیل شد و سپس وارد دانشگاه شد. او موفق به دریافت دیپلم روانشناسی آموزشی شد. در سال 2008 پابلو در فیلم “Me Too” ایفای نقش کرد( داستان عشق میان یک معلم با سندرم داون و یک زن سالم ) . پابلو برای ایفای عالی نقش خود جایزه هنرپیشه نقش دوم مرد را از جشنواره بین المللی فیلم سن سباستین دریافت کرد. در شهر مالاگا به افتخار او میدانی به نامش نامگذاری کرده اند.

خوب حالا نمی توانید برای موفق شدن بهانه بتراشید . نگویید من استعداد درس خواندن ندارم . نگویید من ظاهر خوبی ندارم. نگویید امکانات نیست . خانواده ام حمایتم نمی کنند. موقعیت خوبی ندارم . زمین کج است!
وقتی کسی حتی با داشتن یک سندرم می تواند موفق شود پس شما هم می توانید.
کافی است توانایی خود را پیدا کنید و روی آن کار کنید. شاید آرزو دارید قهرمان ورزشی بشوید . می توانید چرا که نه . ولی باید رشته ورزشی مناسب فیزیک خود را انتخاب کنید چون انتخاب صحیح شما را به هدف نزدیکتر می کند. اما برای رسیدن از سطح صفر به سطح صد باید تلاش کنید. نابرده رنج گنج میسر نمی شود.
یکی از نمونه های فوق العاده در بین افراد موفقی که خود را از سطح صفر به صد رسانده اند خانم «سروده رویان» مربی بدنسازی و قهرمان این رشته در کشور سوئد است. او زمانی که با افسردگی شدید و اضافه وزن دست به گریبان بود تصمیم می گیرد زندگی خود را تغییر بدهد. شروع به تمرینات ورزشی سنگین می کند تا جایی که نه تنها به افسردگی و اضافه وزن غلبه می کند بلکه در مسابقات کشور سوئد در جایگاه قهرمانی رشته بدنسازی بانوان قرار می گیرد.
پس حتی اگر احساس ضعف و ناتوانی می کنید ، حتی اگر افسرده اید.

بدانید راه موفقیت گشوده است . درها برای تغییر وضعیت به سمت بهتر شدن شرایط همیشه باز است. اما باید به خاطر داشته باشید «کسی که شرایط را تغییر می دهد فقط خود شما هستید.»
خوب حالا برویم سراغ یک بچه فقیر گنگستر که امروز یکی از کارآفرینان میلیارد جهان است:
«جان پاول دجوریا»
جان تا قبل از ۱۰ سالگی برای کمک به خانواده اش کارت های کریسمس و روزنامه می فروخت. به علت فقر خانواده برای ادامه زندگی به یتیم خانه فرستاده شد. زندگی سختی داشت و تا زمانی که به ارتش ملحق شود عضو گروهی از خلافکاران خطرناک بود.
اما تصمیم گرفت کسب و کار خودش را داشته باشد. او فقط با ۷۰۰ دلار کمپانی خودش را راه انداخت. برای فروش شامپو هایش به درب خانه ها می رفت و در ماشین اش زندگی می کرد ! «جان پاول جورجیا» اکنون یکی از بزرگترین کمپانی های شامپو سازی دنیا را دارد و همزمان در سایر صنایع نیز سرمایه گذاری می کند. می توانید ارزش دارایی کنونی این بچه پرورشگاهی خلافکار سابق و تاجر موفق امروز را حدس بزنید؟!
ارزش دارایی او در حال حاضر ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است!

خوب پس قدم اول : «توانایی خود را پیدا کنید»

با مقاله شش توصیه که زندگی شما را تغییر می دهد آدام مرادی همراه باشید.

 

۲- روی توانایی خود تمرکز کنید.

در قدم دوم وقتی فهمیدید در کدام زمینه توانایی بیشتری دارید روی آن تمرکز کنید و آن را پرورش دهید. درست مثل یک ورزشکار که برای بدنسازی وزنه می زند تا عضله ای خاص را قوی کند.
اگر می خواهید پولدار شوید شاید لازم نباشد حتما تاجر بشوید. کافی است موفق بشوید .در هر زمینه ای که می توانید تلاش کنید. مثل همان ورزشکار آنقدر زحمت بکشید تا وجودتان از خستگی و فشار دردناک شود. هر وقت احساس کردید از شدت تلاش شب ها قبل از آنکه به بالش راحت برسید از خستگی بیهوش می شوید بدانید در مسیر درست قرار گرفته اید. فرمول بسیار ساده است : هر چه بیشتر بکاری بیشتر درو می کنی!
اگر می خواهی هنرپیشه موفقی شوی برایش تلاش کن. وقتی موفق و معروف شوی طوری که تمام کارگردان ها برای کار سراغ شما بیایند آنوقت پولدار هم می شوی .
اگر می خواهی پولدار شوی و در یک رشته ورزشی استعداد داری حتما به آن بچسب. شبانه روز تلاش کن حتی اگر در شهرستانی کوچک و خانواده ای فقیر هستی .دنیای ورزش پر از هزاران ورزشکار موفق و میلیاردر است که حتی برای تمرین فوتبال کفش نداشته اند و در زمین خاکی تمرین می کردند.
«زلاتان ابراهیموویچ» نمونه ای از فوتبالیست هایی است که از فقر به میلیاردها ثروت رسید.
او از پدر مادری بوسنیایی متولد شد. خانواده او بسیار فقیر بودند و پدرش در کودکی آنها را ترک کرد. او حتی در کودکی دزدی می کرد اما با روی آوردن به فوتبال و تمرینات سخت توانست در نوجوانی توجه باشگاه های محلی را جلب کند. سپس با پشتکار راه خود را ادامه داد. بعدها یوونتوس، اینترمیلان، میلان، بارسلونا و در نهایت پاری سن‌ژرمن مهم‌ترین باشگاه‌هایی بود که با او قرارداد بستند و پولدار و پولدارتر شد. چه کسی فکر می‌کرد پسرک فقیر و بی‌چیز یک زوج مهاجر به کاپیتان تیم ملی فوتبال سوئد تبدیل شود؟
او اکنون به همراه همسر و فرزندان خود در ویلایی اشرافی در پاریس زندگی می‌کند.
لازم است بدانید تمامی افراد موفق دنیا که در زمینه هایی غیر از تجارت موفق شده اند در نهایت برای حفظ موقعیت مالی خود با بهره گیری از مشاورهای مالی با تجربه در زمینه دنیای تجارت سرمایه گذاری کرده اند. اما چیزی که آنها را به ثروت رسانده قطعا ارثیه پدری نبوده بلکه تلاش شبانه روزی برای رسیدن به هدف بوده است .پس در راه رسیدن به خواسته های خود به خستگی اهمیت ندهید. امروز زمان استراحت نیست اما قطعا در آینده می توانید هنگام تعطیلات در ویلای زیبای خود لم بدهید و از نتیجه زحمات خود لذت ببرید.
پس روی توانایی خود تمرکز کنید و آن را پرورش دهید. اگر در این زمینه هنوز سردرگم هستید روی یک کاغذ بنویسید چه کارهایی بلد هستید. قطعا یکی از آنها را خیلی بهتر از بقیه می توانید انجام دهید. حتی ممکن است شما در یک سوپر مارکت فروشنده باشید و صاحب مغازه و مشتری ها از عملکرد شما راضی باشند. پس برای تبدیل شدن از کارگر سوپرمارکت به صاحب یک سوپر مارکت برنامه ریزی کنید. مطمین باشید اگر تلاش کنید نه تنها می توانید روزی مغازه خود را داشته باشید بلکه شعبه های دیگر هم تأسیس کنید. پس وقت را تلف نکنید و دست به کار شوید حتی اگر برای رسیدن به هدف خود پنج سال وقت بگذارید. هر انسان به طور متوسط هشتاد سال عمر می کند. اگر شما برای رسیدن به ثروت و داشتن رفاه و لذت از داشته های خود حتی ده سال هم زحمت بکشید ارزش دارد ، که بقیه عمر خود را در آسایش و رفاه زندگی کنید. همین امروز برای تغییر زندگی خود شروع کنید.

با مقاله شش توصیه که زندگی شما را تغییر می دهد آدام مرادی همراه باشید.

 

۳- قدم های کوچک تبدیل به قدم های بزرگ می شوند.

برای رسیدن به موفقیت از قدم های کوچک شروع کنید. قطعا کسی که قهرمان المپیک شده و امروز به عنوان ورزشکار موفق با کمپانی های بزرگ قراردادهای میلیون دلاری دارد از روز اول توانایی کنونی را نداشته است. اما قدم به قدم خود را پرورش داده و برای رسیدن به هدف تلاش کرده. ابتدا در مسابقات محلی شرکت کرده و نقاط قوت و ضعف خود را فهمیده بعد در مسابقات کشوری و بین المللی وارد شده است. یک تاجر موفق نیز ابتدا اصول دنیای تجارت را چه به صورت تجربی و یا شرکت در کلاس های متعدد یاد گرفته و از کسب و کاری کوچک شروع کرده تا کم کم توانسته کسب و کار خود را بزرگتر کند. پس برای شروع از اینکه پول یا تحصیلات و امکانات کافی ندارید نا امید نشوید. با قدم های کوچک می توانید مسیر زندگی خود را تغییر دهید. خیلی از میلیاردرهای امروز کارگران یا خرده فروش های دیروز بوده اند. اما با استمرار در حرکت و جدیت به راه خود ادامه داده اند.
داستان یکی از این خرده فروش هایی که بعدها به صاحب یکی از معروف ترین برندهای دنیا تبدیل شد را برایتان می گویم.
«رالف لاورن» در برونکسِ نیویورک از دبیرستان فارغ التحصیل شد. اما کالج را ترک کرد و به ارتش ملحق شد. وی در Brooks Brothers به عنوان منشی کار می کرد. روزی از او پرسیدند آیا مردها آماده پوشیدن کراوات های بزرگ تر و براق تر هستند یا نه. و همین جرقه کسب و کاری جدید را در ذهن او روشن کرد. سال1967 تصمیم گرفت که رویایش را عملی کند. او تلاش کرد تا بلاخره موفق شد 500 هزار دلار کراوات بفروشد. با سرمایه ای که جمع کرده بود در سال 1968 کمپانی پوشاک«پولو» که یکی از برندهای معروف دنیاست را تأسیس کرد.

پس برای رسیدن به هدف خود قدم بردارید. مهم نیست در ابتدا چقدر سرمایه یا تحصیلات یا موقعیت دارید. فقط حرکت کنید. وقتی حرکت کنید قطعا می رسید. شک نکنید.

 

۴- منظم باشید.

یک ضرب المثل اروپایی می گوید کسی که در جعبه خیاطی اش کبریت سوخته انداخته باشد موفق نمی‌شود. این ضرب المثل به معنی این است که چیزهای غیر ضروری و زائد را دور بریزید و زندگی و وقت خود را با کارهای بیهوده پر نکنید. من با این مثل موافقم. تا زمانی که شما نظم نداشته باشید نمی توانید از حداکثر زمان و انرژی خود استفاده مفید کنید چون بخشی از زمان و انرژی شما صرف بیرون آمدن از آشفتگی ناشی از بی نظمی می شود. یکی از ویژگی های تمام افراد موفق دنیا وقت شناسی و نظم است. البته نظم به این معنی نیست که هر روز اتاق خود را گردگیری کنید!
نظم یعنی برای کارهای خود برنامه داشته باشید تا وقت هدر ندهید. یعنی از تمام دقایق خود استفاده کنید. بعضی ها می گویند آنقدر مشلغه دارند که وقت کافی برای رفتن به کلاس برای آموزش مثلا مدیریت یا بورس یا زبان دوم یا خیلی از مهارت های دیگر را ندارند. بله اگر شما در جزیره ای متروک بدون دسترسی به اینترنت باشید کاملا حق با شماست! اما بزرگترین شانس شما این است که در عصر ارتباطات و تکنولوژی زندگی می‌کنید ولو براینکه در یک روستا ساکن باشید. قطعا اگر در روستا هم دسترس به اینترنت پرسرعت راحت نباشد در نزدیک ترین شهر وجود دارد پس بهانه نتراشید. امروزه به لطف وجود اینترنت می توان خیلی از دوره ها و آموزش ها را به صورت مجازی فراگرفت. همچنین چیزی که به وفور پیدا می شود کتاب های آموزشی در هر زمینه ای حتی بدنسازی حرفه ای و بازیگری یا تجارت است که دیگر نیازی به اینترنت یا کلاس حضوری ندارد.
همینطور برای رسیدن به هدف خود یک دفتر مشخص داشته باشید و تمام کارهایی که برای رسیدن به آن باید انجام دهید با جزییات بنویسید. جزییات مثل یک نقشه ساختمانی است . به شما کمک می کند تا بدانید برای رسیدن به هدف خود به چه ابزار و مصالحی لازم دارید . آنوقت مسیر برای شما واضح تر می شود و حتی اگر ابزار کافی نداشته باشید می توانید راه حل جایگزین پیدا کنید. مثلا اگر برای خرید خانه بزرگتر پول کافی ندارید می دانید خریدن خانه ای با متراژ مشخص در فلان محله شهر با آن مشخصات چقدر بودجه نیاز دارد آنوقت برای رسیدن به آن در کسب و کار خود تغییراتی ایجاد می کنید تا پول بیشتری بدست آوردید. حتی ممکن است کسب و کار دومی را شروع کنید. چون می‌دانید برای رسیدن به آن خانه چقدر پول نیاز دارید و برای آن پول باید چقدر تلاش کنید. پس راه حل پیدا می کنید تا بودجه لازم را تامین کنید. حتی اگر بخواهید وام بگیرید باید درآمد خود را برای پرداخت وام افزایش دهید. و این یعنی لزوم ایجاد تغییر در میزان درآمد. و آنوقت است که به دنبال راه حل می گردید و قطعا نیز پیدا خواهید کرد ، حال به صورت کسب و کار جدید یا به شکل تغییر در نحوه کسب و کار.

 

۵- نترسید کار نشد ندارد.

یکی از موانع قدم گذاشتن در مسیر تغییر زندگی و موفقیت ترس است. ترس از دست دادن موقعیت کنونی . ترس از شکست. اگر به زندگی افراد موفق نگاه کنید.

همه آن ها نیز در مسیر خود با چالش هایی مواجه شده اند. اما چیزی که باعث پیروزی آنها شده کوتاه نیامدن از خواسته هایشان بوده است. پس نترسید. چالش و شکست بخشی از مسیر موفقیت است.
کسی پیروز می شود که از شکست نترسد. شکست هم بخورید دنیا به آخر نمی آید ، شما هنوز هم فرصت جبران دارید حتی با دسته ای از چک های برگشتی !
معروف ترین میلیاردی که شش بار تا کنون ورشکست شده ولی هرگز شکست را نپذیرفت و دوباره بر قله موفقیت ایستاد کسی نیست جز رییس جمهور ایالات متحده آمریکا «دونالد ترامپ».
بله دونالد ترامپ تا کنون شش بار ورشکست شده جالب است نه ؟!
پس نترسید. ترامپ یا ویل اسمیت و حتی لیدی گاگا مثال هایی از هزاران ورشکسته دنیا هستند که کوتاه نیامدند و دوباره از زمین بلند شدند.

 

۶- با ایمان به خود حرکت کنید.

برای رسیدن به هدف خود هرچه می خواهد باشد خواه ثروت یا شهرت هنری و ورزشی باید خود را باور کنید. باید به خودتان ایمان داشته باشید که می توانید. چرا که نه ؟ترامپ و لیدی گاگا و حتی صاحب کارخانه پشمک حاج عبدالله که این روزها اکثریت فکر می‌کنند یک برند تخیلی و فقط برای طنز است فقط به یک دلیل موفق شده اند «به موفقیت خود ایمان داشتند.»

داستان یک موفقیت به شیرینی پشمک!

بله بارها برای شوخی و طنز مثال می زنید «پشمک حاج عبدالله»اما نمی دانید بنیان گذاران این اسم به یکی خانواده های میلیارد تبریز بدل شده اند.
نزدیک به هفتاد سال قبل حاج عبدالله با گشایش یک کارگاه کوچک تولید بستنی و پشمک در شهر تبریز کسب و کار خود را راه اندازی کرد. پس از سالها دو پسر وی با پشتکار، ده ها مانع برای گرفتن پروانه ثبت این کارگاه خانوادگی و تبدیل آن به کارخانه صنعتی را پشت سر گذاشتند و در نهایت با سختی فراوان توانستند مجوز تولید صنعتی یکی از محصولات سنتی را بدست آورند. از آن زمان با توسعه محصولات خود و کارخانه توانسته اند نه تنها در بازار داخلی بلکه در سطح بین المللی بازار صنایع غذایی برای خود جایگاهی پیدا کنند و به یکی از برندهای معروف تبدیل شوند. پس حتی اگر پشمک بفروشید اما با جدیت و نظم و خلاقیت تلاش کنید می توانید بعد از چندسال برند معتبر خود را داشته باشید و پول پارو کنید!

در پایان می گویم مهم نیست چه هدفی دارید ، اگر در هر زمینه ای چه ورزشی و هنری و چه شغلی و تجاری موفق شوید «ثروت خودش به سمت شما می آید!»
پس برای موفقیت به کمبودها و نقص های خود و شرایط سخت اهمیت ندهید. اگر زحمت بکشید و با نظم و جدیت و برنامه ریزی حرکت کنید به رویاهای خود می‌رسید. به خود ایمان داشته باشید.

 

شش توصیه که زندگی شما را تغییر می دهد

نویسنده: دکتر آدام مرادی